ՈՒՂԻՂ. Թիթեղի հարվածից  ծանր վնասվածք  ստացած հղի կինը մանրամասներ է պատմում դեպքից
«Քամու ժամանակ դուրս եկա, որպեսզի երեխայիս տուն կանչեմ։ Բայց երեխային չհասա։ Քամին մեր տան տանիքից մի թիթեղ պոկեց, խփեց որովայնիս, սկսեց արյունահոսություն, ունեի մեծ պատռվածք»,-պատմեց 23-ամյա Ռուզաննա Հարությունյանը, որը որովայնի վնասվածքով, արյունահոսությամբ մայիսի 11-ին տեղափոխվել էր հիվանդանոց։
Հարևանի մեքենայով նրան արագ հասցնում են իրենց տան ամենամոտ գտնվող ծննդատուն՝ «Էրեբունի» ԲԿ, իրականացվում է կեսարյան հատում։
23-ամյա Ռուզաննան ասում է՝ հույս չուներ, որ ինքը, բալիկը կփրկվեն, բայց Աստծո, բժիշկների գործողությունների հետևանքով երկուսն էլ փրկվել են։
«Այս ամենը հրաշք է, Աստծո հրաշք»,-լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց նա։
Քամուց պոկված թիթեղի հարվածից  երեխան ծնվել է ճակատի վնասվածքով՝ 5 սմ երկարությամբ վերքով։ Փոքրիկին Մարինե են կոչել, նա ընտանիքի  երրորդ բալիկն է։
«Երեխային դեռ չեմ տեսել, լուսանկարներ են ուղարկել, այդպես եմ տեսել։ Երեխայի վիճակը կայուն է, բավարար, կերակրում են արհեստական կերով»,-ասաց ծննդկանը։
«Էրեբունի» ծննդատան տնօրեն, բ.գ.թ, դոցենտ Անդրանիկ Պողոսյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց՝ իր 45-ամյա  պրակտիկայում նման դեպք չէր տեսել։
«Կարծեք բարձրյալի հրաշքը լինի, որ կինն ու նորածինը փրկվել են»,-ասաց բազում հրաշքներ գործած գինեկոլոգը։
Նրա խոսքով, դեպքից անմիջապես հիվանդանոց տեղափոխված կինը հետազոտվել է, 2-3 րոպե անց նախապատրաստել են վիրահատության։
«Վիրահատության կտրվածքը շատ ճիշտ է կատարվել, քանի որ հիմնական խնդիրը եղել է հենց արգանդի վնասվածքը։ Կինը նշել է, որ վնասվածքից հետո ջրերը գնացել են։ Հարվածն այնքան ուժեղ է եղել, որ նորածնի ձախ քունքի վերևի շրջանում բավականին խոր պատռվածք կա։ Մայրն էլ դեպի լավին է գնում, շուտով կպատրաստենք դուրս գրման»,-ասաց Պողոսյանը։
Ծննդատան տնօրենի խոսքով, 23-ամյա կինը հետագայում էլ կարող է բալիկներ ունենալ։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 11-ին, երեկոյան ժամը 17:10-ին «Էրեբունի» ծննդատուն է տեղափոխվել 23-ամյա 36 շաբաթական հղի` որովայնի թափանցող վնասվածք-պատռվածքով, սուր ցավերով, արյունահոսությամբ:
Նախնական տեղեկություններով` կիրակի երեկոյան, ուժգին քամու ժամանակ, տանիքից պոկվել է թիթեղի մի կտոր և հարվածել այդ պահին բակում գտնվող հղի կնոջը` վնասելով որովայնը: Հարազատները կնոջն անմիջապես ծննդատուն են տեղափոխել: Հղիին հետազոտելուց հետո, բժշկական կենտրոն մտնելուց ընդամենը 7 րոպե անց սկսվել է վիրահատությունը: Կատարվել է կեսարյան հատում, վերականգնվել է պատռված արգանդը: Ծնվել է 2450 գրամ քաշով 48 սմ հասակով աղջիկ` ճակատի ձախ շրջանում 5սմ երկարությամբ խորը վնասվածքով:
Վերքը կարելու նպատակով նորածինն անմիջապես տեղափոխվել է «Սուրբ Աստվածամայր» բժշկական կենտրոն: Մոր և երեխայի վիճակը բժիշկները գնահատում են բավարար:
«Սուրբ Աստվածամայր» բժշկական կենտրոնից երեկ Panorama.am-ին հայտնեցին, որ երեխայի կյանքին վտանգ չի սպառնում։

Armenian mother severely injured by flying metal sheet reveals details of incident
A 23-year-old pregnant woman and her newborn baby are recovering after a life-threatening accident in which a piece of metal roofing, torn loose by strong winds, struck the woman in the abdomen, causing serious injuries.
Ruzanna Harutyunyan, who was 36 weeks pregnant, was hit by the sharp metal sheet while stepping outside her home to call her child indoors during the storm on May 11.
"I had just gone outside to call my child home when it happened. I didn’t even make it to him. The wind ripped off a metal sheet from our roof and it hit me right in the stomach. There was heavy bleeding and I had a severe laceration," Harutyunyan recounted at a press briefing on Wednesday.
Neighbors rushed her to the nearest maternity hospital, Erebuni Medical Center. Due to the severity of her condition, doctors performed an emergency cesarean section minutes after her arrival.
"I didn’t think either of us would survive," Harutyunyan admitted. "But thanks to God and the quick response of the doctors, we both made it. This truly feels like a miracle."
The baby girl, named Marine, was born with a 5-centimeter laceration on her forehead as a result of the impact. She is the couple’s third child. Harutyunyan has yet to see her newborn in person, having only seen some photos sent by her family. The baby is currently being fed with formula and her condition is described as stable.
Dr. Andranik Poghosyan, Director of the Erebuni Maternity Clinic and an associate professor with over 45 years of experience, told reporters he had never encountered a similar case before.
“It felt like divine intervention that both mother and child survived,” he said.
According to Dr. Poghosyan, the medical team sprang into action immediately upon the patient’s arrival. Within 2–3 minutes, preparations for surgery were underway.
“The surgical incision was done with great precision, which was critical since the uterus had sustained a significant injury. The mother reported that her waters had broken right after the trauma. The blow was so severe that the newborn sustained a deep cut above her left temple. The mother is recovering well and will be discharged soon," he explained.
Despite the trauma, doctors believe Harutyunyan will be able to have children again in the future.
The baby was transferred to the Surb Astvatsamayr Medical Center to have the wound on her forehead treated. Its medical staff confirmed that the infant’s life is not in danger.