«Գյումրու ավագանու առաջին նիստն ընթացավ այնպես, ինչպես պետք է բնորոշ լիներ նիստին՝ կազմակերպվեցին հաձնաժողովները, ընտրվեցին փոխքաղաքապետերը, արտառոց ոչինչ չի եղել, ամեն ինչ նորմալ ընթացել է»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց Գյումրու ավագանու «Իմ հզոր համայնք» խմբակցության անդամ Ռուբեն Մխիթարյանը։
Նա նշեց, որ իրենք աշխատելու են ի շահ քաղաքի, համագործակցելու են քաղաքի հետ կապված հարցերով. «Եթե քաղաքապետի կողմից ներկայացված ծրագրերի մասով դրական կարծիք ունենանք՝ կքվեարկենք կողմ, բացասական կամ որոշ բաներում կասկածներ ունենանք՝ կփորձենք միասին աշխատել ու լավացնել ծրագիրը, ու այդ դեպքում կտանք դրական եզրակացություն։
Չեմ կարծում, որ այստեղ պետք է առանձնացնել՝ ՔՊ-ի հետ համագործակցություն կլինի՞, թե՞ ոչ։ Քվորում հասկացողություն կա, եթե քվորում եղավ, արդեն մնացածն էական չէ»։
Հարցին՝ ինչո՞ւ էին դեմ քվեարկում հանձնաժողովների տեղակալների, անդամների պաշտոններում ՔՊ-ի թեկնածուներին, Ռ.Մխիթարյանը պատասխանեց. «Ես վերջին 7 տարվա ընթացքում տեսել եմ, թե ՔՊ-ի կադրային քաղաքականությունն իրենից ինչ է ներկայացնում։ ՔՊ կադրային քաղաքականությունից բողոքում է նաև երկրի ղեկավարը։
Ես 7 տարի տեսել եմ, թե այս պետությունն ինչի են հասցրել ՔՊ-ի նշանակումները, ինչո՞ւ պետք է այս անգամ վստահեմ ՔՊ-ի այս կամ այն թեկնածուին։
Դա հստակ դիրքորոշում է և դիրքորոշում է՝ մեր սեփական կենսափորձից ելնելով»։
Նա ընդգծեց, որ իրենք պատրաստվում են աշխատել ի շահ քաղաքի, լավ որոշումներին կողմ քվեարկել, սեփական օրինագծները, առաջարկություններն անել։
Ռ.Մխիթարյանն ասաց, որ պետք է ավագանու արտահերթ նիստեր գումարել, քանի որ 2-3 ամիս նիստ չի գումարվել, բազմաթիվ հարցեր են կուտակվել, պետք է այդ հարցերին արագ ընթացք տալ։
Լրագրողը հիշեցրեց Ռ.Մխիթարյանի՝ 2019 թվաանի մի հարցազրույց, որտեղ ասում է, որ «տարիներ շարունակ խոսվում է Գյումրին թալանել են կամ Վարդան Ղուկասյանը, կամ Անդրանիկ Քոչարյանը, նման խոսակցություններին մեկընդմիշտ վերջ տալու համար ձևավորել հանձնաժողով», քանի որ այժմ քաղաքային իշխանության մաս են՝ չե՞ն պատրաստվում արդյոք նման հանձնաժողով ձևավորել, նա պատասխանեց. «Վարդան Ղուկասյանի մասով՝ ոչ, որովհետև նա մի քանի քրեական գործով անցնում է, չեմ կարծում, որ Գյումրու քաղաքապետարանի ձևավորած հանձնաժողովը շատ ավելի էֆեկտիվ է աշխատելու, քան Հայաստանի քննչական մարմինները, իսկ Անդրանիկ Քոչարյանի մասով՝ այո, չեմ բացառում նման բան»։

В городе Гюмри Ширакской области Армении сегодня, 2 мая, состоялось первое заседание Совета старейшин после избрания и церемонии присяги мэра Вардана Гукасяна.
«Первое заседание Совета старейшин Гюмри прошло так, как и должно проходить подобное заседание – были сформированы комиссии, избраны заместители мэра. Ничего экстраординарного не произошло, все прошло нормально», – заявил в беседе с журналистами представитель фракции «Моя сильная община» Совета старейшин Гюмри Рубен Мхитарян.
Он отметил, что их команда намерена работать во благо города и сотрудничать по всем вопросам, касающимся городской жизни:
«Если у нас будет положительное мнение по программам, представленным мэром, – проголосуем "за". Если будут сомнения или отрицательное мнение – постараемся доработать программу совместно, улучшить ее, и тогда уже представим положительное заключение».
Отвечая на вопрос, будет ли их фракция сотрудничать с представителями партии Никола Пашиняна «Гражданский договор» (ГД) в Совете старейшин Гюмри, Мхитарян сказал:
«Я не считаю, что нужно акцентировать внимание на том, будет ли сотрудничество с ГД. Есть понятие кворума: если кворум есть – остальное уже не столь существенно».
Что касается того, почему они на сегодняшнем заседании Совета старейшин Гюмри голосовали против выдвинутых ГД кандидатур на должности заместителей председателей и членов комиссий, Мхитарян ответил:
«За последние семь лет я увидел, что представляет собой кадровая политика ГД. Сам глава государства жалуется на кадровую политику ГД. На протяжении минувших 7 лет я видел, к чему привели назначения ГД в этой стране. Почему я должен сейчас доверять тому или иному кандидату от этой партии? Это четкая позиция, основанная на собственном жизненном опыте».
Он подчеркнул, что их фракция намерена работать в интересах города, голосовать за хорошие решения и предлагать свои законопроекты и инициативы.
Мхитарян также заявил, что необходимо созывать внеочередные заседания Совета старейшин Гюмри, поскольку на протяжении двух-трех месяцев заседаний не проводились, а количество накопившихся вопросов требует срочного рассмотрения.
Журналист напомнил Мхитаряну интервью 2019 года, в котором он говорил, что «годами ходят разговоры о том, что Гюмри грабили или Вардан Гукасян, или Андраник Кочарян», и что для внесения ясности нужно создать комиссию. На вопрос, планируется ли формирование такой комиссии сейчас, когда они стали частью городской власти, он ответил:
«По части Вардана Гукасяна – нет, он уже проходит по нескольким уголовным делам. Не думаю, что комиссия, созданная в мэрии Гюмри, будет работать эффективнее, чем следственные органы Армении. А вот по Андранику Кочаряну – не исключаю такой возможности».