Սա դասական քաղաքական պայքար չէ, սա ազգային-ազատագրական պայքար է ընդդեմ ներքին թշնամու. Վանեցյանը՝ 2026 թ. ընտրությունների մասին
14:53 02/06/2025
«Իսկ կա՞ քաղաքական ուժ, որը չի պատրաստվում համապետական, խորհրդարանական ընտրություններին։ Չի կարող լինել քաղաքական ուժ, որը չպատրաստվի ընտրություններին»,- ԼուրջCast-ի եթերում հայտարարեց ԱԱԾ նախկին տնօրեն, «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը։
Նա ընդգծեց՝ այս պահին ընտրությունների չեն պատրաստվում, այլ քայլեր են ձեռնարկում այս իշխանություններից ազատվելու։
«Ես դրա բանաձևումը տվել եմ. չբացառելով փողոցային պայքարը, որևէ գործողություն, որ կբերի այս իշխանության հեռացմանը՝ մենք միաժամանակ պետք է պատրաստվենք ընտրություններին։ 2026 թիվը կգա, կլինեն ընտրություններ, այդ ընտրություններին, ցավոք սրտի, միայն պատրաստ կլինի իշխանությունը, ու մենք կասենք՝ ինչի՞ այնպես ստացվեց, որ իշխանությունները կարողացան շատ ձայներ ստանալ։ Իսկ սրանց թողնել իշխանության, Հայաստանը չի կարող նման «շքեղություն» երկրորդ անգամ իրեն թույլ տալ, որովհետև սա դասական քաղաքական պայքար չէ, սա ազգային-ազատագրական պայքար է ընդդեմ ներքին թշնամու։ Սա հստակ, շատ սուր, շատ կոշտ ձևակերպում է, որը ես ուզում եմ ևս մեկ անգամ հնչեցնել»,-ասաց Վանեցյանը։
Հարցին, եթե այդքան լուրջ է ամեն բան, ինչո՞ւ են ընդդիմադիր ուժերը քննադատում միմյանց, ընդդիմադիր քաղաքական գործիչն արձագանքեց.
«Եկեք, ես չմտնեմ այլ ուժերի  հարաբերությունների մեջ, խոսեմ մեր, իմ մասին։ Ես ունեմ շատ լավ հարաբերություններ թե երկրորդ, թե երրորդ նախագահների թիմերի հետ, թե մնացած ընդդիմադիր ուժերի հետ։ Մեր կուսակցության հարաբերությունները բոլորի հետ առողջ են, գործընկերային են, ցանկացած պահի, երբ կա անհրաժեշտություն, մենք հանդիպում ենք, զրուցում ենք, քննարկում ենք և որոշումներ ենք կայացնում։ Ես կարծում եմ, իրական ընդդիմադիր ուժերը չեն կարող իրար հետ ունենալ անհաղթահարելի տարաձայնություններ այն հարցի շուրջ, որն ուղղված է լինելու այս իշխանությունների հեռացմանը»։
Նրա խոսքով, առկա են տարաձայնություններ պայքարի տակտիկայի վերաբերյալ, օրինակ, մի թիմը մտածում է, որ ամենաարդյունավետ տարբերակն իմպիչմենտի գործիքի կիրառումն է հենց այս պահին, մյուս թիմը մտածում է, որ այդ գործիքը կարելի է օգտագործել, բայց դրա համար պետք են ինչ-որ նախապայմաններ, գլոբալ առումով հիմնական խնդրի շուրջ տարաձայնություն չկա։
Հնարավո՞ր է տարաձայնություն ունեցող ուժերը միասնական թեկնածու առաջադրեն Արթուր Վանեցյանին։
«Այդ հարցի հասցեատերը ես չեմ, հրավիրեք այն մարդկանց, որոնք լեգիտիմ իրավունք ունեն վարչապետի թեկնածուի առաջադրում կատարել։ Ինձ հետ որոշակի քննարկումներ եղել են, բայց ոչ հստակ օրակարգով։ Ես կրկնում եմ, Արթուր Վանեցյանը չէ, ով ուզում է լինի, եթե որոշում կայացվի, որ այդ անձի շուրջ պետք է լինեն ինչ-որ զարգացումներ, որը բերելու է Նիկոլ Փաշինյանի իշխանությունից հեռացմանը, այդ անձն ուղղակի չի կարող հրաժարվել պատասխանատվության տակ մտնելուց»,-ասաց «Հայրենիք» կուսակցության նախագահը։

А. Ванецян – о выборах 2026 года: «Это не классическая политическая борьба – это национально-освободительная борьба против внутреннего врага»
15:28 02/06/2025
«А существует ли политическая сила, которая не готовится к общереспубликанским, парламентским выборам? Не может быть такой политической силы», – заявил в эфире передачи ԼուրջCast (серьезный каст. – Ред.) председатель партии «Айреник» («Отечество»), бывший директор СНБ Армении Артур Ванецян.
По его словам, в данный момент речь идет не о подготовке к выборам, а о принятии шагов для избавления от действующей власти.
«Я уже приводил формулу: не исключая уличной борьбы и любых других действий, способных привести к отстранению нынешней власти, мы одновременно должны готовиться и к выборам. Наступит 2026 год, состоятся выборы, и, к сожалению, окажется, что к ним готова только власть. А мы снова зададимся вопросом – почему так вышло, что они получили столько голосов? А Армения не может позволить себе такой “роскоши” и оставить этих у власти еще раз. Потому что это не классическая политическая борьба – это национально-освободительная борьба против внутреннего врага. Это четкая, очень острая, очень жесткая формулировка, и я хочу повторить ее еще раз», – отметил Ванецян.
Отвечая на вопрос, почему в таком случае, с учетом серьезности ситуации, оппозиционные силы критикуют друг друга, Ванецян сказал:
«Давайте, я не буду вмешиваться в отношения других сил, буду говорить только за себя и за нашу политсилу. У меня очень хорошие отношения как с командами второго и третьего президентов, так и с другими оппозиционными силами. Наша партия поддерживает здоровые, партнерские отношения со всеми. В любой момент, когда возникает необходимость, мы встречаемся, беседуем, обсуждаем, принимаем решения. Я считаю, что у реальных оппозиционных сил не может быть непреодолимых разногласий по главному вопросу – вопросу отстранения нынешней власти».
По его словам, имеются разногласия относительно тактики ведения борьбы. «Например, одна команда считает, что самый эффективный вариант – применение механизма импичмента прямо сейчас, другая команда полагает, что для этого нужно создать соответствующие предпосылки. Но глобально по главному вопросу разногласий нет», – пояснил Ванецян.
На вопрос, могут ли имеющие разногласия силы выдвинуть в качестве единого кандидата от оппозиции на пост премьер-министра Артура Ванецяна, он ответил:
«Адресат, к которому стоит обращаться с этим вопросом, – не я. Пригласите людей, которые обладают легитимным правом выдвигать кандидата в премьер-министры. Со мной велись некоторые обсуждения, но без четкой повестки. Повторю: неважно, будет это Артур Ванецян или кто-то другой – если будет принято решение вокруг конкретной фигуры, и это приведет к отстранению Никола Пашиняна от власти, то этот человек просто не имеет права уклониться от ответственности», – подчеркнул лидер партии «Отечество».