Ադրբեջանում էլ գիտակցում են, որ առանց Հայոց Եկեղեցուն խաղից դուրս բերելու Հայաստանին կենսունակությունից զրկել շատ բարդ կլինի. Աբրահամյան
09:35 02/06/2025
«Ադրբեջանական մամուլը Մայր Աթոռի դեմ փաշինյանական հարձակումների մասին անդադար գրում է:
Մի կողմից ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը խրախուսում ու քարոզչական սպասարկում է իրականացնում հայաստանյան կառավարչի համար, մյուս կողմից` բացահայտում իր ներքին վախերն ու անհանգստությունը Հայ Առաքելական Եկեղեցու դերի, ազդեցության և ազգային դիրորոշումների վերաբերյալ»,- նշել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Նա գրել է, որ Բաքվից Էջմիածինը ներկայացվում է որպես ռևանշիզմի օջախ, ինչի տակ պետք է հասկանալ Եկեղեցու կողմից դրսևորած անհանդուրժողականությունը պաշտոնական Երևանի հանձնողական, պարտվողական և ուրացման քաղաքականությանը:
«Ադրբեջանում էլ գիտակցում են, որ առանց Հայոց Եկեղեցուն խաղից դուրս բերելու Հայաստանին կենսունակությունից զրկել շատ բարդ կլինի և պետք է հիմնական դիմադրողականության կենտրոններից մեկն անընդհատ «կրակի տակ պահել»:
Ու այս տեսանկյունից Երևանի ու Բաքվի բռնապետների միջև կոնսեսուս է ձևավորվել, ինչն էլ համատեղ ջանքերով առաջ են մղում»,- գրել է Տ.Աբրահամյանը:

Абрамян: Даже в Азербайджане осознают - без выведения Армянской церкви из игры лишить Армению жизнеспособности будет очень трудно
12:28 02/06/2025
Азербайджанская пресса непрерывно пишет о пашиняновских выпадах против Первопрестольного Святого Эчмиадзина, обратил внимание секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян на своей странице в социальной сети Facebook.
«С одной стороны, очевидно, что Азербайджан поощряет и пропагандирует действия армянского управленца.  С другой стороны же он раскрывает свои внутренние страхи и обеспокоенность по поводу роли, влияния и национальных позиций Армянской Апостольской церкви», – отметил депутат.
По его словам, в Баку позиционируют Эчмиадзин как очаг реваншизма – под этим следует понимать нетерпимость, которую Церковь проявляет по отношению к капитулянтской, пораженческой и отступнической политике официального Еревана.
«Даже в Азербайджане осознают: без выведения Армянской церкви из игры лишить Армению жизнеспособности будет очень трудно, и один из ключевых центров сопротивления нужно держать под постоянным «огнем».
И с этой точки зрения между диктаторами Еревана и Баку сформировался консенсус, который они совместными усилиями и продвигают вперед», – указал Абрамян.