Հռոմի Պապի գահակալության արարողությունը տեղի կունենա մայիսի 18-ին
Հռոմի Պապ Լևոն 14-րդի գահակալության արարողությունը տեղի կունենա մայիսի 18-ին։ Այս մասին հայտնում են Սուրբ Աթոռից։ Համաձայն հրապարակված ժամանակացույցի, Լևոն XIV-ը պաշտոնապես պապական գահին կբարձրանա ՝ Վատիկանի Սուրբ Պետրոսի հրապարակում հանդիսավոր պատարագով։
Հռոմի պապերի գահակալության արարողությանն ավանդաբար մասնակցում են աշխարհի տարբեր ծայրերից ժամանած պատվավոր հյուրերի պատվիրակություններ: Հինգշաբթի Վատիկանում կոնկլավն ընտրեց Հռոմի նոր Պապ։ Պատմության մեջ առաջին անգամ Հռոմի Պապն ԱՄՆ-ից է։ Նա 69 տարեկան է։

Pope Leo XVI's inauguration mass to be held on May 18
The inauguration mass of Pope Leo XIV will take place on Sunday, May 18, in St Peter's Square, the Vatican announced.
World leaders are expected to gather for the event, held 10 days after the election of Robert Francis Prevost as the first US head of the world's 1.4 billion Catholics, AFP reported.
The new pontiff will meet with journalists on Monday and with diplomats accredited to the Holy See the following Friday, the Vatican said.
Leo's first general audience will be on Wednesday May 21 and he will meet with members of the Roman Curia -- top Vatican officials -- on May 24.