Հույս, հավատ և պատվախնդրություն, առանց պայքարի ոչինչ չի տրվում. Սերժ Սարգսյան
Հայկական համալսարանի՝ Արցախյան առաջին հաղթական պատերազմի ռազմաքաղաքական ղեկավարության հետ հանդիպում-բանախոսությունների ծրագրի շրջանակներում երեկ երեկոյան տեղի է ունեցել համալսարանի ունկնդիրների և դասախոսների հանդիպումը ԼՂ ինքնապաշտպանության ուժերի կոմիտեի, ապա ԼՂՀ պաշտպանության ուժերի կոմիտեի նախագահ (1989-1993թթ.), ՀՀ երրորդ նախագահ, Արցախի հերոս Սերժ Սարգսյանի հետ:
Դեռևս շաբաթներ առաջ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն կայացած հանդիպման զրույցի թեմատիկ ընդգրկումը ներառել է Արցախյան առաջին հաղթական պատերազմի տարիներին բանակաշինությանը, պետականաշինությանը, իրականացված մոբիլիզացիային և հաջորդող տարիների պետական քաղաքականությանը վերաբերող հարցեր
Հանդիպման ընթացքում քաղաքագետ Էդգար Էլբակյանը խնդրել է ՀՀ երրորդ նախագահին Հայկական համալսարանի համար ընծայագրել է Շուշիի ազատագրման ռազմագործողության քարտեզի կրկնօրինակը։
«Ես ուզում եմ, որ մենք նպատակ ունենանք, և այդ նպատակը կարողանանք առաջ տանել։ Հույս, հավատ և պատվախնդրություն։ Ոչինչ առանց պայքարի չի տրվում»,-նշել է ՀՀ երրորդ նախագահը։

Серж Саргсян: Надежда, вера и чувство достоинства – ничего не дается без борьбы
В рамках программы встреч и лекций Армянского университета с военно-политическим руководством первой победоносной Арцахской войны вечером 2 мая состоялась встреча слушателей и преподавателей университета с руководителем Комитета сил самообороны Нагорного Карабаха, а затем — Комитета сил обороны НКР (1989-1993 гг.), третьим президентом Армении и героем Арцаха Сержем Саргсяном.
Состоявшаяся по предварительной договоренности, достигнутой еще несколько недель назад, встреча охватывала широкий круг тем, связанных с армейским строительством в годы победоносной первой Арцахской войны, государственного строительства, проведенной мобилизации, а также государственной политики в последующие годы.
В ходе встречи политолог Эдгар Элбакян попросил третьего президента Армении подписать для Армянского университета копию карты военной операции по освобождению Шуши.
«Я хочу, чтобы у нас была цель и мы могли ее продвигать. Надежда, вера и чувство достоинства. Ничто не дается без борьбы», — отметил третий президент Армении.