Պուտինը ողջունել է Հայրենական Մեծ պատերազմի հայ մասնակիցներին
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 80-ամյակի առթիվ Կրամիր հրապարակում զորահանդեսի ավարտից հետո մոտեցել է պատերազմի տարեց վետերաններին ու ողջունել նրանց։
Կադրերում երևում է, որ Վ. Պուտինը ջերմորեն շնորհավորում է հայաստանցի վետերաններին՝ Ռոզալիա Աբգարյանին ու Ներսես Սիմոնյանին։ Կարմիր հրապարակում
Կարմիր հրապարակում մայիսի 9-ին անցկացված Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակին նվիրված միջոցառումներին ներկա են նաև Խաչիկ Հովակիմյանն ու Վոլոդյա Գսպոյանը։
Ռոզալիա Աբգարյանը ծնվել է 1923թ. հունիսի 17-ին։ Նա կամավոր մեկնել է ճակատ 1941 թ. հունիսին և մասնակցել պատերազմի ողջ ընթացքին 88 հնդի կազմում։ Նա վիրավորվել է օդային հարձակման ժամանակ։ Կնոջ մարտական ​​ուղին ներառում էր երկարատև նահանջ ուկրաինական տափաստաններով,  Պրահայի ազատագրումը։
Վետերաներից ամենատարեցը Խաչիկ Հովակիմյանն է։ Նա ծնվել է 123թ. մայիսի 2-ին, ռազմական ուղին անցել է Թամանյանի լեգենդար 89 դիվիզիայի կազմում։

Путин поздравил ветеранов ВОВ из Армении на Красной площади
Президент России Владимир Путин после завершения парада Победы на Красной площади пообщался на трибунах с ветеранами и другими почетными гостями.
Путин прошел вдоль трибун, пожал руки и пообщался с ветеранами Великой Отечественной войны.
На кадрах видно, что Путин тепло поздравляет армянских ветеранов ВОВ Розалию Абгарян и Нерсеса Симоняна.
Отметим, что на Красной площади в Москве также находятся Хачик Овакимян и Володя Гспоян.
Розалия Абгарян (17.06.1923) добровольцем отправилась на фронт в июне 1941 года и прошла всю войну в составе 88-го полка связи 18-й армии. Перенесла ранение в результате авианалета. На боевом пути женщины были и Малая земля, и затяжное отступление по степям Украины, и освобождение Праги.
Самым возрастным из ветеранов является Хачик Овакимян, который родился 2 мая 1923 года в Армянской ССР. Во время Великой Отечественной войны служил в легендарной 89-й Таманской стрелковой дивизии, участвовал в обороне Кавказа в должности ординарца командира роты, сражался в Керчи. В 1944 году был ранен и комиссован. Был награжден различными орденами и медалями.