Եղեգնուտի շրջակա անտառներում բնություն արձակվեց 9 կովկասյան ազնվացեղ եղջերու
Մայիսի 22-ին՝ Կենսաբազմազանության միջազգային օրվա շրջանակում, Լոռու մարզի Եղեգնուտ գյուղի շրջակա անտառներում բնություն արձակվեցին 9 կովկասյան ազնվացեղ եղջերու։ Այս մասին հայտնում են շրջակա միջավայրի նախարարությունից։
Ծրագիրը կյանքի է կոչվել ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության և WWF-Հայաստանի համագործակցությամբ՝ «Կովկասյան ազնվացեղ եղջերուի վերաբնակեցումը Հայաստանում» նախաձեռնության շրջանակում, որն իրականացվում է 2013 թվականից։ Մինչ օրս Դիլիջանի անտառներ արդեն վերադարձվել են 13 եղջերու, իսկ այս տարվա վերաբնակեցումը պատմական կարևորություն ունի․ առաջին անգամ ազնվացեղ եղջերուները վերադարձան Լոռու բնաշխարհ, որտեղ ժամանակին նրանք լայնորեն տարածված էին։
Բնություն արձակված եղջերուները պատշաճ կերպով նախապատրաստվել էին ազատ կյանքին՝ մասնագետների մշտական խնամքի և վերահսկողության ներքո։

Гордые и красивые: в Лори на природу выпущены 9 кавказских благородных оленей
22 мая, в рамках Международного дня биологического разнообразия (англ. International Day for Biological Diversity), в прилегающих к селу Ехегнут Лорийской области Армении лесах на природу были выпущены 9 кавказских благородных оленей. Об этом сообщает пресс-служба министерства окружающей среды Армении.
Программа была претворена в жизнь при сотрудничестве министерства и WWF-Армении – в рамках инициативы «Восстановление популяции Кавказского благородного оленя в Армении», которая осуществляется с 2013 года.
В леса Дилижана выпущены уже 13 оленей. Животные надлежащим образом были подготовлены к жизни на воле – под постоянным контролем специалистов.