Հայց ՀՀ վարչական դատարան՝ Ամուլսարի շահագործման նպատակով ՀՀ կառավարության կողմից բյուջետային երաշխիք տրամադրելու վերաբերյալ որոշման դեմ
10:54 05/05/2025
«Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն», «Կանաչ Հայաստան» և «Համայնքային համախմբման և աջակցության կենտրոն» հասարակական կազմակերպությունները, ինչպես նաև Ամուլսարի հանքի հարակից համայնքների և Հայաստանի տարբեր բնակավայրերի մի խումբ քաղաքացիներ 2025 թվականի ապրիլի 28-ին դիմել են Վարչական դատարան՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել բյուջետային երաշխիք տրամադրելու մասին ՀՀ կառավարության 27.02.2025թ․ թիվ 220-Ա որոշումը, որով «Լիդիան Արմենիա» ընկերությանը նախատեսվում է տրամադրել մինչև 150 միլիոն ԱՄՆ դոլարի բյուջետային երաշխիք։
«Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնից մանրամասնում են, որ դատարանում հայցվորների լիազորված ներկայացուցիչն է ՀՀ փաստաբանների պալատի անդամ՝ փաստաբան Գենյա Պետրոսյանը։
Վիճարկվող որոշմամբ կառավարությունը նախատեսում է երաշխավորել «Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ-ի՝ մինչև 150 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով վարկային միջոցների ներգրավումը բանկերից՝ Ամուլսարի հանքի շահագործման նպատակով։ Հայցվորների կարծիքով՝ այս որոշումը խախտում է ՀՀ օրենսդրության մի շարք դրույթներ, մասնավորապես՝
. Որպես բյուջետային երաշխիքի վճարումից ծագող հետադարձ պահանջի ապահովման միջոց սահմանվել է հաջորդական գրավը, որը չի երաշխավորում պետական միջոցների վերադարձը և չի համապատասխանում բյուջետային օրենսդրության պահանջներին։
.Որոշման ընդունման պահին բացակայում էր ընկերության ակտիվների շուկայական արժեքի գնահատումը, ինչն անհրաժեշտ էր օրենքով նախատեսված  սահմանաչափի պահպանման պահանջը  ապահովելու համար,  իսկ անհրաժեշտ փաստաթղթերը հետագայում ներկայացնելու ընթացակարգ սահմանելու լիազորություն Կառավարությանը վերապահված չէ։
.Օգտագործված ֆինանսական տվյալները մեկ տարվա հնություն ունեն և չեն բավարարում ընկերության վճարունակության արդի գնահատման պահանջին։
. Ֆինանսների նախարարության դրական եզրակացությունը բացակայում է, ինչը պարտադիր նախապայման է բյուջետային երաշխիք տրամադրելու համար։
.Վարչական դատարանի օրինական ուժի մեջ մտած վճռով արդեն իսկ անվավեր են ճանաչվել «Լիդիան Արմենիա»-ին ընդերքի տեղամասի ընդլայնման և թույլտվության ժամկետի փոփոխության վերաբերյալ վարչական ակտերը։
Անկախ փորձագետների, այդ թվում՝ «Էլարդ» ընկերության գնահատմամբ, ծրագրի իրագործումը պարունակում է լուրջ բնապահպանական ռիսկեր, ներառյալ՝ ջրային ռեսուրսների պոտենցիալ աղտոտում, ծանր մետաղների, նատրիումի ցիանիդի օգտագործման ռիսկերը գնահատված չլինելու և թթվային դրենաժի սպառնալիքներ։
Հայցը հիմնված է ինչպես քաղաքացիների՝ առողջ և անվտանգ միջավայրում ապրելու, առողջության իրավունքների, այնպես էլ ՀԿ-ների՝ բնապահպանական շահերի պաշտպանության իրավունքի վրա՝ Օրհուսի կոնվենցիային համապատասխան։

Иск в Административный суд Армении – против решения правительства о предоставлении бюджетной гарантии на эксплуатацию Амулсара
15:02 05/05/2025
«Антикоррупционный центр Трансперенси Интернешнл ( Transparency International)», общественные организации «Зеленая Армения» и «Центр общинной консолидации и поддержки», а также группа граждан из прилегающих к Амулсарскому золоторудному месторождению общин и различных населенных пунктов Армении 28 апреля 2025 года обратились в Административный суд, требуя признать недействительным решение правительства РА №220-А от 27.02.2025 г. о предоставлении бюджетной гарантии.
Данным решением предусматривается предоставление бюджетной гарантии в размере до 150 миллионов долларов США компании «Лидиан Армения»(Lydian Armenia).
Как сообщает «Антикоррупционный центр Трансперенси Интернешнл», в суде истцов представляет адвокат Геня Петросян, член Палаты адвокатов Армении.
«Оспариваемое постановление предполагает, что правительство гарантирует привлечение компанией «Lydian Armenia» кредитных средств из банков на сумму до 150 миллионов долларов США – для эксплуатации Амулсарского рудника. По мнению истцов, это решение нарушает ряд положений законодательства Армении, в частности:
. В качестве средства обеспечения возникающего после выплаты бюджетной гарантии обратного требования установлен последующий залог, который не гарантирует возврат государственных средств и не соответствует требованиям бюджетного законодательства.
.На момент принятия решения отсутствовала оценка рыночной стоимости активов компании, необходимая для обеспечения требования о соблюдении установленных законом лимитов. При этом правительство не уполномочено устанавливать процедуру представления необходимых документов впоследствии.
.Использованные финансовые данные устаревшие (годичной давности) и не соответствуют требованию актуальной оценки платежеспособности компании.
.Отсутствует положительное заключение министерства финансов, что является обязательным предварительным условием для предоставления бюджетной гарантии.
.По решению Административного суда, вступившему в законную силу, уже были признаны недействительными выданные «Lydian Armenia»административные акты о расширении участка недр и изменении срока разрешения», – говорится в сообщении.
Согласно оценкам независимых экспертов, включая компанию «ELARD», реализация проекта сопряжена с серьезными экологическими рисками, такими как потенциальное загрязнение водных ресурсов, отсутствие оценки рисков тяжелых металлов и использования цианида натрия, а также угроза кислотного дренажа.
Иск основан как на праве граждан на жизнь в здоровой и безопасной среде, так и на праве общественных организаций защищать экологические интересы, в соответствии с Орхусской конвенцией.