Թիվ 31 ԸԸՀ-ն Գյումրու ավագանու անդամի արձանագրության հարցով նիստ կգումարի այսօր ժամը 18։00-ին. ԿԸՀ խոսնակ
Թիվ 31 ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովը Գյումրու ավագանու անդամի՝ մանդատից հրաժարվելու հարցով արձանագրություն կազմելու օրակարգով նիստ է հրավիրել այսօր ժամը 18։00-ին։ Այս մասին Panorama.am-ի հետ զրույցում հայտնեց ԿԸՀ մամուլի խոսնակ Սեդա Ղուկասյանը։
ԿԸՀ-ում քննարկվե՞լ է հարցը, թե ինչու է թիվ 31 ԸԸՀ-ն ձգձգել ավագանու անդամի՝ մանդատից հրաժարվելու վերաբերյալ արձանագրություն կազմելու որոշում ընդունելը։ Հարցին ի պատասխան Ս. Ղուկասյանն ասաց.
«Ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովում ստացել են մանդատից հրաժարվելու վերաբերյալ արձանագրություն։ Մինչ նիստը կանեն, ստացել են արձանագրություն, որ մանդատից հրաժարվելու դիմումը ավագանու անդամը հետ է վերցրել։ ԸԸՀ-ից դիմել են քաղաքապետարան, որ հստակեցնեն, թե որն են հիմք ընդունում, քաղաքապետարանը դեռ իրենց չէր պատասխանել պաշտոնական գրությամբ։ Հիմա արդեն, կարծեմ, կա գրություն»,-ասաց ԿԸՀ խոսնակը։
Նշենք, որ Գյումրու ավագանու «Մեր քաղաքը» խմբակցության անդամ Լիզա Գասպարյանը քիչ առաջ Panorama.am-ի ուղիղ եթերում թիվ 31 ԸԸՀ մուտք արեց գրությունը։ Հանձնաժողովում այդպես էլ հստակ պատասխան չտվեցին, թե երբ ԸԸՀ-ն նիստ կգումարի արձանագրություն կազմելու ու մանդատը «Մեր քաղաքը» խմբակցության ընտրական ցուցակի հաջորդ թեկնածուին տրամադրելու համար։
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 21-ին Գյումրու ավագանու՝ 6 հոգանոց «Մեր քաղաքը» խմբակցության անդամ Կարեն Հրայրի Բադալյանն այլ աշխատանքի անցնելու կապակցությամբ հրաժարականի դիմում է ներկայացրել, օրենքով սահմանված կարգով համայնքապետի կողմից կազմվել է արձանագրություն, ներկայացվել է այն թիվ 31 ԸԸՀ։ Հանձնաժողովն օրենքով սահմանված կարգով ու ժամկետներում չի գործել, իսկ մինչ այդ Բադալյանը փոշմանել է։ Նա երկու օր անց նոր դիմում է գրել ու հայտնել, որ պատրաստ է աշխատել ավագանիում, բայց մտադիր է դուրս գալ «Մեր քաղաքը» խմբակցությունից ու դառնալ ավագանու «անկախ» անդամ։
ԱԺ պատգամավոր Մարտուն Գրիգորյանի ղեկավարած «Մեր քաղաքը» դաշինքում համոզված են, որ Կարեն Բադալյանի կամքի վրա ազդեցություն են ունեցել ՔՊ-ից։
«Ոչ ՏԻՄ մասին, ոչ ընտրական օրենսդրությունը չի սահմանում սեփական դիմումից հրաժարվելու որևէ մեխանիզմ, հատկապես երբ արձանագրվել է ավագանու անդամի լիազորությունների դադարեցումը։ ԸԸՀ-ն պետք է ֆիքսեր լիազորությունների դադարեցումը։ Հիմա այս քաղաքական աղմուկի մեջ ԸԸՀ-ն յոթ օր ուներ, որ Գյումրի համայնքի ղեկավարից ստանալով արձանագրությունը՝ կազմեր իր արձանագրությունը։ Սակայն ժամկետները լրացել են անգամ աշխատանքային օրերի հաշվարկով երեկ էր վերջին օրը։ Այսինքն, ԸԸՀ-ն հասարակ գործառույթը չի կատարել։ Պատկերն ամողջացնելու համար ևս մեկ էլեմենտ։ «Դատալեքս» համակարգից տեղեկանում ենք, որ Կարեն Հրայրի Բադալյանից մայիսի 2-ին մուտք է եղել հայց, որով խնդրում է անվավեր ճանաչել համայնքի ղեկավարի արձանագրությունը, որը ֆիքսել է իր հրաժարականը»,-ավելի վաղ Գյումրի մեկնած Panorama.am-ի լրագրողին ասել էր փաստաբան, «Մեր քաղաքը» դաշինքի մաս կազմող «Հայրենիք» կուսակցության անդամ Սոս Հակոբյանը։

ЦИК Армении: ОИК №31 в 18:00 созовет заседание по вопросу мандата Карена Бадаляна
Окружная избирательная комиссия (ОИК) №31 созвала заседание сегодня, 6 мая, в 18:00. В повестке дня заседания – вопрос о составлении протокола по вопросу отказа члена Совета старейшин города Гюмри Ширакской области Армении от мандата. Об этом сообщила Panorama.am пресс-секретарь Центральной избирательной комиссии Армении Седа Гукасян.
В ответ на вопрос, обсуждалось ли в ЦИК Армении, почему  ОИК №31 затягивала принятие решения о составлении прокола относительно отказа члена Совета старейшин от мандата, Седа Гукасян отметила:
«Окружная избирательная комиссия получила протокол из мэрии Гюмри о том, что член фракции блока „Наш город” в Совете старейшин города Карен Бадалян отказывается от мандата. Однако до созыва заседания  комиссия получила еще один протокол, в котором говорится, что Бадалян отозвал свое заявление о сложении мандата. Из ОИК обратились в мэрию – для уточнения, какой из протоколов принимать за основание. Сейчас, кажется, ответ уже получен».
Отметим, что член фракции «Наш город» в Совете старейшин Гюмри Лиза Гаспарян ранее лично передала в Окружную избирательную комиссию №31 письмо, что транслировалось в прямом эфире Panorama.am. Однако в самой комиссии так и не дали четкого ответа на вопрос, когда именно состоится заседание, на котором будет составлен соответствующий протокол и мандат будет передан следующему кандидату в списке блока «Наш город».
Напомним, 21 апреля Карен Грайрович Бадалян – один из 6 членов фракции блока «Наш город» в Совете старейшин Гюмри – подал заявление об отставке в связи с переходом на другую работу. В установленном законом порядке мэром был составлен протокол, который был передан в ОИК №31. Однако комиссия не действовала в установленном законом порядке и в установленные сроки, а Бадалян за это время успел передумать. Через два дня он написал новое заявление, в котором сообщил, что готов работать в Совете старейшин, но намерен выйти из фракции «Наш город» и стать «независимым» членом Совета старейшин.
В блоке «Наш город», возглавляемом депутатом НС Армении Мартуном Григоряном, убеждены, что на волю Карена Бадаляна повлияли из партии власти ГД.
«Ни Закон Республики Армения ,,О местном самоуправлении", ни избирательное законодательство не устанавливают механизма отказа от собственного заявления, особенно в случае, когда уже запротоколировано прекращение полномочий члена Совета. Окружная избирательная комиссия должна была зафиксировать прекращение полномочий. У нее было семь дней на составление собственного протокола после получения протокола от главы общины Гюмри. Однако сроки уже истекли, даже по рабочим дням; вчера был последний день. Другими словами, ОИК не выполнила свою элементарную функцию. Еще одна деталь для полноты картины. Из судебно-информационной системы Datalex нам стало известно, что 2 мая в суд поступил иск от Карена Грайровича Бадаляна с требованием признать недействительным протокол главы общины, в котором зафиксирована отставка Бадаляна», – сказал ранее отправившемуся в Гюмри корреспонденту Panorama.am адвокат Сос Акопян – представитель входящей в блок «Наш город» партии «Айреник» («Отечество»).