Հայց ՀՀ վարչական դատարան՝ Ամուլսարի շահագործման նպատակով ՀՀ կառավարության կողմից բյուջետային երաշխիք տրամադրելու վերաբերյալ որոշման դեմ
10:54 05/05/2025
«Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն», «Կանաչ Հայաստան» և «Համայնքային համախմբման և աջակցության կենտրոն» հասարակական կազմակերպությունները, ինչպես նաև Ամուլսարի հանքի հարակից համայնքների և Հայաստանի տարբեր բնակավայրերի մի խումբ քաղաքացիներ 2025 թվականի ապրիլի 28-ին դիմել են Վարչական դատարան՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել բյուջետային երաշխիք տրամադրելու մասին ՀՀ կառավարության 27.02.2025թ․ թիվ 220-Ա որոշումը, որով «Լիդիան Արմենիա» ընկերությանը նախատեսվում է տրամադրել մինչև 150 միլիոն ԱՄՆ դոլարի բյուջետային երաշխիք։
«Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնից մանրամասնում են, որ դատարանում հայցվորների լիազորված ներկայացուցիչն է ՀՀ փաստաբանների պալատի անդամ՝ փաստաբան Գենյա Պետրոսյանը։
Վիճարկվող որոշմամբ կառավարությունը նախատեսում է երաշխավորել «Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ-ի՝ մինչև 150 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով վարկային միջոցների ներգրավումը բանկերից՝ Ամուլսարի հանքի շահագործման նպատակով։ Հայցվորների կարծիքով՝ այս որոշումը խախտում է ՀՀ օրենսդրության մի շարք դրույթներ, մասնավորապես՝
. Որպես բյուջետային երաշխիքի վճարումից ծագող հետադարձ պահանջի ապահովման միջոց սահմանվել է հաջորդական գրավը, որը չի երաշխավորում պետական միջոցների վերադարձը և չի համապատասխանում բյուջետային օրենսդրության պահանջներին։
.Որոշման ընդունման պահին բացակայում էր ընկերության ակտիվների շուկայական արժեքի գնահատումը, ինչն անհրաժեշտ էր օրենքով նախատեսված  սահմանաչափի պահպանման պահանջը  ապահովելու համար,  իսկ անհրաժեշտ փաստաթղթերը հետագայում ներկայացնելու ընթացակարգ սահմանելու լիազորություն Կառավարությանը վերապահված չէ։
.Օգտագործված ֆինանսական տվյալները մեկ տարվա հնություն ունեն և չեն բավարարում ընկերության վճարունակության արդի գնահատման պահանջին։
. Ֆինանսների նախարարության դրական եզրակացությունը բացակայում է, ինչը պարտադիր նախապայման է բյուջետային երաշխիք տրամադրելու համար։
.Վարչական դատարանի օրինական ուժի մեջ մտած վճռով արդեն իսկ անվավեր են ճանաչվել «Լիդիան Արմենիա»-ին ընդերքի տեղամասի ընդլայնման և թույլտվության ժամկետի փոփոխության վերաբերյալ վարչական ակտերը։
Անկախ փորձագետների, այդ թվում՝ «Էլարդ» ընկերության գնահատմամբ, ծրագրի իրագործումը պարունակում է լուրջ բնապահպանական ռիսկեր, ներառյալ՝ ջրային ռեսուրսների պոտենցիալ աղտոտում, ծանր մետաղների, նատրիումի ցիանիդի օգտագործման ռիսկերը գնահատված չլինելու և թթվային դրենաժի սպառնալիքներ։
Հայցը հիմնված է ինչպես քաղաքացիների՝ առողջ և անվտանգ միջավայրում ապրելու, առողջության իրավունքների, այնպես էլ ՀԿ-ների՝ բնապահպանական շահերի պաշտպանության իրավունքի վրա՝ Օրհուսի կոնվենցիային համապատասխան։

On April 28, 2025, Transparency International Anticorruption Center, Green Armenia, the Center for Community Mobilization and Support NGOs, along with a group of citizens from communities adjacent to the Amulsar mine and various regions of Armenia, filed a lawsuit with the Administrative Court of Armenia, seeking to annul Government Decision No. 220-A of February 27, 2025. The decision envisages providing a budgetary guarantee of up to USD 150 million to Lydian Armenia CJSC. The plaintiffs are represented in court by attorney Genya Petrosyan, a member of the Chamber of Advocates of Armenia.
Under the disputed decision, the government intends to guarantee the acquisition of loans of up to $150 million by Lydian Armenia for the purpose of operating the Amulsar mine. According to the plaintiffs, this decision violates several provisions of Armenian law, specifically:
- The back-to-back pledge mechanism set as security for the budgetary guarantee repayment does not ensure the return of public funds and does not comply with the requirements of budgetary legislation.
- At the time the decision was adopted, no market valuation of the company’s assets was available, which is necessary to comply with legally defined limits. The government does not have the authority to establish a procedure for submitting such documentation at a later stage.
- The financial data used is outdated by one year and does not meet the current requirements for assessing the company’s solvency.
- The Ministry of Finance's positive opinion that is an obligatory prerequisite for issuing a budgetary guarantee is missing.
- By a legally binding ruling of the Administrative Court, prior administrative acts regarding the expansion of Lydian Armenia’s mining area and the extension of its license term have already been declared invalid.
Independent experts, including from ELARD, have assessed that the project carries serious environmental risks, such as potential contamination of water resources, unassessed risks related to the use of heavy metals and sodium cyanide, and the threat of acid drainage.
The lawsuit is based on both the citizens’ rights to live in a healthy and safe environment and to health, and on the NGOs’ right to protect environmental interests, in line with the Aarhus Convention.