Գիտնականը պարզել է, թե որ տարիքում են մարդիկ իրենց հատկապես դժբախտ զգում
Պարզվում է, որ կա որոշակի տարիք, որը կարելի է համարել դժբախտության «գագաթնակետը»։ Բրիտանացի տնտեսագետ Դեյվիդ Գ. Բլանչֆլաուերի հետազոտության համաձայն, այդ կրիտիկական տարիքը 49 տարեկանն է։ Այս արդյունքները հրապարակվել են Journal of Economic Behavior & Organization ամսագրում։
Գիտնականը հայտնաբերել է մի օրինաչափություն, որը կապված է մարդու բարեկեցության ընկալման հետ։ Շատերը հենց 49 տարեկանում են իրենց դժբախտ զգում։ Շատերի համար սա կարող է կապված լինել այսպես կոչված միջին տարիքի ճգնաժամի հետ, որը հաճախ կասկածի և վերակողմնորոշման փուլ է։
Հետաքրքիր է, որ կրիտիկական կետից հետո կյանքից բավարարվածությունը սկսում է բարելավվել, և մարդը սկսում է ավելի դրական մտածել։ Տնտեսագետի խոսքով, կյանքի այդ փուլում գտնվող մարդիկ գիտակցում են, որ հաճախ հետապնդում են անիրատեսական նպատակներ և ավելի ու ավելի են կենտրոնանում իսկապես կարևորի վրա։
Ուսումնասիրության շրջանակներում տնտեսագետը վերլուծել է մոտ 14 միլիոն մարդու տվյալներ 40 եվրոպական երկրներից, ԱՄՆ-ից և աշխարհի 168 այլ երկրներից։

Оказывается, есть точный возраст, который можно считать «пиком» несчастья. Согласно исследованию британского экономиста Дэвида Г. Бланчфлауэра, таким критическим возрастом является 49 лет. Такие выводы опубликованы в Journal of Economic Behavior & Organization.
Ученый обнаружил закономерность, связанную с восприятием благополучия человеком. Именно в 49 лет многие люди чувствуют себя несчастными. Для многих это может быть связано с так называемым кризисом среднего возраста, который часто является фазой сомнений и переориентации.
Интересно, что после критического рубежа удовлетворенность жизнью начинает улучшаться, человек начинает мыслить более позитивно. По словам Дэвида Г. Бланчфлауэра, люди на этом этапе жизни понимают, что часто преследуют нереалистичные цели, и все больше сосредотачиваются на том, что действительно важно, передает championat.
В рамках исследования экономист проанализировал данные около 14 млн человек из 40 европейских стран, США и 168 других стран мира.