Ամեն ինչ կարող է պատահել. Զախարովան՝ Մոսկվայի Հաղթանակի շքերթում Ալիևի բացակայության մասին
Մայիսի 15-ին կայացած ճեպազրույցում ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան մեկնաբանել է Իլհամ Ալիևի՝ մայիսի 9-ին Հաղթանակի շքերթին Մոսկվա չմեկնելու որոշումը։
«Գիտե՞ք, զարմանալի է, կարծես թե Ադրբեջանից մեզ մոտ չկային համապատասխան զորքեր՝ այս տոնը մեզ հետ կիսելու և իրենց հոյակապ մասնակցությամբ լրացնելու, ինչպես նաև Խորհրդային Միության տարբեր հանրապետություններում Կարմիր բանակի շարքերում ծառայած վետերանների հիշատակը հարգելու, լինելով ազգությամբ ադրբեջանցի ։ Ինչո՞ւ դրան ուշադրություն չեք դարձնում»- նշել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը։
Ինչպես ընդգծել է Զախարովան, ռուսական կողմն ուրախ է, որ Ռուսաստանի Դաշնության և Ադրբեջանի ժողովուրդները «միասնական են իրենց հարգալից վերաբերմունքով պատմական հիշողության նկատմամբ, իրենց նախնիների սխրանքը մոռանալու անհնարինության հարցում»։
«Ինչ վերաբերում է առաջնորդների ժամանակացույցին, նախ՝ դա արդեն քննարկվել է նախագահի աշխատակազմում, երկրորդ՝ տարբեր բաներ են լինում։ Բայց պարզապես ակնհայտը չտեսնելը նույնպես սխալ է, անարդար և, ի դեպ՝ շատ վտանգավոր»,- եզրափակեց դիվանագետը։

Разное бывает: Захарова – об отсутствии Алиева на параде Победы в Москве
На брифинге 15 мая официальный представитель МИД РФ Мария Захарова прокомментировала решение азербайджанского лидера Ильхама Алиева не ехать в Москву на парад Победы 9 мая.
"Вы знаете, удивительно, как будто не было соответствующих парадных расчетов, которые прибыли к нам из Азербайджана для того, чтобы и разделить с нами этот праздник, и дополнить его своим великолепным участием, и в том числе почтить память ветеранов, которые служили в рядах Красной Армии в различных республиках Советского Союза, этнически являясь азербайджанцами. Почему же вы на это не обращаете внимание?" - отметила официальный представитель МИД РФ.
Как подчеркнула Захарова, российская сторона радовалась тому, что народы РФ и Азербайджана "едины в уважительном отношении к исторической памяти, к невозможности забвения подвига" предков. "А что касается графиков лидеров - во-первых, уже об этом говорили в администрации президента, а, во-вторых, разное бывает. Но просто не видеть очевидного тоже неправильно, несправедливо и, кстати говоря, очень опасно", - заключила дипломат.