Այն բավականին անսպասելի էր. Լավրովը Պրահայում Արցախի պատկանելության վերաբերյալ հայտարարության մասին
«Չգիտեմ, թե դուք ինչն եք համարում համապատասխան արձագանք։ Հատկապես ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում Հայաստանի նկատմամբ մեր պարտավորություններին համապատասխանող արձագանքը, այդ արձագանքը հաջորդել է»,-մայիսի 21-ին Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսում ասաց ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ պատասխանելով հարցին, թե երբ 2022 թվականին Ադրբեջանը հարձակվեց Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի՝ Ջերմուկ քաղաքի վրա, ինչո՞ւ Ռուսաստանի Դաշնության համապատասխան արձագանք չեղավ։
Նրա խոսքով՝ ՀԱՊԿ-ի առաջնագծի առաքելությունը՝ գլխավոր քարտուղարի գլխավորությամբ, անմիջապես մեկնել է դեպքի վայր և անհապաղ ներկայացրել զեկույց՝ իրավիճակի կայունացման նպատակով ՀԱՊԿ դիտորդական առաքելություն ուղարկելու վերաբերյալ կոնկրետ և գործնական առաջարկներով։
«Դիտորդների թիվը և նրանց ունեցած զենքը նախատեսված էին։ Եվ այս զեկույցը քննարկվել է նույն թվականի հոկտեմբերին՝ ՀԱՊԿ-ի երևանյան գագաթնաժողովի շրջանակներում։ Պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների հանդիպման նախօրեին աշխատել են արտաքին գործերի և պաշտպանության նախարարները։ Մենք երկար ժամանակ աշխատել ենք՝ խմբագրելով Արարատ Սամվելովի նախագահությամբ ՀԱՊԿ քարտուղարության կողմից ներկայացված առաջարկները։ Արդյունքում մենք համաձայնության եկանք ամբողջ տեքստի շուրջ, և տեքստը առավոտյան ներկայացվեց պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների քննարկմանը։ Սակայն այդ իրավիճակում, տարբեր պատճառներով, հայկական կողմը առաջարկեց հետաձգել արդեն համաձայնեցված տեքստը։ Կոնսենսուս չկար և մենք համաձայնեցինք», - ասաց Լավրովը։
Նա հիշեցրեց, որ արդեն 2022 թվականի նոյեմբերին հայտարարվեց ԵՄ առաքելության մասին։
«Իսկ Պրահայում հայտարարվեց, որ Լեռնային Ղարաբաղի պատկանելության վերաբերյալ դիրքորոշումն արդեն փոխադարձ հիմունքներով է, ինչը հաստատել են և՛ Բաքուն, և՛ Երևանը, և կորոշվի 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա, որի համաձայն՝ ԼՂԻՄ-ը Ադրբեջանի մաս է կազմում»,-հայտարարեց լավրովը և հավելեց. «Սա բավականին անսպասելի էր, քանի որ 2020 թվականի նոյեմբերին, երբ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ռազմական գործողությունների գագաթնակետին Ռուսաստանի Դաշնության նախագահը, Հայաստանի վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի հետ միասին, գիշերը բառացիորեն խմբագրեց հրադադարի համաձայնագիրը, Լեռնային Ղարաբաղի պատկանելության հարցը դիտավորյալ դուրս մնաց այդ փաստաթղթից։ Այն ջենտլմենական համաձայնություն էր, որ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը պետք է լինի կողմերի միջև հետագա համաձայնեցման առարկա», -հավելեց Լավրովը։

«Это было достаточно неожиданно»: Лавров – о заявлении в Праге касательно принадлежности Нагорного Карабаха
14:17 21/05/2025
«Я не знаю, что вы называете соответствующей реакцией. Реакция, которая отвечала нашим обязательствам перед Арменией в рамках ОДКБ, в частности, эта реакция последовала», – заявил на пресс-конференции в Ереване 21 мая министр иностранных дел РФ Сергей Лавров в ответ на следующий вопрос:
«В 2022 году Азербайджан совершил нападение на суверенную территорию Армении, в частности, на город Джермук. Почему со стороны РФ на это не было соответствующей реакции?»
По его словам, незамедлительно передовая миссия ОДКБ во главе с генеральным секретарем отправилась на место, оперативно представила доклад с конкретными и практическими предложениями о том, чтобы направить миссию наблюдателей ОДКБ для стабилизации обстановки.
«Было расписано количество наблюдателей, вооружение, которое у них должно быть. И этот доклад рассматривался в октябре того же года в рамках саммита ОДКБ в Ереване. Накануне непосредственно встречи глав государств и правительств работали министры иностранных дел и министры обороны. Работали долго, сами редактировали те предложения, которые были внесены секретариатом ОДКБ, под председательством Арарата Самвеловича. В итоге мы достигли консенсуса по всему тексту, и текст был представлен на утро на рассмотрение глав государств и правительств. Но вот в той ситуации уже согласованный текст по разным причинам армянская сторона предложила отложить. Консенсуса нет. Мы согласились», –  сказал Лавров.
«Уже в ноябре 2022 года было объявлено и про миссию Евросоюза, и в Праге было объявлено о том, что позиция касательно принадлежности Нагорного Карабаха теперь на обоюдной основе, которую подтвердили и Баку, и Ереван, будет решаться на основе Алма-Атинской декларации 1991 года, в соответствии с которой НКАО является частью Азербайджана.
Это было достаточно неожиданно, потому что в ноябре 2020 года, когда в разгар военных действий между Азербайджаном и Арменией президент РФ вместе с премьер-министром Армении и президентом Азербайджана ночью буквально сами редактировали договоренность о прекращении огня, в том документе вопрос о принадлежности Нагорного Карабаха сознательно был оставлен за скобками. Это была такая джентльменская договоренность, заключавшаяся в том, что статус Нагорного Карабаха подлежит дальнейшему согласованию между сторонами», – указал Лавров.
«Я не оспариваю возможность наших армянских друзей высказывать критику в отношении той позиции, которую кто-то занял в тот период. Но вот я ответил, что мы делали. Для большего, более глубокого понимания ситуации, конечно, вспомню не одно десятилетие переговоров, которые с участием предыдущих администраций в Ереване велись. И несколько раз казалось, что мы вот все уже достигли договоренности, но потом эти договоренности рассыпались. Так что критиковать можно, но не критикуют того, кто ничего не делает. Мы как раз старались», - сказал глава МИД РФ.