Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը շնորհավորել է Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարներին խաղաղության համաձայնագրի աշխատանքների ավարտի առիթով
14:30 16/05/2025
«Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիո Կոստան և ես շնորհավորում ենք Հայաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդներին խաղաղության համաձայնագրի աշխատանքների ավարտի առիթով»,- X էջում գրել է Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը։
Նա դա գնահատել է՝ կարևոր քայլ առաջ։
«Սա կարևոր քայլ է առաջ։ Եվ մենք անհամբերությամբ սպասում ենք համաձայնագրի շուտափույթ ստորագրմանը։ ԵՄ-ն պատրաստ է ներդրումներ կատարել տարածաշրջանային փոխկապակցվածության մեջ՝ ամբողջ տարածաշրջանը մերձեցնելու և մեր Միությանը մոտեցնելու համար», - նշեց նա։

Урсула Фон дер Ляйен поздравила лидеров Армении и Азербайджана с завершением работы над мирным соглашением
14:16 16/05/2025
И председатель Европейского совета Антониу Кошта, и я поздравляем лидеров Армении и Азербайджана с завершением работы над мирным соглашением, написала на своей странице в X председатель Европейской комиссии Урсула Фон дер Ляйен.
«Это важный шаг вперед. И мы с нетерпением ждем скорейшего подписания соглашения. ЕС готов инвестировать в региональную взаимосвязанность – сблизить весь регион и приблизить его к нашему Союзу», – отметила она.