Արարատում հեղեղումների ենթարկված տարածքներում համաճարակային իրավիճակը կայուն է
Մայիսի 13-ից սկսած, առողջապահության նախարարության Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի մասնագետները Արարատի մարզում՝ հեղեղումների ենթարկված տարածքներում, իրականացնում են հակահամաճարակային կանխարգելիչ միջոցառումներ։
Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնից հայտնում են, որ կենտրոնի մասնագետների կողմից շարունակաբար իրականացվում է ջրի որակի մշտադիտարկում, ինչպես նաև կենդանաբանական և միջատաբանական հետազոտություններ։
Տվյալ պահին Արարատի մարզում համաճարակային իրավիճակը կայուն է։ Աշխատանքները շարունակվում են։
Աղիքային վարակներից խուսափելու նպատակով ԱՆ հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը զգուշացնում է
. Չօգտագործե՛լ հեղեղից գոյացած ջուրը կենցաղային նպատակներով
. Չխմե՛լ աղբյուրի հում (չեռացված կամ չախտահանված) ջուր
. Օգտագործե՛լ սննդի պատրաստման և խմելու համար միայն եռացված կամ շշալցված ջուր
.Եթե նկատվում է ջրի հոտի, համի կամ գույնի փոփոխություն (պղտորություն)՝ օգտագործե՛լ այդ ջուրը միայն եռացնելուց հետո կամ կիրառե՛լ գործարանային շշալցված ջուր
. Միրգը և բանջարեղենը մանրակրկիտ լվանալ եռացված կամ շշալցված ջրով
. Օգտագործե՛լ միայն ջերմային մշակում անցած սնունդ
. Հաճախակի լվանալ ձեռքերը, օգտագործել հակասեպտիկ միջոցներ
. Չլողա՛լ հեղեղից գոյացած ջրերում։
Աղիքային վարակիչ հիվանդությունների ախտանշանների դեպքում՝ լուծ, թուլություն, սրտխառնոց, փսխում, ջերմության բարձրացում, մաշկի դեղնություն, անհապաղ դիմել բժշկի:

Эпидемиологическая ситуация в подтопленных районах Араратской области остается стабильной
С 13 мая специалисты Национального центра по контролю и профилактике заболеваний при министерстве здравоохранения Армении проводят противоэпидемические профилактические мероприятия в Араратской области – на пострадавших от подтопления территориях.
Как сообщили в Центре, специалисты продолжают мониторинг качества воды, а также проводят зоологические и энтомологические исследования.
На данный момент эпидемиологическая ситуация в Араратской области остается стабильной. Работы продолжаются.
Во избежание кишечных инфекций Национальный центр по контролю и профилактике заболеваний призывает соблюдать следующие меры предосторожности:
.Не использовать воду, скопившуюся в результате подтопления, в бытовых целях.
.Не пить некипяченую или неочищенную воду из-под крана.
.Для питья и приготовления пищи использовать только кипяченую или бутилированную воду.
.Если изменился запах, вкус или цвет воды (например, она стала мутной), использовать ее только после кипячения или заменить на бутилированную.
.Овощи и фрукты тщательно мыть кипяченой или бутилированной водой.
.Употреблять только термически обработанную пищу.
.Чаще мыть руки, при возможности использовать антисептики.
.Не купаться в воде, скопившейся после стихии.
При появлении симптомов кишечных инфекций – диареи, слабости, тошноты, рвоты, повышения температуры, пожелтения кожи – необходимо немедленно обратиться к врачу.