Այսուհետ զինվորները 6 ամիսը մեկ կկարողանան արձակուրդ գնալ, նաև զինվորական երդումից հետո
«Օրինագծով նախատեսվում է լրացուցիչ արձակուրդ սահմանել զինվորական երդում տալու կապացությամբ, և ժամկետային զինծառայողների համար»,-կառավարության նախաձեռնած «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագծին հավանություն տալու և անհետաձգելի համարելու մասին նախագիծը զեկուցելով՝ ասաց պաշտպանության նախարարի տեղակալ Հրաչյա Սարգսյանը։
Մյուս փոփոխությամբ՝ ռազմաուսումնական հաստատությունը ավարտած և ՊՆ համակարգում կամ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերում սպայական պաշտոնների նշանակված սպաների համար գործող ծառայողական բնակարաններով ապահովման համակարգը փոխարինվում է իրենց կարիքներին համահունչ հիփոթեքային վարկավորմամբ սեփականության  իրավունքով բնակելի անշարժ գույք ձեռք բերելու իրավունքով՝ ամբողջապես պետական բյուջեի միջոցների հաշվին։
Փոխնախարարի խոսքով՝ այդ գումարը հավասարաչափ է տրվելու՝ մինչև 35 մլն դրամի սահմաններում հիփոթեքային միջոցների տրամադրմամբ։
«Օրենքով 6 ամիսը մեկ պարտադիր զինծառայողները ստանալու են արձակուրդ, իսկ արձակուրդի չափերը ծառայության բնույթից են կախված»,-պարզաբանեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Հրաչ Սարգսյանը հանրամատչելի բացատրեց, որ գործող օրենքով ծառայության 24 ամսվա ընթացքում շարքայինների 10, իսկ սերժանտական կազմի՝ 15 օրացուցային օր ժամկետով հիմնական արձակուրդի փոխարեն մարտական հերթապահությունում ընդգրկված զինծառայողները 24 ամսվա ընթացքում կունենան 30 օր արձակուրդ, ոչ մարտական ծառայության մեջ ընդգրկված զինծառայողները՝ 21 օր, իսկ զինվորական երդում տալու կապակցությամբ 2 օր։

Conscripts in Armenia to receive two-day leave after oath-taking ceremony
The Armenian government on Thursday approved amendments to the Law on Military Service and the Status of Servicemen, introducing changes aimed at improving conditions for both conscripts and officers.
Under the new proposal, conscripted soldiers will be granted mandatory leave every six months. In addition, all conscripts will receive a two-day leave following their military oath-taking ceremony. According to Deputy Defense Minister Hrachya Sargsyan, soldiers engaged in combat duty will now be entitled to 30 days of leave over their two-year service, while non-combat personnel will receive 21 days. This marks a significant increase from the previous 10-day and 15-day leave allowances for regular soldiers and sergeants, respectively.
Another major change targets graduates of military academies appointed as officers within the Ministry of Defense or the National Security Service’s Border Guard Troops. Instead of being provided with service housing, they will now be eligible to purchase residential property through a state-funded mortgage program, with up to 35 million drams (approximately $90,000) covered by the government.