Հնդկաստանի հյուսիս-արևելքում ջրհեղեղների հետևանքով առնվազն 36 մարդ է զոհվել
Հնդկաստանի հյուսիս-արևելքում մուսոնային անձրևների հետևանքով առաջացած ջրհեղեղների և սողանքների հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 36-ի, տուժել է ավելի քան 550 հազար բնակիչ: Այս մասին հայտնում է The Hindu թերթը։
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ մայիսի 29-ից անդադար անձրևների և գետերի վարարման հետևանքով ամենաշատ զոհերը գրանցվել են Ասամ նահանգում, որտեղ տարերային աղետի հետևանքով զոհվել է 11 մարդ, այդ թվում՝ 3 զինծառայող։ Մահացածների և անհետ կորածների մասին տեղեկություններ են ստացվել նաև Արունաչալ Պրադեշ, Մեղալայա, Միզորամ, Սիկիմ և Տրիպուրա նահանգներից։ Նահանգներում ավելի քան 10000 տուն է վնասվել, փակվել են դպրոցներ, խաթարվել են երկաթուղային և ճանապարհային հաղորդակցությունները, բարդացել է բնակչությանը սննդի և առաջին անհրաժեշտության ապրանքների մատակարարումը։
Փրկարարական աշխատանքներին ակտիվորեն ներգրավված են բանակի ստորաբաժանումները և ՌՕՈւ ուղղաթիռները։ Սիկկիմում ավելի քան 1600 զբոսաշրջիկ է տարհանվել ջրհեղեղի գոտուց, իսկ վատ եղանակից տուժած շրջանների տասնյակ հազարավոր բնակիչներ տեղավորվել են ժամանակավոր ճամբարներում։

На северо-востоке Индии из-за наводнений погибли не менее 36 человек
Число погибших от наводнений и оползней, вызванных начавшимися муссонными дождями в северо-восточных штатах Индии, достигло 36, свыше 550 тыс. жителей пострадали. Об этом сообщает газета The Hindu.
Как передает ТАСС, наибольшее число погибших из-за непрекращающихся с 29 мая ливней и разлива рек зарегистрировано в штате Ассам, где жертвами стихийного бедствия стали 11 человек, включая 3 военнослужащих. Информация о погибших и пропавших без вести также поступила из штатов Аруначал-Прадеш, Мегхалая, Мизорам, Сикким и Трипура. В регионах повреждены свыше 10 тыс. домов, закрыты школы, нарушено железнодорожное и автомобильное сообщение, осложнилось снабжение населения продуктами питания и предметами первой необходимости.
В спасательных операциях активно задействованы армейские подразделения и вертолеты ВВС. В Сиккиме из зоны наводнений были эвакуированы более 1,6 тыс. туристов, десятки тысяч жителей пострадавших от непогоды округов размещены во временных лагерях.