Ծխի հսկա ամպ ու կրակ. Պայթյուն Չինաստանի արևելքում գտնվող քիմիական գործարանում
Պայթյուն է տեղի ունեցել Չինաստանի արևելքում գտնվող Շանդոնգ նահանգի քիմիական գործարանում։ Այս մասին գրում են տեղական ԶԼՄ-ները։
Պայթյունը տեղի է ունեցել կեսօրից առաջ։ Տեղի բնակիչները հայտնել են՝ ալիքն այնքան ուժեղ է եղել, որ կոտրել է մոտակա տների պատուհանները։ Արտակարգ իրավիճակների նախարարության աշխատակիցներն անմիջապես ժամանել է դեպքի վայր։
Երկրի արտակարգ իրավիճակների նախարարության տվյալներով՝ հետևանքները վերացնելու համար դեպքի վայր է կանչվել  232 մասնագետ և 55 միավոր հատուկ տեխնիկա։ Բացի այդ, տեղակայվել են արդյունաբերական օբյեկտներում մարդածին աղետների վերացման մասնագիտացված ստորաբաժանումներ։

Столб дыма и огненный шар: взрыв прогремел на химическом заводе на востоке Китая
На химзаводе в провинции Шаньдун на востоке Китая прогремел взрыв. Об этом сообщает South China Morning Post.
Как передают vedomosti, взрыв произошел на территории, принадлежащей компании Shandong Youdao Chemical, в городе Гаоми незадолго до полудня. Местные жители сообщили, что ударная волна была настолько сильной, что выбила окна в близлежащих домах.
На место происшествия незамедлительно прибыли аварийно-спасательные службы. Как сообщили в министерстве по чрезвычайным ситуациям страны, для ликвидации последствий привлечено 232 специалиста и 55 единиц спецтехники. Дополнительно задействованы профильные подразделения, специализирующиеся на ликвидации техногенных катастроф на промышленных объектах.