Մոսկվայի մետրոպոլիտենը նշում է իր 90-ամյակը. պատմություն, տեխնոլոգիա և նոր հորիզոններ
Մայիսի 15-ին Մոսկվայի մետրոպոլիտենը նշել է իր ստեղծման 90-ամյակը, որը կարևոր իրադարձություն է աշխարհի ամենամեծ տրանսպորտային համակարգերից մեկի պատմության մեջ: 1935 թվականին առաջին գծի գործարկումից ի վեր՝ Մոսկվայի մետրոն դարձել է քաղաքի բնակիչների կյանքի անբաժանելի մասը և երկրի տեխնոլոգիական առաջընթացի խորհրդանիշը: Այսօր այն բարդ տրանսպորտային ցանց է՝ ավելի քան 550 կիլոմետր երկարությամբ գծերով, 302 կայարաններով և աշխատանքային օրերին ավելի քան 8 միլիոն ուղևորություններով:
«1935 թվականին մետրոյի բացումը պատմական իրադարձություն էր մեր մայրաքաղաքի և ամբողջ երկրի համար։ Նույնիսկ այն ժամանակ` տասնամյակներ առաջ, աշխատողներն ու շինարարները սահմանում էին ուղևորների սպասարկման ամենաբարձր չափանիշը։ Մոսկվայի քաղաքապետ Սերգեյ Սոբյանինի առաջադրանքի համաձայն՝ մենք այսօր էլ շարունակում ենք պահպանել այս նշաձողը։ Այսօր Մոսկվայի մետրոյում աշխատում է ավելի քան 65 հազար աշխատակից։ Նրանք ոչ միայն ամեն օր օգնում են սպասարկել միլիոնավոր ուղևորների, այլև ձգտում են այնպես անել, որ մոսկվացիները ավելի շատ վստահեն մայրաքաղաքի մետրոյին, որպեսզի յուրաքանչյուր ուղևորությունից հետո միայն դրական հույզեր ունենան։ Շնորհակալություն եմ հայտնում բոլորին բարեխիղճ աշխատանքի համար և մաղթում եմ նրանց նոր հաջողություններ։ Շնորհավոր Մոսկվայի մետրոյի 90-ամյակը», - նշել է Մոսկվայի տրանսպորտի և արդյունաբերության գծով քաղաքապետի տեղակալ Մաքսիմ Լիքսուտովը։
Մոսկվայի մետրոյի առաջին գիծը ձգվում էր «Սոկոլնիկի» կայարանից մինչև «Պարկ Կուլտուրի»՝ «Սմոլենսկայա» ճյուղավորմամբ և ներառում էր ընդամենը 11,5 կիլոմետր երկարությամբ երկաթուղի և 13 կայարան։ Այսօր այն աշխարհի ամենաընդարձակ ստորգետնյա տրանսպորտային ցանցերից մեկն է։ Անցյալ տարի մետրոն ընդունել է 2.7 միլիարդ ուղևոր, իսկ գծերում նոր գնացքների մասնաբաժինը հասել է 77%-ի․ սա Եվրոպայի և Ամերիկայի լավագույն ցուցանիշներից մեկն է։
90 տարվա ընթացքում Մոսկվայի մետրոն դարձել է տրանսպորտային տեխնոլոգիաների ոլորտի իսկական առաջատար։ Առաջին A տիպի վագոններից մինչև «Մոսկվա-2024» շարքի ժամանակակից գնացքներ․ մետրոյի զարգացման յուրաքանչյուր նոր փուլ արտացոլում է ինժեներական գերազանցությունը և ուղևորների հարմարավետությունն ու անվտանգությունը բարելավելու ձգտումը։ Ժամանակակից գնացքները հագեցած են բարելավված էրգոնոմիկայով, անցուղիներով և ավտոմատ արագության կառավարման համակարգերով, որոնք ապահովում են շարժման նվազագույն ընդմիջումներ՝ ընդամենը 90 վայրկյան գագաթնաժամերին։
Հոբելյանի առթիվ Մոսկվայում անցկացվել են մի շարք միջոցառումներ, որոնք թույլ են տվել մոսկվացիներին և մայրաքաղաքի հյուրերին ընկղմվել մետրոյի գործունեության առաջին տարիների մթնոլորտ։ Դրանց թվում էին մետրոյի շահագործման առաջին օրվա վերակառուցումը «Սոկոլնիկի» կայարանում, պատմական ռետրո A տիպի գնացքի  գործարկումը, գնացքների շքերթը «Շրջանաձև գծում» և ռետրո վագոնների և հատուկ սարքավորումների ցուցադրությունները, որոնք ընդգծում են Մոսկվայի մետրոյի եզակի պատմությունը։

Московский метрополитен отметил 90-летие: история, технологии и новые горизонты
15 мая Московский метрополитен отметил свое 90-летие – важную веху в истории одной из крупнейших транспортных систем мира. С момента запуска первой линии в 1935 году московское метро стало неотъемлемой частью жизни горожан и символом технологического прогресса страны. Сегодня это сложнейшая транспортная сеть с более чем 550 километрами путей, 302 станциями и более 8 миллионов поездок в будние дни.
«В 1935 году открытие метро стало историческим событием для нашей столицы и для всей страны. Еще тогда, много десятилетий назад, работники и строители задали высочайший стандарт обслуживания пассажиров. В соответствии с задачей Мэра Москвы Сергея Собянина мы продолжаем удерживать эту планку и сегодня. Сегодня в Московском метрополитене работают более 65 тыс. сотрудников. Они не только помогают ежедневно обслуживать миллионы пассажиров, но и стремятся к тому, чтобы москвичи еще больше доверяли столичному метро, чтобы после каждой поездки у них оставались только положительные эмоции. Благодарю каждого за добросовестный труд и желаю новых успехов. С 90-летием Московского метрополитена!», - Максим Ликсутов, заместитель Мэра Москвы по вопросам транспорта и промышленности.
Первая линия московского метро протянулась от станции «Сокольники» до «Парка культуры» с ответвлением на «Смоленскую» и включала всего 11,5 километра пути и 13 станций. Сегодня это одна из самых разветвленных подземных транспортных сетей в мире. В прошлом году метро приняло 2,7 миллиарда пассажиров, а доля новых составов на линиях достигла 77% – один из лучших показателей в Европе и Америке.
За 90 лет московское метро стало настоящим лидером в области транспортных технологий. От первых вагонов типа «А» до современных поездов серии «Москва-2024» – каждый новый этап в развитии метро отражает инженерное мастерство и стремление к повышению комфорта и безопасности пассажиров. Современные составы оснащены улучшенной эргономикой, сквозными проходами и автоматическими системами регулирования скорости, что позволяет обеспечивать минимальные интервалы движения – всего 90 секунд в часы пик.
В честь юбилея в Москве прошел ряд мероприятий, позволивших москвичам и гостям столицы окунуться в атмосферу первых лет работы метро. Среди них – реконструкция первого дня работы метрополитена на станции «Сокольники», запуск исторического ретропоезда типа «А», парад поездов на Кольцевой линии и выставки ретровагонов и специальной техники, подчеркивающие уникальную историю московского метро.
Московское метро – это не только скорость и удобство, но и передовые цифровые технологии. В столичной подземке используется самая развитая в мире билетная система, включающая биометрическую оплату, карту «Тройка» и виртуальные билеты. Почти 80% поездок в метро сегодня оплачиваются бесконтактно.
Сегодня Московский метрополитен – это не только символ городской динамики и инженерного мастерства, но и неотъемлемая часть жизни москвичей, которая продолжает меняться, внедрять новые технологии и устанавливать высокие стандарты качества пассажирских перевозок.