Ժերար Դեպարդյեն մեղավոր է ճանաչվել նկարահանման հրապարակում կանանց հանդեպ սեռական ոտնձգության մեջ
Փարիզի դատարանը երեքշաբթի օրը դերասան Ժերար Դեպարդյեին մեղավոր է ճանաչել 2021 թվականին ֆիլմի նկարահանման հրապարակում երկու կանանց նկատմամբ սեռական ոտնձգությունների համար՝ դատապարտելով նրան 18 ամսվա պայմանական ազատազրկման։ Այդ մասին նյութ է պատրաստել Euronews-ը։
76-ամյա դերասանը մեղավոր է ճանաչվել Green Shutters-ի նկարահանումների ժամանակ 54-ամյա կին դեկորատորի և 34-ամյա օգնականի նկատմամբ սեռական բռնություն գործադրելու մեջ:
Գործը լայնորեն դիտվում էր որպես MeToo-ից հետո հիմնական թեստ, թե ինչպես են ֆրանսիական հասարակությունը և նրա կինոարդյունաբերությունը արձագանքում բարձրաստիճան դեմքերին առնչվող սեռական ոտնձգությունների մեղադրանքներին:
Դեպարդյեն հերքել էր մեղադրանքները՝ ասելով, որ ինքն «այդպիսին չէ»: Նա խոստովանել է, որ նկարահանման հրապարակում օգտագործել է գռեհիկ և սեքսուալ արտահայտություններ և վիճաբանության ժամանակ բռնել է արտադրության դիզայների կոնքերից, սակայն հերքել է, որ իր վարքագիծը սեռական բնույթի է:
Դատարանը Դեպարդյեին նաև պարտավորեցրել է հոգեբանական օգնություն ստանալ, փոխհատուցում վճարել տուժածներին և գրանցվել սեռական հանցագործների ռեեստրում։
Դեպարդյեին իրենց աջակցությունն են հայտնել կինոյի մի քանի գործիչներ։ Դատարանի դահլիճում նրա կողքին նստածների թվում էին դերասաններ Վինսենթ Պերեսը և Ֆանի Արդանը:
Ընդհանուր առմամբ, ավելի քան 20 կանայք հրապարակայնորեն կամ պաշտոնական բողոքներով մեղադրել են Դեպարդյեին ոչ պատշաճ վարքի մեջ, սակայն մինչ այժմ միայն սեռական ոտնձգությունների գործն է հասել դատարան: Որոշ այլ գործեր կարճվել են ապացույցների բացակայության կամ վաղեմության ժամկետի ավարտի պատճառով։

The actor, 76, has been convicted of having groped a 54-year-old costume designer and a 34-year-old assistant during the filming of Jean Becker's Les Volets Verts.
Depardieu, who has denied the accusations, didn't attend today's hearing.
The actor was also slapped with the additional penalty of a two-year disqualification from standing for election, as well as registration in the national automated database of sexual offenders.
In addition to non-material damages, Depardieu has been ordered to pay both women the sums of €1,000 and €2,000 for secondary victimisation. No fine of €20,000 as requested by the public prosecutor, however.
"I hope this is the end of impunity for an artist in the film industry," stated Carine Durrieu-Diebolt, the lawyer of one of the victims. "With this decision, we can no longer say (that Gérard Depardieu) is not a sexual abuser," she added. "My thoughts are with the other victims who are under the statute of limitations and with the four victims who took the stand."
Depardieu will appeal against his conviction for sexual assault, his lawyer Jérémie Assous announced after the hearing.
The case is widely seen as a key post- #MeToo test of how French society and its film industry address allegations of sexual misconduct involving prominent figures.