Հույս, հավատ և պատվախնդրություն, առանց պայքարի ոչինչ չի տրվում. Սերժ Սարգսյան
Հայկական համալսարանի՝ Արցախյան առաջին հաղթական պատերազմի ռազմաքաղաքական ղեկավարության հետ հանդիպում-բանախոսությունների ծրագրի շրջանակներում երեկ երեկոյան տեղի է ունեցել համալսարանի ունկնդիրների և դասախոսների հանդիպումը ԼՂ ինքնապաշտպանության ուժերի կոմիտեի, ապա ԼՂՀ պաշտպանության ուժերի կոմիտեի նախագահ (1989-1993թթ.), ՀՀ երրորդ նախագահ, Արցախի հերոս Սերժ Սարգսյանի հետ:
Դեռևս շաբաթներ առաջ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն կայացած հանդիպման զրույցի թեմատիկ ընդգրկումը ներառել է Արցախյան առաջին հաղթական պատերազմի տարիներին բանակաշինությանը, պետականաշինությանը, իրականացված մոբիլիզացիային և հաջորդող տարիների պետական քաղաքականությանը վերաբերող հարցեր
Հանդիպման ընթացքում քաղաքագետ Էդգար Էլբակյանը խնդրել է ՀՀ երրորդ նախագահին Հայկական համալսարանի համար ընծայագրել է Շուշիի ազատագրման ռազմագործողության քարտեզի կրկնօրինակը։
«Ես ուզում եմ, որ մենք նպատակ ունենանք, և այդ նպատակը կարողանանք առաջ տանել։ Հույս, հավատ և պատվախնդրություն։ Ոչինչ առանց պայքարի չի տրվում»,-նշել է ՀՀ երրորդ նախագահը։

Serzh Sargsyan: Nothing can be achieved without struggle
As part of Armenian University’s ongoing lecture series featuring leaders of the victorious first Artsakh war, its students and professors on Friday met with Armenia’s third President Serzh Sargsyan, former chairman of the Nagorno-Karabakh Self-Defense Forces Committee and later of the Defense Committee of the Nagorno-Karabakh Republic (1989–1993).
The meeting was organized in accordance with an agreement reached weeks earlier. The discussion focused on key themes from the early 1990s, including the military formation during the war, the state-building process, nationwide mobilization efforts and the subsequent evolution of national policy.
During the event, political analyst Edgar Elbakyan asked Sargsyan, a hero of Artsakh, to donate a copy of the strategic map of the Shushi liberation operation to the Armenian University.
“I want us to set a goal and see it through. Hope, faith and honor. Nothing can be achieved without struggle,” Sargsyan said.