89 տարեկան հասակում մահացել է Ուրուգվայի նախկին նախագահ Խոսե Մուխիկան՝ Պեպեն։ Նա իր համետ ապրելակերպի համար պատմության մեջ մտել է որպես աշխարհի ամենաաղքատ նախագահ։ Այս մասին գրում է BBC-ն։
Նա Ուրուգվայը ղեկավարել է 2010-2015 թվականներին։ Այդ երկրի գործող նախագահ Յամանդու Օրսին X-ի իր միկրոբլոգում գրել է. «Շնորհակալություն ամեն ինչի համար, որ դուք մեզ տվեցիք և ժողովրդի նկատմամբ ձեր խորը սիրո համար»։
Քաղաքական գործչի մահվան պատճառը հայտնի չէ, սակայն նա տառապում էր կերակրափողի քաղցկեղով։
Նախագահի պաշտոնում իր պարզ ապրելակերպի, սպառողականության քննադատության և իր կողմից խթանված սոցիալական բարեփոխումների շնորհիվ Մուխիկան դարձավ հայտնի քաղաքական գործիչ Լատինական Ամերիկայում և նրա սահմաններից դուրս։
Նշենք, որ նա Հայաստանի բարեկամն էր։ 2020 թ. սեպտեմբերի 29-ին Ուրուգվայի նախկին նախագահների հետ Հայաստանին սատարող հայտարարություն էր տարածել, նրանք իրենց «պատմական համերաշխությունն» էին հայտնել Հայաստանին ՝ Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանում Ադրբեջանի հետ հակամարտության համատեքստում:

Former Uruguayan President José Mujica, known as "Pepe", has died at the age of 89, BBC News reports.
The ex-guerrilla who governed Uruguay from 2010 to 2015 was known as the world's "poorest president" because of his modest lifestyle.
Current President Yamandú Orsi announced his predecessor's death on X, writing: "thank you for everything you gave us and for your deep love for your people."
The politician's cause of death is not known but he had been suffering from oesophageal cancer.
Because of the simple way he lived as president, his criticism of consumerism and the social reforms he promoted - which, among other things, meant Uruguay became the first country to legalise the recreational use of marijuana - Mujica became a well-known political figure in Latin America and beyond.
His global popularity is unusual for a president of Uruguay, a country with just 3.4 million inhabitants where his legacy has also generated some controversy.
In fact, even though many tended to see Mujica as someone outside the political class, that was not the case.
He said his passion for politics, as well as for books and working the land, was passed on to him by his mother, who raised him in a middle-class home in Montevideo, the capital city.