Կոնվերս Բանկը միանում է Ասիական զարգացման բանկի կանաչ ֆինանսավորման հանձնառությանը
Կոնվերս Բանկը հայտարարում է Ասիական զարգացման բանկի (ԱԶԲ) «Կանաչ ֆինանսավորման խթանում կայուն զարգացման համար» տեխնիկական աջակցության ծրագրին միանալու մասին:
Համապատասխան փաստաթուղթը ստորագրվել է սույն թվականի մայիսի 7-ին Կոնվերս Բանկի ֆինանսական տնօրեն, գլխավոր գործադիր տնօրենի տեղակալ Հրանտ Հակոբյանի և ԱԶԲ մասնավոր հատվածի ֆինանսական հաստատությունների տնօրեն Ասիֆ Չիմայի կողմից:
«Կանաչ ֆինանսավորման խթանում կայուն զարգացման համար» տեխնիկական աջակցության ծրագիրը ԱԶԲ-ի կողմից իրականացվող տարածաշրջանային նախաձեռնություն է, որը նպատակ ունի ծրագրի մասնակից ֆինանսական կազմակերպությունների միջոցով խթանել կանաչ բանկինգը Հայաստանում և Վրաստանում՝ նպաստելով տարածաշրջանում տնտեսական աճին ու շրջակա միջավայրի պահպանմանը: Ծրագիրը Կոնվերս Բանկին կտրամադրի անհրաժեշտ գործիքակազմ կայուն ֆինանսավորմանը աջակցելու համար:
«Կանաչ ֆինանսավորումը մեր Բանկի ռազմավարական առաջնահերթություններից է: Մեր առջև դրված հավակնոտ նպատակներին հասնելու համար ռազմավարության ներքո անընդհատ զարգացնում և ընդլայնում ենք տարբեր ձևաչափերով համագործակցությունը միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների հետ։ Այս նախաձեռնությունը հերթական կարևոր քայլն է այդ ուղղությամբ: ԱԶԲ հետ համաձայնագրի շնորհիվ մենք կկարողանանք զարգացնել մեր ինստիտուցիոնալ կարողությունները՝ առաջարկելով նորարարական կանաչ լուծումներ, որոնք կօգնեն մեր հաճախորդներին անցում կատարել դեպի ավելի կայուն ու սոցիալապես պատասխանատու գործունեություն»,- նշել է Կոնվերս Բանկի ֆինանսական տնօրեն Հրանտ Հակոբյանը։
Համագործակցության շրջանակներում Բանկը կբարելավի ներքին ընթացակարգերը և բնապահպանական ու սոցիալական ռիսկերի կառավարումը, ինչպես նաև կներդրվեն նոր, կանաչ վարկային պրոդուկտներ, որոնց վերջնական շահառուն կլինի սոցիալապես պատասխանատու բիզնեսը:

Converse Bank announces its participation in the Asian Development Bank’s (ADB) technical assistance program “Advancing Green Finance for Sustainable Development.”
The relevant document was signed on May 7 by Mr. Grant Akopian, Chief Financial Officer and Deputy CEO of Converse Bank, and Mr. Asif Cheema, ADB Private Sector Financial Institutions Director.
The “Advancing Green Finance for Sustainable Development” technical assistance program is a regional initiative implemented by ADB, aimed at advancing green banking in Armenia and Georgia through participating financial institutions. The program seeks to contribute to regional economic growth and environmental protection. It will provide Converse Bank with the necessary tools to support sustainable financing.
“Green finance is one of the strategic priorities of our Bank. To achieve our ambitious goals, we are continuously developing and expanding cooperation in various formats with international financial institutions under our sustainability strategy. This initiative is another important step in that direction. Through the agreement with ADB, we will be able to enhance our institutional capacities and offer innovative green solutions that will help our clients transition toward more sustainable and socially responsible operations,” said Mr. Grant Akopian, CFO of Converse Bank.
As part of the cooperation, the Bank will improve its internal procedures and environmental and social risk management systems. In addition, new green loan products will be introduced, ultimately serving socially responsible businesses.
As part of the collaboration, the Bank will enhance its internal processes and strengthen its environmental and social risk management frameworks. Additionally, it will introduce new green loan products aimed at supporting socially responsible businesses.