Ռուբեն Վարդանյանին զրկել են Աստվածաշնչից օգտվելու հնարավորությունից. Փաստաբան
GB News-ը Ռուբեն Վարդանյանի և մյուս հայերի ապօրինի կալանքին է անդրադարձել՝ հրապարակումը վերնագրելով՝ «Քրիստոնյայի ահազանգը․ հոր «ապօրինի» կալանքի և «էթնիկ զտման» հետևանքով ավերված եկեղեցիների պայմաններում «մեզնից ոչ ոք ապահով չէ»:
Ստորև թարգմանաբար ներկայացվում է հոդվածը՝ որոշ կրճատումներով.
«Մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող փաստաբանները GB News-ին հայտնել են, որ Ռուբեն Վարդանյանին կալանքի ընթացքում թույլ չեն տվել օգտվել Աստվածաշնչից։
Հարևան Ադրբեջանում կալանավորված հայ քրիստոնյա բարերարի որդին հայտարարել է, որ «մեզնից ոչ ոք ապահով չէ»՝ նշելով, որ իր հայրը «էթնիկ զտման» զոհ է։
Հայաստանի ամենահարուստ մարդկանցից մեկին՝ Ռուբեն Վարդանյանին, առաջադրել են 42 մեղադրանք: Նրա որդու՝ Դավիթի բնութագրմամբ դա «կեղծ դատավարություն» է՝ «դատավարական մի շարք խախտումներով»։ Ռուբենը միջազգային ուշադրության կենտրոնում էր հայտնվել, երբ հիմնել էր «Ավրորա» մարդասիրական մրցանակը։ Ռուբենի որդի Դավիթը GB News-ին պատմել է, որ իր հայրն այսօր ապօրինի կալանքի տակ է Ադրբեջանում։
Դավիթը քննադատում է միջազգային լրատվամիջոցներին իր հոր դեպքի պես դեպքերի վրա «աչք փակելու» համար։ Նա ասում է․ «Մենք նրա կալանավորման մասին իմացանք սոցցանցերից՝ 2023 թվականի սեպտեմբերի 27-ին, ինչը շատ նպատակային քայլ էր Ադրբեջանի կառավարության կողմից՝ յուրաքանչյուր հայ քրիստոնյային ցույց տալով, որ մեզնից ոչ ոք ապահով չէ»։
Չնայած կալանքին, Դավիթի խոսքով իր հայրը շարունակում է «ամուր» մնալ։
«Նա մի քանի անգամ նշել է, որ չի ցանկանում բողոքել պահման պայմաններից, քանի որ դա կշեղի ուշադրությունն ամբողջ գործընթացի ապօրինի լինելուց։ Մենք շաբաթական առավելագույնը մեկ-երկու անգամ կարողանում ենք նրա հետ մեկ-երկու րոպեանոց զանգեր ունենալ, բայց ոչ պարբերական։ Նախկինում նրա հետ խոսում էինք Կարմիր խաչի միջոցով։ Սակայն վերջերս հայտարարվեց, որ այդ երկրում Կարմիր խաչի գրասենյակը փակվում է, ինչն էլ ավելի կսահմանափակի մեր հաղորդակցումը։ Դուստրս ծնվել է նրա կալանքի ընթացքում։ Հույս ունենք, որ մոտ ապագայում նա կկարողանա հանդիպել նրան։ Բայց նա պապ դարձավ առանց թոռնուհուն տեսնելու, ինչը մեզ համար ցավալի է»։
Փաստաբան Ջարեդ Գենսերը GB News-ին Վաշինգտոնից հայտնել է, որ Ռուբենին զրկել են Աստվածաշնչից օգտվելու հնարավորությունից։
«Սա հակասում է Ադրբեջանի ներկայացրած թեզին, թե այս հակամարտությունը կապ չունի նրանց քրիստոնյա լինելու փաստի հետ, և թե այն տարածքների ապօրինի գրավման մասին է», - ասում է նա։
Գենսերը նաև քննադատում է համաշխարհային լրատվամիջոցներին՝ նշելով, որ կենտրոնացած լինելով Գազայի և Ուկրաինայի պատերազմների վրա՝ «անտեսվում» է տարածաշրջանի քրիստոնյաների ծանր վիճակը։ Նա հավելում է. «Կովկասում տեղի ունեցած էթնիկ այս զտումը չի արժանացել համաշխարհային մեծ ուշադրության»։
Միաժամանակ նա հույս է հայտնում, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, որը կարևորել է հայ քրիստոնյաների ազատությանն ուղղված ջանքերը, քայլեր կձեռնարկի այդ ուղղությամբ, մինչդեռ Ադրբեջանի ներկայիս նախագահ Իլհամ Ալիևը «հետաքրքրված չէ» խաղաղությամբ։
Փաստաբանն ընդգծում է. «Որպես Ռուբենին և մյուս բանտարկյալներին պաշտպանող կողմի համար մեր խնդիրն այն էր, որ ո՛չ Ադրբեջանը, ո՛չ Հայաստանը ցանկություն չունեին առաջնահերթ դարձնել Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցածը կամ իրենց քաղաքացիների ազատ արձակումը։ Ալիևը որևէ քայլ ձեռնարկելու ոչ մի շահագրգռություն չունի, քանի որ այս ամենը նրա համար տարածաշրջանի էթնիկ զտման ուղղությամբ տասնամյակների ջանքերի արդյունք է»։

Ruben Vardanyan denied access to bible in Baku jail, lawyer says
Human rights lawyers have told GB News Ruben Vardanyan has been denied access to a bible as part of his imprisonment.
The son of an Armenian Christian philanthropist who has been imprisoned in neighbouring Azerbaijan said "none of us are safe" saying his father was a victim of "ethnic cleansing".
Ruben Vardanyan, one of the country's richest men, is facing 42 charges in what his son David calls a "kangaroo trial" with "several undefined due process violations."
Ruben made international headlines after setting up the Aurora Humanitarian Prizewith George Clooney. However, David told GB News his father is currently being held illegally in Azerbaijan.
Now, David has criticised international media for "turning a blind" eye to cases like his father's.
David told GB News: "We found out about his detention via social media on September 27, 2023, which was done very intentionally by the Azerbaijani Government to show every Armenian Christian that none of us are safe."
Ruben was arrested in Nagorno-Karabakh, where 120,000 people were driven out, in a forced displacement in 2023 that David called an "ethic cleansing" where churches and other Christian sites were destroyed.
"He was leaving as part of the civilian exodus, and he was detained at that border crossing. Ever since then, he's been detained as a political dissident" David said.
Despite his detention, David told GB News his father remains "stoic" about the situation.
David said: "Several times he's tried to say that he doesn't want to complain about the conditions of his detention, because this would divert attention from the illegal nature of the whole procedure.
"There's been semi-regular calls that we have with him for a couple of minutes once or twice a week at most, sometimes it's been less, sometimes it's been twice a week, but there's no sort of regularity about them.
"Before we have access to him with video messages through the International Red Cross. But recently, there was an announcement to close the office of the International Red Cross in the country, which obviously would limit us even further in our communication.
"My daughter was born during his detention, so we hope that he'll be able to meet her in the near future. But he became a grandfather without being able to see his granddaughter, which is obviously quite sad for us, but we're hopeful that in the future, things will change."
Human rights lawyer Jared Genser told GB News from Washington that Ruben has been denied access to a bible.
"This goes against the narrative of the Azerbaijanis, that this conflict has nothing to do with the fact they're Christian but instead that it is about illegal occupation of the land," he told GB News.
Genser also took aim at the lack of global coverage of the incident, saying the world's media has focused eyes on other conflicts including the wars in Gaza and Ukraine, while "ignoring" the plight of Christians in the region, adding "what has happened with this ethnic cleansing and the caucuses has not attracted a lot of global attention."
However, he was also quick to praise President Donald Trump, who he said has been "quite engaged and helpful" in working towards freedom for Christian Armenians, adding that current Azerbaijani President Ilham Aliyev has "no interest" in peace.
Genser added: "In October of 2023, as he was running for President again, [Trump] had put out a post on Truth social that specifically and explicitly said that he condemned what took place in Nagorno-Karabakh as an ethnic cleansing."
He drew a direct comparison between Trump and the previous Biden administration, where he said the Democrat "was very much focused on getting to a peace deal between Armenia and Azerbaijan."
The human rights lawyer described how "the problem that held for us, advocating for Reuben and the other prisoners, was the fact that neither side, neither Azerbaijan nor Armenia, wanted to prioritise what took place in Nagorno-Karabakh or the release of their prisoners.
"Aliyev has no interest in getting and doing anything at all, because this is just, you know, for him, a culmination of decades of efforts to, you know, ethnically cleanse the region."