Ի հեճուկս բոլոր ներքին և արտաքին սադրանքների, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պատերազմ չի՛ լինելու. Նիկոլ Փաշինյան
Նիկոլ Փաշինյանն ուղերձ է հղել Մայիսի 9-ի առիթով.
«Սիրելի ՛ ժողովուրդ, Հայաստանի Հանրապետության սիրելի՛ քաղաքացիներ,
Այսօր նշում ենք Համաշխարհային երկրորդ պատերազմում Խորհրդային Միության և Արեւմտյան դաշնակիցների տարած հաղթանակի 80-ամյակը։ Այդ պատերազմը բռնկվեց Գերմանիայում և նրա դաշնակից մի քանի այլ երկրներում հաստատված նացիստական (ֆաշիստական) գաղափարախոսության պատճառով, որի առանցքային բովանդակությունն այն էր, որ մի ազգը կամ ազգերի մի խումբը գերակա է մյուսի, կամ մյուսների նկատմամբ։ Եվ աշխարհի բազմաթիվ ազգեր, պետություններ համախմբվեցին հակառակն ապացուցելու համար եւ հաղթեցին։
Այդ հաղթանակի գործում իր ներդրումն է ունեցել նաեւ հայ ժողովուրդը` Խորհրդային Միության, արեւմտյան դաշնակցային բանակներում եւ ընդհատակյա դիմադրական խմբերում: Այսօր մենք հարգանքի տուրք ենք մատուցում մեր այդ բոլոր հայրենակիցներին։ Այս օրն աշխարհը նաեւ առերեսվում է նացիզմի, ֆաշիզմի, տոտալիտարիզմի եւ նրա բոլոր դրսեւորումների վտանգավորության հետ, որը հակոտնյա է անհատի, ժողովրդի, պետության ազատության եւ երջանկության հետ, որի առանցքային նպատակը գերիշխելը, պատերազմներ հրահրելն ու ազատությունները սահմանափակելն է։
Հայաստանի Հանրապետությունը գնում է այլ` ազատության, ժողովրդավարության, խաղաղության ճանապարհով։ Սա ամենևին էլ հեշտ ճանապարհ չէ, բայց ճանապարհ է, որն արժե անցնել ու այդ ճանապարհը լիարժեք անցնելու և անշրջելի հանգրվանի հասնելու համար անհրաժեշտ է համոզվածություն, հավատ, շրջահայացություն եւ հետեւողականություն։ Այդ ճանապարհն անցնելու համար անհրաժեշտ է համարձակ, անկեղծ և ամբողջական ինքնահայեցում, սեփական պատմությունը կարդալու, սերտելու եւ մեր պատմությունից մեզ ուղղվող ուղերձներն ընթերցելու և ընկալելու կարողություն։
Վերջին տարիների իմ գործունեության մի զգալի մասը նվիրում եմ Իրական Հայաստանի գաղափարախոսության մասին Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների հետ քննարկումներին։ Սա չափազանց կարևոր գործընթաց է։ Իրական Հայաստանի գաղափարախոսությունը հենց մեր պատմությունն ընթերցելու և վերընթերցելու արդյունք է, Իրական Հայաստանի գաղափարախոսությունը Պատմական Հայաստանի՝ մեզ ուղղված ուղերձների ընթերցման արդյունք է, որը մեզ ասում է․ մի գնացեք իմ ճանապարհով, այլ կենտրոնացեք մեր երազանքների երկրում` Հայաստանի Հանրապետությունում ազատություն, երջանկություն, բարեկեցություն կառուցելու, և այդ երջանիկ պետությունը սերնդեսերունդ փոխանցելու խնդրի վրա։ Այսօր մենք ունենք այդ հնարավորությունը և պարտավոր ենք իրացնել այդ հնարավորությունը։
Այսօր մենք ունենք նաև մեր տարածաշրջանի խաղաղ ու բարեկեցիկ ապագայի գործում մեր բաժին ներդրումն ունենալու հնարավորություն. Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև Խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի նախագիծը համաձայնեցված է և սպասում է ստորագրման, ու մենք գնալու ենք այդ ճանապարհով։ Մեր տարածաշրջանը վաստակել է խաղաղության ու բարեկեցության մեջ ապրելու իրավունքը և այդպես էլ պետք է լինի։
Ի հեճուկս բոլոր ներքին և արտաքին սադրանքների, Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պատերազմ չի ՛ լինելու, լինելո՛ւ է խաղաղություն։

Pashinyan: There will be no war between Armenia and Azerbaijan despite 'provocations'
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan issued a message on the 80th anniversary of the Soviet Union's victory over Nazi Germany in World War II marked on May 9. His full message is provided below.
Today we celebrate the 80th anniversary of the victory of the Soviet Union and the Western Allies in World War II. That war broke out due to the Nazi (fascist) ideology established in Germany and several other allied countries, the key content of which was that one nation or one group of nations is superior to another or others. And many nations and states of the world came together to prove the opposite and won.
The Armenian people also contributed to that victory, in the armies of the Soviet Union, the Western Allies, and in underground resistance groups. Today we pay tribute to all of our compatriots. On this day, the world also faces the dangers of Nazism, fascism, totalitarianism and all its manifestations, which are contrary to the freedom and happiness of the individual, the people, and the state, and whose key goal is to dominate, incite wars, and restrict freedoms.
The Republic of Armenia is going down a different path: freedom, democracy, peace. This is not an easy path at all, but it is a path worth taking, and to take that path completely and reach an irreversible destination, one needs conviction, faith, prudence, and consistency. To take that path, one needs bold, sincere, and complete self-reflection, the ability to read and learn one’s own history, and to read and perceive the messages addressed to us from our history.
I have devoted a significant part of my activity in recent years to discussions with the citizens of the Republic of Armenia about the ideology of Real Armenia. This is an extremely important process. The ideology of the Real Armenia is the result of reading and rereading our history, the ideology of the Real Armenia is the result of reading the messages addressed to us by Historical Armenia, which tells us: do not follow my path, but focus on the issue of building freedom, happiness, and prosperity in the country of our dreams, the Republic of Armenia, and passing that happy state on from generation to generation. Today, we have that opportunity and we are obliged to realize that opportunity.
Today we also have the opportunity to make our contribution to the peaceful and prosperous future of our region. The draft Agreement on the Establishment of Peace and Interstate Relations between Armenia and Azerbaijan has been agreed upon and is awaiting signing, and we will follow that path. Our region has earned the right to live in peace and prosperity, and so it should be.
Despite all internal and external provocations, there will be no war between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan, there will be peace.