Մակրոնի որոշմամբ Կարեն Խուրշուդյանը դարձել է Ֆրանսիայի «Ազգային արժանիքի շքանշանի ասպետ»
Բանաստեղծ, Հայաստանի գրողների միության անդամ Կարեն Խուրշուդյանը դարձել է  Ֆրանսիայի «Ազգային արժանիքի շքանշանի ասպետ»։
Կ.Խուրշուդյանը գրել է. «Քիչ առաջ տեղեկացա, որ նախագահ Էմմանուել Մակրոնի որոշմամբ դարձել եմ Ֆրանսիայի «Ազգային արժանիքի շքանշանի ասպետ»։
Կարծում եմ, այս պատվին են արժանացել իմ բազում ոգորումներն ու նվիրումը, մասնավորապես՝ հայոց լեզվի, առաքելական եկեղեցու, հայ մշակույթի և մեր ինքնության պաշտպանությունը ...
«Դե ե՛կ վարդապետ ու մի խենթանա», Ֆրանսիան է պարգևատրում հայ ազգային, եկեղեցական և մշակութային արժեքների, հայի ինքնության պաշտպանության համար։
Ո՞վ կարող էր պատկերացնել, որ 2005 թվականին ժամանած մի «օտարական» բանաստեղծ, 2025-ին կդառնար պատմության մեջ առաջին Ֆրանսիայում հաստատված հայաստանցի հայը, որը կպարգևատրվեր Ֆրանսիայի Ազգային Արժանիքի ասպետի բարձր պետական շքանշանով…
Խորին երախտագիտությունս Ֆրանսիայի Հանրապետությանն այս բացառիկ կոչմանն ինձ արժանացնելու համար։
Ես էլ իմ հերթին, այն նվիրում եմ բոլոր նրանց ովքեր ինձ ուղեկցեցին այս պատվավոր բարձունքը՝ Ֆրանսիայի պատմության ոսկե էջերում իմ անունն էլ ամրագրելու համար »։

Armenian poet and Writers' Union member Karen Khurshudyan has been named a Knight of France’s National Order of Merit by President Emmanuel Macron.
In a statement on Saturday, Khurshudyan expressed deep gratitude to France, calling the honor a recognition of his long-standing dedication to the preservation and promotion of the Armenian language, church, culture and national identity.
“Who could have imagined that a 'stranger' poet arriving in France in 2005 would become the first Armenian from Armenia to receive this high state award in 2025?” he wrote.
He dedicated the award to those who supported him on his journey.
The National Order of Merit (Ordre national du Mérite) is one of France’s highest honors, awarded for distinguished services in public, civil, military or professional life.