Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ, որից հետո պահանջել է, որ Ռուսաստանի առաջնորդ Վլադիմիր Պուտինը համաձայնվի Ուկրաինայում անվերապահ հրադադարի։ Գազետա.ռու-ի հաղորդմամբ, հրապարակումը հայտնվել է նրա X սոցիալական ցանցի էջում։
Նրա խոսքով, ԱՄՆ նախագահի հետ այսօրվա զրույցի ժամանակ Վլադիմիր Պուտինը պետք է ցույց տա, որ «խաղաղություն է ուզում՝ ընդունելով նախագահ Թրամփի կողմից առաջարկված և Ուկրաինայի ու Եվրոպայի կողմից աջակցություն ստացած 30-օրյա անվերապահ հրադադարը»։
Մայիսի 17-ին Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել էր, որ Պուտինի և Թրամփի միջև հեռախոսազրույց կկայանա։ Այս կերպ նա մեկնաբանել էր Թրամփի հայտարարությունը մայիսի 19-ին Պուտինին զանգահարելու ծրագրերի մասին՝ Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակը, ինչպես նաև առևտրային հարցերը քննարկելու համար։
Ավելի վաղ Fox News-ին տված հարցազրույցում Թրամփը հայտարարել էր, որ առանց իրեն՝ Ռուսաստանը և Ուկրաինան չեն կարողանա համաձայնության գալ ուկրաինական ճգնաժամի լուծման շուրջ։ Նա մտադիր է բանակցություններ վարել Պուտինի, Զելենսկու և ՆԱՏՕ-ի երկրների ղեկավարների հետ։

Президент Франции Эммануэль Макрон провел телефонный разговор с главой США Дональдом Трампом, после которого потребовал от российского лидера Владимира Путина согласиться на безоговорочное прекращение огня в Украине. Публикация появилась на его странице в соцсети Х.
По его словам, во время сегодняшней беседы с президентом США Владимир Путин должен показать, «что он хочет мира, приняв 30-дневное безоговорочное прекращение огня, предложенное президентом Трампом и поддержанное Украиной и Европой».
Как напоминает gazeta.ru, 17 мая пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков сообщил, что телефонный разговор Путина с Трампом состоится. Таким образом он прокомментировал заявление Трампа о планах созвониться с Путиным 19 мая для обсуждения ситуации вокруг Украины, а также торговые вопросы.