ՀՀ իշխանության խոսույթը ԶՈւ ապագայի վերաբերյալ ցույց է տալիս, որ այն որևէ լուրջ մարտական խնդիր լուծելու հնարավորություն չի ունենա. Աբրահամյան
«Զրոյական գիտելիքներով ու նեղ աշխարհայացքով մարդիկ խոսում են բանակի զարգացման և դրանում իրենց նախաձեռնությունների մասին` չհասկանալով, որ իրադարձությունների ներկայիս դինամիկան գրեթե ամբողջապես փոխել է 20, 15, 10 և նույնիսկ 5 տարի առաջվա դասական մոտեցումները»,- նշել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգմավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Ըստ նրա, ներկայիս ռազմական ագրեսիաներն իրենց բնույթի և մասշտաբի մեջ լրիվ այլ առաջնահերթություններով են վարվում ու ով դա չի հասկանում և դրան համարժեք չի գործում, անկախ զորքերի թվից ու սպառազինության ծավալներից, հաջողելու շանս չունի:
«Հայաստանում իշխանության ծավալած խոսույթը զինված ուժերի ապագայի վերաբերյալ ցույց է տալիս, որ եթե նույնիսկ այդ տեսլականի մեջ բանակ կառուցվի, ապա այն որևէ լուրջ մարտական խնդիր լուծելու հնարավորություն չի ունենա:
Վատնված գումարներ, ռեֆորմների տակ ներկայացվող անարդյունավետ ծրագրեր և ամենավտանգավորը` նպատակաուղղված քայլեր անվտանգության համակարգի ֆունդամենտի ոչնչացման ուղղությամբ»,- գրել է Աբրահամյանը:

«Без шансов на успех»: Абрамян о провалах властей в сфере реформ в армии
«Люди с нулевыми знаниями и узким кругозором рассуждают о развитии армии и своих инициативах в этой сфере, не понимая при этом, что нынешняя динамика событий почти полностью изменила классические подходы, существовавшие 20, 15, 10 и даже 5 лет назад», –  написал на своей странице в социальной сети Facebook секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян.
По его словам, современные военные агрессии по своему характеру и масштабу требуют совершенно других приоритетов.
«И кто этого не осознает и не действует в соответствии с этими тенденциями, вне зависимости от численности войск и объемов вооружения – не имеет шансов на успех.
Дискурс властей в Армении относительно будущего Вооруженных Сил показывает: даже если в рамках этого видения и будет построена армия, у нее не будет возможности решать какие-либо серьезные боевые задачи.
Потраченные впустую средства, неэффективные программы под видом реформ и, что самое опасно, целенаправленные шаги по уничтожению фундамента системы безопасности», – указал Тигран Абрамян.