Փաշինյանին իշխանության էինք բերել, որ «մարտի 1»-ի զnhերի հիշատակին հուշարձան կառուցե՞ր. Թովմասյան
Ազգային ժողովում ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Արթուր Նահապետյանի կողմից կոմիտեի 2024 թվականի գործունեության մասին հաղորդման ներկայացման ժամանակ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը հիշեցրեց «մարտի 1»-ի գործի բացահայտման վերաբերյալ Նիկոլ Փաշինյանի, կոմիտեի նախկին նախագահ Սասուն խաչատրյանի հայտարարությունները, խոստումները, հավաստիացումները։
«Ուզում եմ հետաքրքրվել «մարտի 1»-ի գործի մասին, քանի որ այդ գործով ձեզնից առաջ պաշտոնավարած Սասուն Խաչատրյանից տարբեր խոստումներ, ընդհուպ հավաստաիցումներ ենք լսել, որ «մարտի 1»-ը բացահայտված է, լսելու եք սենսացիոն  բացահայտման մասին, բայց այդ բացահայտման մասին այդպես էլ ոչնինչ չենք լսել։ Անհայտ է մնում «մարտի 1»-ի 10 զոհերի հանգամանքները, ինչպե՞ս են տեղի ունեցել սպանությունները։
2018 թվականից Նիկոլ Փաշինյանն անընդհատ  հայտարարում էր, որ իր առաջնահերթությունն է «մարտի 1»-ի բացահայտումը որպես քաղաքական լիդեր։ Բայց այդ  առաջնահերթության հանրահռչակումից անցել է մոտ 8 տարի, ոչինչ հայտնի չէ, Նիկոլ Փաշինյանն ասում է՝ «իմ կարծիքով ամբողջությամբ բացահայտված է»։ Մեզ պետք չէ  որևէ մեկի կարծիքով բացահայտումը, մեզ պետք է «մարտի 1»-ի իրական բացահատում։
Ի վերջո, նաև ես Նիկոլ Փաշինյանին հավատացած մարդ, նաև դրա համար եմ գնացել հրապարակ, որպես իրավատեր քաղաքի, որ «մարտի 1»-ը պետք է բացահայտվեր Փաշինյանի քաղաքական իշխանության օրոք, բայց այդ բացահայտումը չկա, փոխարենը տեսնում ենք՝ Փաշինյանը խրոխտ գնում է «մարտի 1»-ի զոհերի հուշարձանի բացմանը։ Այսինքն իշխանության էինք բերել Փաշինյանին, որ «մարտի 1»-ի զոհերին հիշատակին հուշարձան կառուցե՞ր, մենք կոնկրետ ակնկալիքներ ունեինք»,- ասաց Թագուհի Թավմասյանը։
Արթուր Նահապետյանն ասաց. ««Մարտի 1»-ի գործն իմ ուշադրության կենտրոնում է, հակակոռուպցիոն կոմիտեի ու քննչական կոմիտեի քննիչներից համատեղ քննչական խումբ է  ստեղծվել, այս պահին  ակտիվ ապացուցողական ու վարույթային գործողություններ են կատարվում այս գործով։ Կարող եմ երաշխավորել, որ  կիրականացվի համակողմանի ու անաչառ քննություն, սակայն խոստում և հավաստիացում որևէ վարույթով ես չեմ պատրաստվում այս ամբիոնից տալ։ Եթե ունենանք համապատասխան արդունքներ, հանրությունը և դուք միանշանակ կտեղեկացվեք»։

Товмасян: Разве мы привели Пашиняна к власти для того, чтобы он воздвиг памятник жертвам событий 1 марта 2008 года?
Парламент Армении 13 мая продолжил работу очередных заседаний, обсуждая сообщение о деятельности Антикоррупционного комитета (АК) в 2024 году.
Депутат НС РА Тагуи Товмасян напомнила председателю АК РА Артуру Нагапетяну о заявлениях, обещаниях и заверениях Никола Пашиняна, а также экс-главы Антикоррупционного комитета Сасуна Хачатряна касательно раскрытия дела о трагических поствыборных событиях 1 марта 2008 года.
«Я хочу узнать о деле „1 марта”, потому что мы слышали различные обещания, даже заверения от Сасуна Хачатряна, который занимал эту должность до вас, о том, что это дело раскрыто и что мы услышим сенсационные новости, но мы так ничего и не услышали. Обстоятельства гибели 10 жертв „1 марта” остаются неизвестными. Как именно произошли убийства?
Начиная с 2018 года, Никол Пашинян постоянно заявлял, что его приоритетом, как политического лидера, является раскрытие дела «1 марта». Но с момента провозглашения этого приоритета прошло около 8 лет, ничего не известно. Никол Пашинян говорит, что, на его взгляд, дело полностью раскрыто. Нам не нужно чье-то мнение, нам нужно реальное раскрытие «1 марта».
В конце концов, я тоже, как поверивший Николу Пашиняну человек, в 2018 году была на площади, чтобы дело «1 марта» было раскрыто во время пребывания Пашиняна у власти. Но этого не произошло. Вместо этого мы видим, как Пашинян гордо отправляется на открытие памятника жертвам «1 марта». Иными словами, мы привели Пашиняна к власти, чтобы он воздвиг памятник жертвам «1 марта», или у нас были конкретные ожидания?» – сказала Тагуи Тавмасян.
«Дело «1 марта» находится в центре моего внимания. Сформирована совместная следственная группа из числа следователей Антикоррупционного комитета и Следственного комитета. В настоящее время по данному делу проводятся активные доказательственные и процессуальные действия. Я могу гарантировать, что будет проведено всестороннее и беспристрастное расследование, но я не собираюсь давать никаких обещаний или заверений с этой трибуны относительно того или иного производства. Если у нас будут соответствующие результаты, общественность и вы обязательно будете проинформированы», – ответил председатель АК Артур Нагапетян.