Հայկ Կոնջորյանի կինը 10,5 միլիոն աշխատավարձ կստանա՞ր, «ՀայՓոստի» տնօրեն կդառնա՞ր, եթե ամուսինը չլիներ իշխող խմբակցության ղեկավար. Թովմասյանը՝ ՀԿԿ նախագահին
12:28 13/05/2025
««Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանի կինն աշխատում էր «ՀայՓոստում»։ Նրա տարեկան աշխատավարձը 2021 թվականին,  ըստ հայտարարագրի,  6,8 միլիոն դրամ էր, 2022-ին աշխատավարձը դարձավ  9,5 միլիոն դրամ, 2023-ին՝ 10,5 միլիոն դրամ, անցած տարի էլ դարձավ «ՀայՓոստի» տնօրեն»,- Ազգային ժողովում ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի 2024 թվականի գործունեության մասին հաղորդման ներկայացման ժամանակ ասաց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը։
Նա դիմեց հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Արթուր Նահապետյանին. «Այս թռիչքաձև աճն արդյո՞ք որևէ աղերս ունի կոռուպցիոն որևէ գործարքի հետ, եթե Կոնջորյանը չլիներ իշխող խմբակցության ղեկավար, արդյո՞ք  նրա կինը կունենար այս թռիքչը, այս կարիերան կկարողանար հաղթահարեր։
Ա. Նահապետյանն արձագանքեց, «Ես չեմ կարող ձեր քաղաքական բնույթի  հարցադրմանը պատասխանել,  համենայնդեպս ձեր նկարագրած դեպքի մասով չեմ կարող նկատել որևէ կոռուպցիոն բնույթի տվյալ։ Եթե ունեք այլ տվյալներ հանցանքի վերաբերյալ, պատշաճ հաղորդում ներկայացրեք հակակառուպցիոն կոմիտե»։

MP questions rapid promotion of ruling faction head's wife at HayPost
At a parliament session debating the 2024 annual report of Armenia’s Anti-Corruption Committee (ACC) on Tuesday, opposition MP Taguhi Tovmasyan raised concerns over the swift career advancement and growing salary of the wife of Hayk Konjoryan, head of the ruling Civil Contract faction in the Armenian National Assembly.
Tovmasyan pointed out that Konjoryan’s wife, employed at HayPost – Armenia’s national postal service – has seen a significant salary increase in recent years. According to her asset declarations, she earned 6.8 million drams in 2021, which rose to 9.5 million drams in 2022 and reached 10.5 million drams in 2023. She was appointed director of HayPost last year.
Addressing ACC Chairman Artur Nahapetyan, Tovmasyan asked: “Does this meteoric salary growth suggest a possible corruption scheme? Would she have achieved such a rapid career growth if her husband weren’t the leader of the ruling faction?”
In response, Nahapetyan declined to assess the matter from a political standpoint. “I cannot respond to politically charged questions. Based on what you’ve described, I do not see any evidence of a corruption-related offense. However, if you possess concrete information regarding a possible crime, I urge you to submit a formal report to the Anti-Corruption Committee,” he added.