Կաննի La Cinef-ում Հայաստաի համատեղ արտադրության անիմացիոն ֆիլմն արժանացել է «Ոսկե արմավենու» ճյուղ
Ռեժիսոր Նատալյա Միրզոյանի «Ձմեռն անվերջ» անիմացիոն ֆիլմի համաշխարհային պրեմիերան կայացել է Կաննի 78-րդ միջազգային կինոփառատոնի La Cinef պաշտոնական մրցութային ծրագրում, որտեղ ֆիլմը ստացավ Ոսկե արմավենու ճյուղ` գրավելով պատվավոր երրորդ մրցանակը և ընտրվելով ներկայացված ավելի քան 2400 ֆիլմերից։ Այս մասին հայտնում են Հայաստանի կինոյի հիմնադրամից։
Նախագիծը առաջին անգամ ներկայացվել էր անիմացիոն ֆիլմերի «ՌեԱնիմանիա» փառատոնում, որտեղ ստացել է իր առաջին մրցանակը:
«Ձմեռն անվերջ» ֆիլմը ստեղծվել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության և Հայաստանի կինոյի հիմնադրամի պետական ֆինանսական աջակցությամբ։ Ֆիլմը ստեղծվել է` ArtStep Studio-ի (Հայաստան), Rebel Frame-ի, Էստոնիայի արվեստի ակադեմիայի (Էստոնիա), Black Boat Pictures-ի (Ֆրանսիա) և White Boat Pictures-ի (Բելգիա) համատեղ արտադրությամբ։
Այս Ֆիլմը հիմնված է Սանկտ Պետերբուրգի ընտանեկան զույգի իրական պատմության վրա։ Այն սկսվում է Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև պատերազմի առաջին օրվանից և ցույց է տալիս իրադարձությունները այն մարդկանց տեսանկյունից, ովքեր Ռուսաստանի քաղաքացիներ են, բայց դեմ են պատերազմին։ Ֆիլմը ներկայացնում է պատերազմի առաջին ամիսը և հերոսների հետագա ճանապարհորդությունը դեպի Վրաստան։ Փորձությունները հանգեցնում են զույգի օտարացմանը, որն ի վերջո ավարտվում է բաժանմամբ։

Анимационный фильм Натальи Мирзоян получил награду на Каннском кинофестивале
Анимационный фильм режиссера Натальи Мирзоян "В марте была зима" (Winter in march) получил награду на Каннском кинофестивале – третье место в конкурсной программе студенческих фильмов.
Всего на конкурс в этой категории в Канны было прислано почти 2500 работ со всего мира. На создание фильма ушло три года.
"В марте была зима" – это короткометражный анимационный фильм, выполненный в технике кукольной анимации.
Режиссер фильма Наталья Мирзоян – опытный анимационный режиссер. Ее предыдущие фильмы – "Пять минут до моря" (2018) и "Чинти" (2012) – удостоились множества наград и были показаны на многих международных фестивалях.
Фильм снят при финансовом содействии Министерства ОНКС Армении и Фонда кино Армении, в сотрудничестве с Artstep Studio (Армения), Rebel Frame, Эстонской Академии искусств, Black Boat Pictures (Франция) и White Boat Pictures (Бельгия).