Ադրբեջանը պարզաբանում է պահանջել Ռուսաստանից պատգամավորի մուտքը մերժելու վերաբերյալ
Ադրբեջանը պարզաբանում է պահանջել Ռուսաստանից Միլլի Մեջլիսի պատգամավոր Ազեր Բադամովին Մոսկվայի օդանավակայանում կալանավորման վերաբերյալ։
Ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցների՝ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Ա.  Հաջիզադեն հաստատել է այն տեղեկությունները, որ Բադամովը կալանավորվել է Մոսկվայի Վնուկովո օդանավակայանում  և նրան թույկլ չեն տվել շարունակել թռիչքը դեպի Աստրախան։
Նրան տեղեկացրել են, որ արգելված է  իր մուտք գործել Ռուսաստան։ Ավելի ուշ նա հետ է ուղարկվել Բաքու։
Հաջիզադեի խոսքով՝ պատգամավորի մուտքն արգելելու որոշումը կայացվել է առանց նախնական ծանուցման կամ բացատրության: Ադրբեջանի ԱԳՆ ներկայացուցիչը նշել է, որ պատգամավորն Աստրախան էր մեկնում պատվիրակության կազմում Ադրբեջանի նախկին նախագահ Հեյդար Ալիևի ծննդյան 102-ամյակին նվիրված միջոցառումներին մասնակցելու համար։
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչը, ըստ Հաջիզադեի, ասել է, որ հարցը կուսումնասիրվի, բայց մուտքն արգելելու որոշման վերաբերյալ բացատրություն չի տվել: Բաքուն Մոսկվայի գործողությունները համարում է «անբարյացակամ գործողություն»:

Азербайджан потребовал разъяснений от России в связи с отказом депутату во въезде
Азербайджан потребовал разъяснений от России из-за задержания в московском аэропорту депутата Милли Меджлиса (парламента) страны Азера Бадамова.
Как сообщают азербайджанские СМИ, пресс-секретарь МИД Азербайджана Айхан Гаджизаде подтвердил сообщения о том, что Бадамов, который летел в Астрахань с пересадкой в Москве, был задержан в московском аэропорту Внуково и не допущен на рейс в Астрахань. Ему было объявлено о запрете на въезд в Россию. Позднее его отправили обратно в Баку.
По словам Гаджизаде, решение о запрете въезда было принято без предварительного уведомления и объяснений. Предстаивтель МИД Азербайджана указал, что депутат отправлялся в Астрахань в составе делегации для участия в мероприятиях, приуроченных к 102-й годовщине со дня рождения бывшего президента Азербайджана Гейдара Алиева. Визит был организован по приглашению вице-губернатора Астраханской области Дениса Афанасьева.
Представитель российского МИД, по словам Гаджизаде, заявил, что вопрос будет расследован, но не дал объяснений о причинах решения о запрете въезда. В Баку расценивают действия Москвы как «недружественный шаг».