ՈՒՂԻՂ. Թիթեղի հարվածից  ծանր վնասվածք  ստացած հղի կինը մանրամասներ է պատմում դեպքից
«Քամու ժամանակ դուրս եկա, որպեսզի երեխայիս տուն կանչեմ։ Բայց երեխային չհասա։ Քամին մեր տան տանիքից մի թիթեղ պոկեց, խփեց որովայնիս, սկսեց արյունահոսություն, ունեի մեծ պատռվածք»,-պատմեց 23-ամյա Ռուզաննա Հարությունյանը, որը որովայնի վնասվածքով, արյունահոսությամբ մայիսի 11-ին տեղափոխվել էր հիվանդանոց։
Հարևանի մեքենայով նրան արագ հասցնում են իրենց տան ամենամոտ գտնվող ծննդատուն՝ «Էրեբունի» ԲԿ, իրականացվում է կեսարյան հատում։
23-ամյա Ռուզաննան ասում է՝ հույս չուներ, որ ինքը, բալիկը կփրկվեն, բայց Աստծո, բժիշկների գործողությունների հետևանքով երկուսն էլ փրկվել են։
«Այս ամենը հրաշք է, Աստծո հրաշք»,-լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց նա։
Քամուց պոկված թիթեղի հարվածից  երեխան ծնվել է ճակատի վնասվածքով՝ 5 սմ երկարությամբ վերքով։ Փոքրիկին Մարինե են կոչել, նա ընտանիքի  երրորդ բալիկն է։
«Երեխային դեռ չեմ տեսել, լուսանկարներ են ուղարկել, այդպես եմ տեսել։ Երեխայի վիճակը կայուն է, բավարար, կերակրում են արհեստական կերով»,-ասաց ծննդկանը։
«Էրեբունի» ծննդատան տնօրեն, բ.գ.թ, դոցենտ Անդրանիկ Պողոսյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց՝ իր 45-ամյա  պրակտիկայում նման դեպք չէր տեսել։
«Կարծեք բարձրյալի հրաշքը լինի, որ կինն ու նորածինը փրկվել են»,-ասաց բազում հրաշքներ գործած գինեկոլոգը։
Նրա խոսքով, դեպքից անմիջապես հիվանդանոց տեղափոխված կինը հետազոտվել է, 2-3 րոպե անց նախապատրաստել են վիրահատության։
«Վիրահատության կտրվածքը շատ ճիշտ է կատարվել, քանի որ հիմնական խնդիրը եղել է հենց արգանդի վնասվածքը։ Կինը նշել է, որ վնասվածքից հետո ջրերը գնացել են։ Հարվածն այնքան ուժեղ է եղել, որ նորածնի ձախ քունքի վերևի շրջանում բավականին խոր պատռվածք կա։ Մայրն էլ դեպի լավին է գնում, շուտով կպատրաստենք դուրս գրման»,-ասաց Պողոսյանը։
Ծննդատան տնօրենի խոսքով, 23-ամյա կինը հետագայում էլ կարող է բալիկներ ունենալ։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 11-ին, երեկոյան ժամը 17:10-ին «Էրեբունի» ծննդատուն է տեղափոխվել 23-ամյա 36 շաբաթական հղի` որովայնի թափանցող վնասվածք-պատռվածքով, սուր ցավերով, արյունահոսությամբ:
Նախնական տեղեկություններով` կիրակի երեկոյան, ուժգին քամու ժամանակ, տանիքից պոկվել է թիթեղի մի կտոր և հարվածել այդ պահին բակում գտնվող հղի կնոջը` վնասելով որովայնը: Հարազատները կնոջն անմիջապես ծննդատուն են տեղափոխել: Հղիին հետազոտելուց հետո, բժշկական կենտրոն մտնելուց ընդամենը 7 րոպե անց սկսվել է վիրահատությունը: Կատարվել է կեսարյան հատում, վերականգնվել է պատռված արգանդը: Ծնվել է 2450 գրամ քաշով 48 սմ հասակով աղջիկ` ճակատի ձախ շրջանում 5սմ երկարությամբ խորը վնասվածքով:
Վերքը կարելու նպատակով նորածինն անմիջապես տեղափոխվել է «Սուրբ Աստվածամայր» բժշկական կենտրոն: Մոր և երեխայի վիճակը բժիշկները գնահատում են բավարար:
«Սուրբ Աստվածամայր» բժշկական կենտրոնից երեկ Panorama.am-ին հայտնեցին, որ երեխայի կյանքին վտանգ չի սպառնում։

Божье чудо: как в Ереване спасли пострадавшую из-за ветра беременную женщину и ребенка
«Вечером в воскресенье, когда на Ереван обрушился сильный ветер, я вышла во двор, чтобы позвать ребенка домой, но не успела. Ветер сорвал с крыши нашего дома металлический лист, который ударил меня в живот. Началось кровотечение, у меня было сильное рассечение», – рассказала 23-летняя Рузанна Арутюнян, которую 11 мая с проникающим ранением живота и кровотечением доставили в больницу.
Пострадавшую на соседской машине быстро отвезли в ближайший родильный дом – в медицинский центр «Эребуни», где экстренно провели кесарево сечение.
Рузанна признается – не надеялась, что она и ребенок выживут, но благодаря действиям врачей и, как она говорит, по воле Бога, обе были спасены.
«Это все – настоящее чудо, чудо Божие», – сказала она в беседе с журналистами.
Родилась девочка весом в 2450 г и ростом 48 см – с глубокой раной длиной 5 см в левой части лба. Для зашивания раны новорожденная немедленно была переведена в ереванский медцентр «Сурб Аствацамайр» (Святой Богородицы). Состояние матери и ребенка врачи оценивают как удовлетворительное. Специалисты убеждены, что жизнь женщины спасла беременность – еще не родившийся ребенок.
Малышку назвали Марине, она стала третьим ребенком в семье.
«Я пока не видела свою дочь, мне прислали только фотографии. Ее состояние стабильное, удовлетворительное, она получает искусственное питание», – рассказала роженица.
Директор роддома «Эребуни», кандидат медицинских наук, доцент Андраник Погосян в беседе с журналистами признался, что за 45 лет своей практики он не сталкивался с подобным случаем.
«Можно назвать сотворенным Всевышним чудом то, что и мать, и новорожденная выжили», – сказал врач.
По его словам, женщину немедленно обследовали и уже через 2–3 минуты подготовили к операции.
«Разрез при операции был выполнен очень точно, ведь главной проблемой было повреждение матки после удара. Женщина сообщила, что после получения повреждения отошли воды. Удар был настолько сильным, что у новорожденной на левом виске образовалась глубокая рана. Мать также идет на поправку, скоро мы подготовим ее к выписке», – отметил Погосян.