Օդանավակայանում 18 ամյա մոր կողմից լքված նորածինը կմնա Թուրքիայում
Աղջիկը, որին մայրը՝ Եկատերինա Բուռնաշկինան, օդանավակայանում էր թողել և դրա համար 15 տարվա ազատազրկման է դատապարտվել, մնում է Անթալիայում, տատիկը մեկնել է Ռուսաստան և նրա նկատմամբ խնամակալություն է ստանձնել։ Այդ մասին «ՌԻԱ Նովոստի»-ին ասել է փաստաբան Այսել Կուբրա Փոլադը։
Անթալիայի ծանր քրեական գործերով դատարանը Եկատերինա Բուռնաշկինային փետրվարին դատապարտել է 15 տարվա ազատազրկման՝ մտերիմ ազգականի նկատմամբ սպանության փորձ կատարելու մեղադրանքով։ 18-ամյա աղջիկը նորածին դստերը թողել է օդանավակայանի զուգարանում։ Երեխայի տատիկը՝ Ելենան, արդարացվել է։ ՓոլաԴը նշել է, որ որոշումը կոշտ նախադեպ է, քանի որ նմանատիպ դեպքերում մայրերին մեղադրում են երեխային լքելու մեջ, ինչի համար, թուրքական օրենսդրությամբ, պատիժը երեք ամսից մինչև երկու տարի ազատազրկում է նախատեսում։ Պաշտպանական կողմը նախատեսում է բողոքարկել դատավճիռը։
«Աղջիկ Նիկոլը մնում է Անթալիայի մանկատանը, նրա առողջական վիճակը մտահոգիչ չէ»,-ասել է Փոլադը։
«Ելենա տատը վերադարձավ Ռուսաստան, նա արդարացվեց, ամեն դեպքում երեխայի խնամակալությունը տատիկն է ստանձնելու»,- կարծում է փաստաբանը։ Նրա խոսքով՝ աղջկա՝ Նիկոլի ճակատագիրը դատարանը չի որոշի, սա վարչական գործընթաց է, որն իրականացվում է նախարարությունների միջև։
2024 թվականի հոկտեմբերին Անթալիայի օդանավակայանում նորածին երեխային թողած 18-ամյա Բուրնաշկինայի դեմ քրեական գործ է հարուցվել, իսկ մայրը՝ Ելենան, նույնպես կալանավորվել է։ Աղջիկը և նրա մայրը մտադիր էին թռչել Ռուսաստան։
Երեխայի տատիկը «ՌԻԱ նովոստի»-ին պատմել է, որ ինքը և Եկատերինան չեն իմացել հղիության մասին և ցանկանում են դստեր՝ Նիկոլի հետ վերադառնալ Ռուսաստան։

Девочка, которую 18-летняя россиянка оставила в туалете аэропорта, остается в Турции
Девочка, мать которой Екатерина Бурнашкина отбывает 15-летний тюремный срок за оставление ребенка в аэропорту, остается в Анталье, ее бабушка уехала в Россию и имеет право на опеку над ней, сообщила РИА Новости адвокат Айшель Кюбра Полат.
Суд по тяжким уголовным делам в Анталье приговорил в феврале Екатерину Бурнашкину к 15 годам тюремного заключения по обвинению в покушении на убийство близкого родственника — 18-летняя девушка оставила новорожденную дочь в туалете аэропорта. Бабушка ребенка, Елена, была оправдана.
Полат отмечала, что решение является жестким прецедентом, так как в схожих случаях матерей обвиняли в оставлении ребенка — за это, согласно турецкому законодательству, грозит от трех месяцев до двух лет тюрьмы. Защита планирует оспорить вердикт.
"Девочка Николь остается в Доме малютки в Анталье, ее здоровье не вызывает опасений", — сообщила Полат.
"Бабушка Елена вернулась в Россию. Она была оправдана, в любом случае бабушка получит опеку над ребенком", — считает юрист. По ее словам, судьбу девочки Николь решит не суд, это административный процесс, который ведут между собой министерства.
Уголовное дело было возбуждено в отношении 18-летней Бурнашкиной, оставившей в октябре 2024 года новорожденного ребенка в аэропорту Антальи, также была задержана ее мать Елена. Девушка с матерью намеревались вылететь в Россию.
Бабушка ребенка сообщала РИА Новости, что она и Екатерина не знали о беременности и хотят вернуться в Россию с Николь.
Генеральное консульство России в Анталье работает над возвращением в Россию девочки, оставленной матерью в аэропорту курорта, говорил в феврале в интервью РИА Новости генеральный консул России в Анталье Сергей Ветрик. Девочка пока остается в Турции, поскольку необходимые процедуры не завершены. Дипломаты держат на приоритетном контроле данную ситуацию и посещают в местном приюте новорожденную, передавали для нее и ее задержанной матери необходимые вещи, отмечал Ветрик.