ՈւՂԻՂ. Էդգար Ղազարյանն ԱԺ-ում է՝ քննարկելու Փաշինյանի իմպիչմենտի գործընթացը
Նիկոլ Փաշինյանին անվստահություն հայտնելու գործընթաց նախաձեռնելու առաջարկով հանդես եկած «Արթուն ենք» քաղաքացիական շարժման նախաձեռնող, հասարակական-քաղաքական գործիչ Էդգար Ղազարյանը Ազգային ժողովում է՝ հանդիպելու Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հետ։ Քննարկման թեման Նիկոլ Փաշինյանին անվստահություն հայտնելու (իմպիչմենտի) գործընթացն է։
Լրագրողների հետ զրույցում նա ասաց, որ ԱԺ-ում քաղաքացիների ընդունելության շրջանակներում հանդիպում է նախատեսված Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հետ. «Չգիտեմ՝ հանձնաժողովոի անդամներից ովքեր կգան, ենթադրվում է, որ եթե ընդունելությունը հանձնաժողովի հետ է, ուրեմն պետք է հանձնաժողովի բոլոր անդմաներն էլ գան, հանդիպեն քաղաքացիաների հետ»։
Ղազարյանն ասաց, որ հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանին առանձին հարց ունի. «Նա ընդգրկված է Ալեն Սիմոնյանի կողմից ստեղծված Հայաստանի և Արցախի Ազգային ժողովների միջև համագործակցության միջխոհրդարանական հանձնաժողովի կազմում։ Ինձ հետաքրքիր է, թե այդ հանձնաժողովի կազմում նա ինչ գործունեություն է ծավալում, վերջին նիստը երբ է եղել, հաջորդը երբ է լինելու, ինչ հարցեր են քննարկում։
Բացի այդ, Վլադիմիր Վարդանյանը վարչապետի որոշմամբ ընդգրկված է Սահմանադրական փոփոխությունների հանձնաժողովի կազմում։ Սա էլ է մի քիչ տարօրինակ, քանի որ մի հանձնաժողով, որը գլխավորում է արադարադատության նախարարը, ինչ տրամաբանությամբ է պատգամավորն ընդգրկված նախարարի գլխավորած հանձնաժողովում։ Դա իր համաձայնությամբ է, բայց պետք է հիմնավորի, ինչու համար է ընդգրկված, պետք է հակառակը լինի՝ նախարարը գա ու ԱԺ-ին հաշվետվություններ ներկայացնի»։

Activist to discuss Pashinyan's impeachment in parliament
Civic and political activist Edgar Ghazaryan, the leader of the We Are Awake movement, visited Armenia’s National Assembly on Thursday to discuss the launch of impeachment proceedings against Prime Minister Nikol Pashinyan. The meeting will be held within the framework of public consultations with the Standing Committee on State and Legal Affairs.
Speaking to reporters ahead of the meeting, Ghazaryan said he expects all committee members to attend the meeting. He also expressed concerns over Committee Chairman Vladimir Vardanyan’s simultaneous roles in two bodies: the Armenia-Artsakh Inter-Parliamentary Commission and the Constitutional Reform Commission.
Ghazaryan criticized Vardanyan’s membership in the Constitutional Reform Commission, which is chaired by the justice minister, calling it institutionally problematic.
“The commission is headed by the minister of justice, so it’s unclear why a sitting MP would serve under a minister in such a capacity. Even if he agreed to it voluntarily, it needs to be justified. Typically, ministers report to the parliament, not the other way around," the activist stated.