Հայաստանի Հանրապետության տարածքում «Արևմտյան Ադրբեջան» չկա. ԱԳՆ-ն արձագանքում է Ալիևին
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից հերթական անգամ հնչեցված՝ այսպես կոչված «Արևմտյան Ադրբեջան» կեղծ խոսույթին:
ԱԳՆ մամուլի խոսնակը թեմային անդրադարձել է՝ պատասխանելով «Արմենպրես»-ի հարցին։
Հարց. Երեկ տեղի ունեցած միջոցառումներից մեկի ժամանակ հնչել է Ադրբեջանի նախագահի ուղերձ, որում կրկին շեշտվում է «Արևմտյան Ադրբեջան» խոսույթը: Ինչպե՞ս եք արձագանքում:
Պատասխան. «Հայաստանի Հանրապետության տարածքում «Արևմտյան Ադրբեջան» չկա. արևմտյան Ադրբեջանն Ադրբեջանի Հանրապետության արևմտյան շրջաններն են»:
Հիշեցնենք, որ հայկական կողմը նախկինում էլ բազմիցս արձագանքել է Ադրբեջանի այս խոսույթին՝ շեշտելով, որ ադրբեջանական կողմի նման հայտարարությունները դիտվում են որպես տարածքային պահանջ Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ։

На территории Армении нет «западного Азербайджана»: ответ МИД Армении на заявление Алиева
Пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян прокомментировала ложное заявление о так называемом «западном Азербайджане», в очередной раз озвученное президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
Представитель МИД обратилась к этой теме, отвечая на вопрос «Арменпресс».
Вопрос: Вчера на одном мероприятии прозвучало обращение президента Азербайджана, в котором вновь было озвучено словосочетание «западный Азербайджан». Как Вы ответите на это?
Ответ: На территории Республики Армения нет «западного Азербайджана», «западный Азербайджан» — это западные районы Азербайджанской Республики.
Напомним, что армянская сторона и ранее неоднократно реагировала на такие заявления Азербайджана, подчеркивая, что подобные заявления рассматриваются как территориальные претензии к Республике Армения.