Ադրբեջանի քայլերի նպատակն է արգելել Լեռնային Ղարաբաղի և իրականացված էթնիկ զտումների հիշատակումը միջազգային հարթակներում. ԼՂ փախստականների իրավապաշտպան միություն
09:02 26/05/2025
Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցիչը ՄԱԿ-ում Ոչ կառավարական կազմակերպությունների կոմիտեի նիստում պաշտոնական բողոք է ներկայացրել՝ ուղղված «Քրիստոնեական միջազգային համերաշխություն» (Christian Solidarity International, CSI) կազմակերպության դեմ, որը հանդիսանում է ՄԱԿ-ի Տնտեսական և Սոցիալական Խորհրդի (ECOSOC) խորհրդատվական կարգավիճակ ունեցող անկախ իրավապաշտպան կազմակերպություն։
«ԼՂ փախստականների իրավապաշտպան միություն»-ից հայտնում են, որ Ադրբեջանի պահանջը միտված է վերանայել CSI-ի այդ կարգավիճակը՝ պատճառաբանելով, թե վերջինս քաղաքական դրդապատճառներով թշնամական գործողություններ է իրականացնում, այդ թվում՝ օգտագործում է «անվավեր կամ հորինված անվանումներ»՝ նկատի ունենալով Լեռնային Ղարաբաղ անվանումը, ցուցադրում է «Ադրբեջանի աղավաղված քարտեզ»՝ ընդգծելով պատմական Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզը, ինչպես նաև «իրավիճակային փաստերի խեղաթյուրում» է իրականացնում՝ անդրադառնալով այն հայ գերիներին, ովքեր ներկայումս գտնվում են դատավարության փուլում։
«Փաստացի, այս քայլերը նպատակ ունեն լռեցնել անկախ իրավապաշտպանների ձայնը և արգելել Լեռնային Ղարաբաղի և իրականացված էթնիկ զտումների հիշատակումը միջազգային հարթակներում։
Այստեղ առանցքային է ընդգծել, որ «Քրիստոնեական միջազգային համերաշխություն»-ը (CSI) տարիներ շարունակ ակտիվորեն պաշտպանում և հրապարակայնացնում է Արցախի հայերի իրավունքները՝ օգտագործելով ՄԱԿ-ի տրամադրած մեխանիզմները։ Կազմակերպությունը բարձրաձայնել է ադրբեջանական իշխանությունների կողմից իրականացվող էթնիկ զտումների և մարդու իրավունքների այլ խախտումների մասին։ Ընդ որում, CSI-ն բազմաթիվ միջոցառումներ է իրականացրել միջազգային մակարդակում։ Դրանցից կարելի է նշել 2024 թ․ հուլիսի 9-ին Ժնևում կազմակերպված «Կայուն խաղաղության բանալիները Հարավային Կովկասում» խորագրով միջոցառումը, որը նվիրված էր Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայ բնակչության՝ հայրենիք վերադարձի իրավունքին՝ որպես տարածաշրջանային արդար և երկարատև խաղաղության նախապայման։
2024 թ․ հոկտեմբերի 1-ին CSI-ն ՄԱԿ-ում կազմակերպել էր մեկ այլ միջոցառում՝ անդրադառնալով Ադրբեջանում անօրինական պահվող հայ ռազմագերիների ճակատագրին։ Միջոցառումը տեղի էր ունեցել CSI-ի, Աշխարհական Եկեղեցիների Խորհրդի (WCC) և այլ գործընկերների համատեղ նախաձեռնությամբ՝ կենտրոնանալով այն խախտումների վրա, որոնք կապված են ադրբեջանական իշխանությունների կողմից պահվող հայ գերիների նկատմամբ կիրառվող միջազգային իրավունքի նորմերի խախտման հետ։ Վերջերս՝ 2025 թ․ մարտի 18-ին, Ժնևում կազմակերպվել էր ևս մեկ միջոցառում՝ «Հայ պատանդների ճակատագիրը Ադրբեջանում» խորագրով, որի առանցքում Ադրբեջանի կողմից հայ քաղաքացիների նկատմամբ շարունակվող քաղաքական պատանդառության պրակտիկայի և նրանց իրավունքների ոտնահարումների հարցերն էին:
Ադրբեջանի նմանօրինակ վարքագիծը ոչ միայն բացահայտ խախտում է ՄԱԿ-ի խորհրդատվական կարգավիճակ ունեցող կազմակերպությունների գործունեության ազատության սկզբունքները, այլև վտանգավոր նախադեպ է միջազգային իրավունքի տեսանկյունից։ Այն հակասում է ՄԱԿ-ի Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների միջազգային դաշնագրին (ICCPR)՝ հատկապես 19-րդ հոդվածին, ըստ որի յուրաքանչյուր մարդ ունի կարծիքի և արտահայտվելու ազատության իրավունք, ինչպես նաև 21-22-րդ հոդվածներին, որոնք ամրագրում են խաղաղ հավաքների և ասոցիացիաների ազատության իրավունքը։
Քաղաքացիական հասարակության մասնակցությունը մարդու իրավունքների պաշտպանության գործընթացին ամրագրված է ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների պաշտպանների մասին Դեկլարացիայում (1998 թ․), համաձայն որի՝ յուրաքանչյուր մարդ իրավունք ունի մասնակցելու այդ գործին՝ առանց պետության միջամտության կամ հետապնդման։
Լեռնային Ղարաբաղի փախստականների իրավապաշտպան միությունը խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանի գործողությունները, որոնք ուղղված են «Քրիստոնեական միջազգային համերաշխություն»- կազմակերպության լռեցմանն ու նրա՝ Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ տարվող աշխատանքների արգելափակմանը։ Ադրբեջանի կողմից 2020-2023 թվականներին Արցախի ամբողջական հայաթափումը, 120․000 մարդկանց հայրենազրկումը, պատերազմական հանցանքները, մարդու իրավուքնների զանգվածային ոտնահարումները, հետապնդումները, խոշտանգումներն ու հիմնարար իրավուքնների ոտնահարումները պետք է իրենց համապատասխան արձագանքը գտնեն միջազգային հանրության կողմից։
Մենք հորդորում ենք ՄԱԿ-ի Հասարակական կազմակերպությունների հանձնաժողովին մերժել Ադրբեջանի կողմից ներկայացված բողոքը։ Կոչ ենք անում ՄԱԿ-ի անդամ պետություններին՝ պաշտպանել միջազգային իրավունքը, ինչպես նաև քաղաքացիական հասարակության կարևորագույն դերակատարումը մարդու իրավունքների պաշտպանության համաշխարհային համակարգում»,-նշված է «ԼՂ փախստականների իրավապաշտպան միության» հայտարարության մեջ։

Цель Азербайджана – добиться запрета на упоминание Нагорного Карабаха и проводимых там этнических чисток на международных площадках. Заявление
13:10 26/05/2025
Постпред Азербайджана подал официальную жалобу в Комитет по неправительственным организациям ООН – против организации «Международная христианская солидарность» (CSI), имеющей консультативный статус при ООН, являющейся правозащитной организацией и проводящей работы в направлении защиты прав армян Арцаха.
«Союз защиты прав человека беженцев Нагорного Карабаха» сообщает, что требование Азербайджана направлено на пересмотр статуса CSI, под предлогом того, будто бы последняя осуществляет враждебные действия по политическим мотивам. В жалобе Азербайджана CSI обвиняется в использовании «недействительных или выдуманных топонимов», имея в виду название «Нагорный Карабах», а также в демонстрации «искаженной карты Азербайджана», то есть карты, на которой выделена историческая Нагорно-Карабахская автономная область. Азербайджан также обвиняет CSI в «искажении ситуативных фактов», имея в виду 16 армянских пленных, над которыми сейчас в Баку проводится судилище.
«Эти шаги Баку, фактически, направлены на то, чтобы заставить замолчать независимых правозащитников и запретить упоминание на международных площадках Нагорного Карабаха и имевших место там этнических чисток.
Стоит подчеркнуть, что на протяжении многих лет CSI активно защищает права армян Арцаха, используя механизмы, предоставленные ООН. Организация привлекала внимание к осуществляемым азербайджанскими властями этническим чисткам и другим нарушениям прав человека со стороны Баку. CSI провела множество мероприятий международного уровня», – указывается в заявлении.
«Подобное поведение Азербайджана не только грубо нарушает принципы свободы деятельности организаций, имеющих консультативный статус при ООН, но и создает опасный прецедент с точки зрения международного права. Оно противоречит Международному пакту о гражданских и политических правах ООН, особенно статье 19 этого документа, согласно которой «Каждый человек имеет право беспрепятственно придерживаться своих мнений», а также статьям 21-22, признающим право на мирные собрания.
Участие гражданского общества в процессе защиты прав человека закреплено в Декларации ООН о правозащитниках (1998 г.), согласно которой каждый имеет право участвовать в этой работе – без вмешательства или преследования со стороны государства», – напоминается в заявлении.
«Союз защиты прав человека беженцев Нагорного Карабаха»  решительно осуждает действия Азербайджана, направленные на блокирование работы CSI по защите прав армянского населения Нагорного Карабаха. Полное изгнание Азербайджаном в 2020-2023 годах армян из Арцаха, лишение Родины 120 тыс. человек, военные преступления, массовые нарушения прав человека, преследования, пытки и нарушение основополагающих прав человека со стороны Баку должны удостоится соответствующей реакции международного сообщества.
«Мы призываем Комитет ООН по неправительственным организациям отклонить жалобу Азербайджана. Призываем государства-члены ООН защитить международное право, а также отстаивать важнейшую роль гражданского общества в глобальной системе защиты прав человека», – подчеркивается в заявлении.