Եղեգնուտի շրջակա անտառներում բնություն արձակվեց 9 կովկասյան ազնվացեղ եղջերու
Մայիսի 22-ին՝ Կենսաբազմազանության միջազգային օրվա շրջանակում, Լոռու մարզի Եղեգնուտ գյուղի շրջակա անտառներում բնություն արձակվեցին 9 կովկասյան ազնվացեղ եղջերու։ Այս մասին հայտնում են շրջակա միջավայրի նախարարությունից։
Ծրագիրը կյանքի է կոչվել ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության և WWF-Հայաստանի համագործակցությամբ՝ «Կովկասյան ազնվացեղ եղջերուի վերաբնակեցումը Հայաստանում» նախաձեռնության շրջանակում, որն իրականացվում է 2013 թվականից։ Մինչ օրս Դիլիջանի անտառներ արդեն վերադարձվել են 13 եղջերու, իսկ այս տարվա վերաբնակեցումը պատմական կարևորություն ունի․ առաջին անգամ ազնվացեղ եղջերուները վերադարձան Լոռու բնաշխարհ, որտեղ ժամանակին նրանք լայնորեն տարածված էին։
Բնություն արձակված եղջերուները պատշաճ կերպով նախապատրաստվել էին ազատ կյանքին՝ մասնագետների մշտական խնամքի և վերահսկողության ներքո։

Red deer return to Lori forests
On May 22, in celebration of the International Day for Biological Diversity, nine Caucasian Red Deer were released into the forests near Yeghegnut village in Armenia's Lori Province, WWF-Armenia reported.
Since 2013, WWF-Armenia and the Armenian Ministry of Environment have been implementing the Reintroduction of the Caucasian Red Deer in Armenia project. As part of this effort, a total of 13 Red Deer have previously been released into the wild in Dilijan National Park.
“For the first time, Red Deer are being reintroduced in Lori, where they once roamed freely,” WWF-Armenia said.
The project is funded by the Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ) of Germany, through KfW Development Bank, with the support of WWF-Germany and the Caucasus Nature Fund (CNF).