Ռուբեն Վարդանյանին զրկել են Աստվածաշնչից օգտվելու հնարավորությունից. Փաստաբան
GB News-ը Ռուբեն Վարդանյանի և մյուս հայերի ապօրինի կալանքին է անդրադարձել՝ հրապարակումը վերնագրելով՝ «Քրիստոնյայի ահազանգը․ հոր «ապօրինի» կալանքի և «էթնիկ զտման» հետևանքով ավերված եկեղեցիների պայմաններում «մեզնից ոչ ոք ապահով չէ»:
Ստորև թարգմանաբար ներկայացվում է հոդվածը՝ որոշ կրճատումներով.
«Մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող փաստաբանները GB News-ին հայտնել են, որ Ռուբեն Վարդանյանին կալանքի ընթացքում թույլ չեն տվել օգտվել Աստվածաշնչից։
Հարևան Ադրբեջանում կալանավորված հայ քրիստոնյա բարերարի որդին հայտարարել է, որ «մեզնից ոչ ոք ապահով չէ»՝ նշելով, որ իր հայրը «էթնիկ զտման» զոհ է։
Հայաստանի ամենահարուստ մարդկանցից մեկին՝ Ռուբեն Վարդանյանին, առաջադրել են 42 մեղադրանք: Նրա որդու՝ Դավիթի բնութագրմամբ դա «կեղծ դատավարություն» է՝ «դատավարական մի շարք խախտումներով»։ Ռուբենը միջազգային ուշադրության կենտրոնում էր հայտնվել, երբ հիմնել էր «Ավրորա» մարդասիրական մրցանակը։ Ռուբենի որդի Դավիթը GB News-ին պատմել է, որ իր հայրն այսօր ապօրինի կալանքի տակ է Ադրբեջանում։
Դավիթը քննադատում է միջազգային լրատվամիջոցներին իր հոր դեպքի պես դեպքերի վրա «աչք փակելու» համար։ Նա ասում է․ «Մենք նրա կալանավորման մասին իմացանք սոցցանցերից՝ 2023 թվականի սեպտեմբերի 27-ին, ինչը շատ նպատակային քայլ էր Ադրբեջանի կառավարության կողմից՝ յուրաքանչյուր հայ քրիստոնյային ցույց տալով, որ մեզնից ոչ ոք ապահով չէ»։
Չնայած կալանքին, Դավիթի խոսքով իր հայրը շարունակում է «ամուր» մնալ։
«Նա մի քանի անգամ նշել է, որ չի ցանկանում բողոքել պահման պայմաններից, քանի որ դա կշեղի ուշադրությունն ամբողջ գործընթացի ապօրինի լինելուց։ Մենք շաբաթական առավելագույնը մեկ-երկու անգամ կարողանում ենք նրա հետ մեկ-երկու րոպեանոց զանգեր ունենալ, բայց ոչ պարբերական։ Նախկինում նրա հետ խոսում էինք Կարմիր խաչի միջոցով։ Սակայն վերջերս հայտարարվեց, որ այդ երկրում Կարմիր խաչի գրասենյակը փակվում է, ինչն էլ ավելի կսահմանափակի մեր հաղորդակցումը։ Դուստրս ծնվել է նրա կալանքի ընթացքում։ Հույս ունենք, որ մոտ ապագայում նա կկարողանա հանդիպել նրան։ Բայց նա պապ դարձավ առանց թոռնուհուն տեսնելու, ինչը մեզ համար ցավալի է»։
Փաստաբան Ջարեդ Գենսերը GB News-ին Վաշինգտոնից հայտնել է, որ Ռուբենին զրկել են Աստվածաշնչից օգտվելու հնարավորությունից։
«Սա հակասում է Ադրբեջանի ներկայացրած թեզին, թե այս հակամարտությունը կապ չունի նրանց քրիստոնյա լինելու փաստի հետ, և թե այն տարածքների ապօրինի գրավման մասին է», - ասում է նա։
Գենսերը նաև քննադատում է համաշխարհային լրատվամիջոցներին՝ նշելով, որ կենտրոնացած լինելով Գազայի և Ուկրաինայի պատերազմների վրա՝ «անտեսվում» է տարածաշրջանի քրիստոնյաների ծանր վիճակը։ Նա հավելում է. «Կովկասում տեղի ունեցած էթնիկ այս զտումը չի արժանացել համաշխարհային մեծ ուշադրության»։
Միաժամանակ նա հույս է հայտնում, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, որը կարևորել է հայ քրիստոնյաների ազատությանն ուղղված ջանքերը, քայլեր կձեռնարկի այդ ուղղությամբ, մինչդեռ Ադրբեջանի ներկայիս նախագահ Իլհամ Ալիևը «հետաքրքրված չէ» խաղաղությամբ։
Փաստաբանն ընդգծում է. «Որպես Ռուբենին և մյուս բանտարկյալներին պաշտպանող կողմի համար մեր խնդիրն այն էր, որ ո՛չ Ադրբեջանը, ո՛չ Հայաստանը ցանկություն չունեին առաջնահերթ դարձնել Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցածը կամ իրենց քաղաքացիների ազատ արձակումը։ Ալիևը որևէ քայլ ձեռնարկելու ոչ մի շահագրգռություն չունի, քանի որ այս ամենը նրա համար տարածաշրջանի էթնիկ զտման ուղղությամբ տասնամյակների ջանքերի արդյունք է»։

Лишенный возможности пользоваться Библией и увидеть новорожденную внучку: GB News — об удерживаемом в Баку Рубене Варданяне
16:27 17/05/2025
Издание GB News обратилось к теме незаконного удерживания в азербайджанской тюрьме Рубена Варданяна и других армян, опубликовав статью под заглавием «Христианин бьет тревогу: в условиях «незаконного» ареста отца и «этнической чистки» никто из нас не находится в безопасности».
Статью приводим ниже с некоторыми сокращениями:
«Занимающиеся защитой прав человека адвокаты сообщили GB News, что во время ареста Рубену Варданяну запретили пользоваться Библией.
Сын находящегося под стражей в соседнем Азербайджане армянского мецената заявил – „никто из нас не в безопасности”, отметив, что его отец стал жертвой „этнической чистки”.
Одному из самых богатых людей в Армении, Рубену Варданяну, предъявлено 42 обвинения. По словам его сына – Давида, это „сфабрикованный судебный процесс” с „рядом процессуальных нарушений”. Рубен оказался в центре внимания международного сообщества, когда учредил гуманитарную премию „Аврора”. Сын Рубена Давид рассказал GB News, что его отец сегодня незаконно находится под стражей в Азербайджане.
Давид критикует международные СМИ за то, что они „закрывают глаза” на случаи, подобные тому, который произошел с его отцом. Он говорит: „Мы узнали о его аресте из соцсетей, 27 сентября 2023 года, и это было очень целенаправленным шагом со стороны правительства Азербайджана, чтобы показать каждому армянину-христианину – никто из нас не в безопасности”.
По словам Давида, несмотря на арест, его отец продолжает проявлять стойкость.
„Он несколько раз отмечал, что не хочет жаловаться на условия содержания, поскольку это отвлечет внимание от незаконности всего этого процесса. Нам удается провести с ним телефонные разговоры максимум один-два раза в неделю на одну-две минуты, но не регулярно. В прошлом мы говорили с ним при посредничестве Красного Креста. Однако недавно было объявлено, что в этой стране закрывается офис Красного Креста, что еще больше ограничит нашу связь. В этот период, что отец находится под стражей в Азербайджане, у меня родилась дочь. Надеемся, что в ближайшем будущем он сможет увидеться с внучкой. Он стал дедушкой, но до сих пор не видел внучку, это для нас болезненно”.
Адвокат Джаред Генсер из Вашингтона в свою очередь сообщил GB News, что Рубена лишили возможности пользоваться Библией.
„Это противоречит тезису Азербайджана о том, что этот конфликт не имеет отношения к факту их христианской принадлежности, и что он связан с незаконным завоеванием территорий”, - сказал он.
Генсер также критикует мировые СМИ, отмечая: будучи сосредоточенными на войнах в Газе и Украине, они „игнорируют” тяжелое положение христиан в регионе. Он добавляет: „Эта этническая чистка, произошедшая на Кавказе, не удостоилась большого внимания мира”.
При этом он выражает надежду, что президент США Дональд Трамп, который подчеркивал важность усилий, направленных на освобождение армян-христиан, предпримет шаги в этом направлении, в то время, как нынешний президент Азербайджана Ильхам Алиев „не заинтересован” в мире.
Адвокат подчеркивает: „Наша проблема, как стороны защиты Рубена и других заключенных, заключалась в том, что ни у Азербайджана, ни у Армении не было желания сделать приоритетом произошедшее в Нагорном Карабахе или освобождение удерживаемых в Баку  граждан. Алиев никоим образом не заинтересован в том, чтобы предпринять какие-либо шаги, поскольку для него все это – результат усилий по этнической чистке в регионе, которые предпринимались десятилетиями”».