Լարված իրավիճակ Արին Բերդ փողոցի խաչմերուկում, այն փակած տնտեսվարողների բողոքի ակցիայի ժամանակ
Բողոքում են հիմնականում տնտեսվարողները, որովհետև այդ հատվածում բազմաթիվ արտադրական օբյեկտներ կան, իսկ ճանապարհն անմխիթար վիճակում է։
Ըստ ցուցարաների՝ երկու ամիս առաջ էլ նույն խնդրով ակցիա իրականացվեց, բայց այն պատկան մարմինների կողմից անտեսվել է։ Նրանց խոսքով՝ ճանապարհներն անմխիթար վիճակում են, բեռնատարները չեն կարողանում բեռներ հասցնել տնտեսվարողներին, որտեղ մոտ 3000 աշխատակից կա։
Նրանց խոսքով՝ վարչական շրջանի ղեկավարը հայտարարել է թե այն վարչական շրջանի ենթակայության տակ չէ, այլ միջհամայնքային ճանապարհ է, իսկ քաղաքապետարանը չի արձագանքել։
«Այստեղ կարելի է մի խաղ հիմնել՝ «Արին Բերդի բանալիները», ամեն հարյուր մետրի վրա մեկը կանգնի բանալի բաժանի մեքենայով անցնողին և ասի. «Շնորհավորում եմ, դուք հաղթահարեցիք հերթական 100 մետրը», շաբաթվա վերջում էլ հաղթող մասնակիցը կկարողան իր տրանսպորտային միջոցը վերանորոգի քաղաքապետարանի միջոցներով»,- ասաց բողոքի ակցիայի մասնակիցը և նշեց որ պահանջում են հանդիպում քաղաքապետարնի պատասխանատուի հետ։
Ակցիայի մասնակիցներին մոտեցավ էրեբունի վարչական շրջանի ղեկավար Հակոբ Բալայանը և հայտնեց, որ փողոցը հիմնանորոգելու մրցույթի է դրված, քանի որ գրունտային խնդիրներ կան և միջին նորոգում հնարավոր չէ անել։ Վարչական շրջանի ղեկավարը վստահեցրեց, որ ընթացիկ տարվա ընթացքում կնորոգվի, բայց բողոքի ակցիայի մասնակիցները չեն հավատում։

A group of business owners on Friday blocked the intersection connecting Artsakh Street to Arin Berd Street and the Thermal Power Plant in Yerevan's Erebuni district, protesting against the poor road conditions in the area.
The protesters, many of whom operate businesses in the industrial zone, say the crumbling roads are severely disrupting their operations. With nearly 3,000 employees working in the area, the impassable road makes it difficult for cargo trucks to deliver goods.
A similar protest was held two months ago, but authorities failed to take action. The protesters claim the district administration passed responsibility to the Yerevan Municipality, calling it an “intercommunity road”, while city officials yet to respond.
"At this point, we could launch a game called The Keys of Arin Berd," one protester said sarcastically. "Every 100 meters, someone could hand out keys to drivers who manage to pass through. At the end of the week, the winner gets their car repaired at the Municipality’s expense."
Erebuni district head Hakob Balayan met with the protesters, stating that the road is set to undergo major reconstruction following a tender. He attributed delays to soil instability, which prevents a temporary fix, but promised that repairs would be completed this year. Protesters, however, remain skeptical.