«Клооп» խմբագրության լրագրողները հարցաքննության են տարվել Ղրղզստանի ազգային անվտանգության պետական կոմիտե
Ղրղզստանում մայիսի 28-ի առավոտյան սկսել են ձերբակալել «Клооп»-ի նախկին և ներկա լրագրողներին, ինչպես նաև նրանց ընկերներին։ Երեք լրագրողի խուզարկել են, իսկ նրանց սարքավորումները առգրավել: Այս մասին հայտնել են խմբագրությունից։
Հաղորդվում է, որ անվտանգության ուժերը հարցեր են ունեցել գործող երկու լրագրողների, ինչպես նաև հրատարակության նախկին աշխատակցին։ Նրանց հետ ձերբակալվել են ևս երկու աղջիկներ։ Ազգային անվտանգության պետական կոմիտեում հարցաքննությունից հետո նրանք բոլորն էլ ազատ են արձակվել՝ ստորագրելով գաղտնիության մասին համաձայնագիր։
«Клооп»-ի օպերատոր Ալեքսանդր Ալեքսանդրովը և հրատարակության նախկին աշխատակիցը մնում են Ազգային անվտանգության պետական կոմիտեում: Փաստաբան խոսքով, երկուսն էլ ձերբակալվել են 48 ժամով: Քննիչները փաստաբաններին հայտնել են, որ կանխարգելիչ զրույցներ են վարում նրանցհետ: Փաստաբանը ձերբակալվածներին առանց իր ներկայության հարցաքննելը անվանել է անօրինականություն:

В Кыргызстане сотрудники Государственного комитета национальной безопасности увезли на допрос троих сотрудников Kloop и бывшую журналистку издания
В Кыргызстане сотрудники Государственного комитета национальной безопасности увезли на допрос троих сотрудников Kloop и бывшую журналистку издания. Об этом сообщают Kloop и кыргызская служба Радио Свобода/Азаттык.
Утром 28 мая в Оше прошел обыск у корреспондентки издания Зыягуль Болот кызы, после чего ее увезли на допрос в региональное управление спецслужбы. По предварительным данным, у нее изъяли мобильный телефон и ноутбук.
Во второй половине дня стало известно, что на допрос увезли оператора издания Александра Александрова, журналистку Айдай Эркебаеву и бывшую сотрудницу Kloop Зару Сыдыгалиеву, не работающую там с 2023 года.
Сотрудников издания «Клооп» Александра Александрова и Жоомарта Дуулатова подозревают в призывах к массовым беспорядкам, 24.kg сообщил адвокат журналистов Бактыбек Автандил уулу.
По его словам, обвинение должны предъявить в течение 48 часов, на которые задержаны двое журналистов.
К другим действующим и бывшим сотрудницам издания, которых накануне отпустили из ГКНБ, по словам адвоката, претензий нет.