Այսօր էլ ԶՈւ-ում տեղի ունեցող փոփոխությունները հիմնականում շրջանցում են ժամանակակից պատերազմների առանձնահատկությունները. Աբրահամյան
«Տեխնոլոգիական հեղափոխություններն ու դրանց կայծակնային զարգացումը հսկայական ազդեցություն են ունենում ժամանակակից պատերազմական գործողությունների վրա և շատ արագ դասական համարվող մոտեցումներն ու տակտիկական, ինժեներական լուծումները դառնում են ոչ արդյունավետ»,- նշել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Ըստ նրա, մի քանի օր առաջ, իր հրապարակային ելույթում, Սերժ Սարգսյանը խոսում էր այն մասին, որ ապրիլյան պատերազմից հետո վերլուծվել է պատերազմի վարման, սպառազինության և նոր իրավիճակի բերած իրողությունները, կազմվել զինված ուժերի զարգացման և արդիականացման 7-ամյա պլան, որի առանցքում մի քանի հազար ԱԹՍ-ների գնումն է եղել: Խոսքը վերաբերվում է 2017 թվականին ընդունված փաստաթղթին, որի առանցքում բանակի տեխնոլոգիական վերափոխումներն էին:
«Ավելի ուշ, ՀՀ-ում տեղի ունեցած հայտնի իրադարձություններից հետո, նոր իշխանությունը փոխեց այդ ծրագիրը` շեշտը դնելով այնպիսի փոփոխությունների վրա, որոնք արագ փիառ խնդիրներ էր լուծում` ՍՈւ-30` հայտնի սելֆիներով, «ելակային հեղափոխություն» և այլն:
Այս իշխանությունների սիրողական, իրավիճակային լուծումներն ու գաղափարական խեղաթյուրումները բերեցին ոչ միայն 2020-ի 44-օրյա պատերազմի ծանր պարտությանը և դրանից հետո մեր կրած ծանր կորուստներին:
Այսօր էլ ԶՈւ-ում տեղի ունեցող փոփոխությունները հիմնականում շրջանցում են ժամանակակից պատերազմների առանձնահատկությունները` անընդհատ խորացնելով առկա խնդիրները»,- գրել է Տ.Աբրահամյանը։

Абрамян: И сегодня происходящие в ВС изменения в основном обходят стороной особенности современных войн
12:18 05/05/2025
«Технологические революции и их молниеносное развитие оказывают колоссальное влияние на современные боевые действия, и очень быстро считавшиеся классическими подходы и тактические, инженерные решения становятся неэффективными», – написал на своей странице в соцсети Facebook секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян.
Как он напомнил, несколько дней назад в своем публичном выступлении третий президент Армении Серж Саргсян говорил о том, что после инициированной Азербайджаном против Республики Арцах (НКР) Апрельской войны 2016 года был проведен анализ ведения войны, вооружения и реалий, продиктованных новой ситуацией, был составлен 7-летний план развития и модернизации вооруженных сил, стержневой же была закупка нескольких тысяч БПЛА.
«Речь о документе, принятом в 2017 году, в основе которого были технологические трансформации в армии.
Позднее, после известных событий в Республике Армения, новая власть изменила эту программу, сделав акцент на таких изменениях, которые оперативно решали пиар-задачи – известные селфи с истребителями Су-30, "клубничная революция" и так далее.
Любительские, ситуативные решения и идеологические искажения нынешних властей привели не только к тяжелому поражению в 44-дневной войне 2020 года, но и к серьезным потерям, которые мы понесли и после», – отметил депутат.
«И сегодня изменения, происходящие в ВС, в основном обходят стороной особенности современных войн, последовательно углубляя существующие проблемы», – подчеркнул Абрамян.