Ելիսեյան պալատը, մեկնաբանելով Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցի շուրջ X սոցիալական ցանցի օգտատերերի քննարկումները, ոչոնք Կիև կատարած այցի ժամանակ փորձել են ինչ-որ բան թաքցնել լրագրողներից, հայտնել են, թե «Ֆրանսիայի թշնամիները» փորձում են անձեռոցիկը ներկայացնել որպես թմրանյութերի փաթեթ։
Ավելի վաղ Associated Press գործակալությունը տեսանյութ էր հրապարակել գնացքների կուպեից, որով եվրոպացի առաջնորդները մեկնում էին Կիև՝ մասնակցելու «կամավորների կոալիցիայի» հանդիպմանը։ Տեսանյութում երևում է, որ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի առջև սեղանի վրա դրված է փաթեթ կամ թղթի պատյան հիշեցնող սպիտակ առարկա, իսկ Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցի առջև՝ փոքր գդալ կամ փայտ հիշեցնող մի բան։ Ղեկավարները տեսախցիկները տեսնելով՝ փորձել են թաքցնել դրանք։ X սոցիալական ցանցի օգտատերերը ենթադրել են, որ դրանք կարող էին լինել թմրանյութեր և դրանց օգտագործման համար նախատեսված բժշկական գդալ։
«Երբ եվրոպական միասնությունը դառնում է անհարմար, ապատեղեկատվությունն այնքան հեռու է գնում, որ պարզ թղթե անձեռոցիկը ներկայացնում են որպես թմրանյութ»,-«ՌԻԱ նովոստի»-ի փոխանցմամբ, ասվում է X սոցիալական ցանցում Ելիսեյան պալատի հայտարարության մեջ:
Հայտարարության մեջ մատնանշվում է, որ նման «կեղծ լուրեր» են տարածում «Ֆրանսիայի արտաքին և ներքին թշնամիները»։
Ելիսեյան պալատը հայտարարությունն ուղեկցել է Մակրոնի դիմաց սեղանին դրված անձեռոցիկի լուսանկարով։ «Սա անձեռոցիկ է, քիթ մաքրելու համար է»,-ասվում է լուսանկարում։

Елисейский дворец: враги Франции выставили салфетку Макрона за наркотики
Елисейский дворец, комментируя обсуждения пользователей соцсети X вокруг президента Франции Эммануэля Макрона и канцлера Германии Фридриха Мерца, заявил, что "враги Франции" пытаются выставить носовой платок свертком с наркотиками, передает РИА Новости.
Ранее агентство Ассошиэйтед Пресс опубликовало видео из купе поезда, где находились европейские лидеры, направлявшиеся в Киев для участия во встрече так называемой "коалиции желающих". На видео запечатлено, что на столе перед президентом Франции Эммануэлем Макроном лежал белый предмет, напоминающий сверток или комок бумаги, а перед канцлером Германии Фридрихом Мерцем - что-то напоминающее ложку или палочку. При виде камер лидеры попытались спрятать их. Пользователи социальной сети X предположили, что это могли быть наркотики и ложка для его употребления.
"Когда европейское единство становится неудобным, дезинформация заходит настолько далеко, что выставляет простую бумажную салфетку наркотиками", - говорится в сообщении Елисейского дворца в соцсети X.
Он указал на то, что подобные "фейковые новости" распространяют "враги Франции, как внешние, так и внутренние".
Дворец сопроводил сообщение фотографией салфетки на столе перед Макроном. "Это салфетка. Она для того, чтобы в нее сморкаться", - написано на фотографии.