Մենք ենք տերը մեր անլրջության. Վահե Հովհաննիսյան
«Ադրբեջանը Ֆրանսիայի հետ սկսում է, իրենց ձևակերպմամբ, նոր տնտեսական մեգանախագիծ։ Total Energies-ի հետ Ապշերոն հանքավայրում գազավերամշակման նոր համակարգ են կառուցում։ Հիշեցման կարգով. սա այն Ֆրանսիան է, որը մեզ պետք է գա փրկի, բայց թե հանուն ինչի, ումից և ինչպես, հարցերը սովորաբար լսարանին չեն ասում»,-գրում է Այլընտրանքային նախագծեր խմբի համահիմնադիր  Վահե Հովհաննիսյանը։
«Ադրբեջանը մտադիր է իրականացնել, իրենց ձևակերպմամբ, խոշորագույն գործարք՝ ձեռք բերելով մինչև 40 JF-17 Thunder նորագույն կործանիչներ՝ պակիստանաչինական արտադրության։
Ինչո՞վ ենք զբաղված մենք, ընդհանրապես ո՞վ ենք մենք։ Քեռակին ենք խաղացնում։ Ինձ իշխանությունը չի հետաքրքրում, այստեղ ամեն ինչ պարզ է, նույնիսկ չի հետաքրքրում իշխանությանը հարող այն տեսակը, որը պաշտոնի կամ այլ բանի համար պատրաստ է որպես մարդ վերանալ ու պաշտպանել ամեն գռեհկություն։
Ինձ մտահոգում է այն, որ բոլորս արձանագրելով, որ այս  իշխանության վարկանիշը պատմական նվազագույնի է, չենք կարողանում ստեղծել լուրջ համակարգեր՝ սահուն փոփոխությունների համար։
Եթե չանենք սահուն փոփոխություններ (հանուն Հայաստանի, ոչ թե հանուն պաշտոնների), մենք բոլորս ականատեսն ենք լինելու մեծ աղետի։ Աղետ, որ մենք ենք մեր ձեռքով սարքում. Ադրբեջանը, Թուրքիան, Ֆրանսիան, Ռուսաստանը և այլոք ոչ մի կապ չունեն։
Այո, պետք է գնալ վերկուսակցական միավորներ, աշխատանքային համակարգեր ստեղծելու ճանապարհով։ Պետք է կարողանանք մի անգամ ինքներս մեզնից վեր կանգնել, մի քիչ հեռու նայել։ Ո՞վ է մեր դաշնակիցը. պետական մտածողություն ունեցող յուրաքանչյուրը։ Շքախմբային, լիդեր սպասարկող, մանդատի հաշվարկը մտքներում պահած. այս մտածելակերպը պետք է դադարեցնել։
Պետք է դադարեցնել նաև պատերազմները հակաիշխանական համակարգերում։ Դա հանրությանը շատ վատ տրամադրություններ է տալիս։ Պետք է սկսել հարցադրումները ճիշտ դնել։ Պետք է սկսել ճիշտ խոսել սեփական հասարակության հետ։ Իշխանության դեմ խոսելը դեռևս խելքի, փորձի և պարկեշտության երաշխիք չէ։ Հայաստանի միակ շանսը սոլիդ իշխանություն ձևավորելն է, բայց դրա համար հիմիկվանից է պետք (երեկվանից) սոլիդ աշխատել»։

Ваге Оганесян: «Мы сами виноваты в своей несерьезности»
«Азербайджан начинает с Францией, по их формулировке, новый экономический мегапроект. Совместно с Total Energies они строят новую систему разработки газового месторождения "Абшерон". В порядке напоминания: это та самая Франция, которая должна нас „спасти”. Но ответы на ключевые вопросы – ради чего, от кого и как – для аудитории так и не прозвучали», – написал соучредитель группы «Альтернативные проекты» Ваге Оганесян.
«Азербайджан намерен заключить, как там заявляют, крупнейшую сделку, приобретя до 40 новейших истребителей JF-17 Thunder, разработанных совместно Пакистаном и Китаем.
А чем заняты мы? Кто мы вообще такие? Мы продолжаем обсуждать “тетку”» (речь о недавних антицерковных заявлениях Никола Пашиняна. — Ред.).
Меня не интересует власть – с ней все ясно. Меня даже не интересует тип людей, приближенных к ней: тех, кто ради должности готов отказаться от собственного „я“ и отстаивать любую пошлость.
Меня тревожит другое: то, что все мы, фиксируя, что рейтинг действующей власти на историческом минимуме, не можем создать серьезные системы для плавных изменений.
Если мы не произведем плавных изменений (не ради должностей, а ради Армении), нас всех ждет большая катастрофа. Катастрофа, которую мы создаем собственными же руками: Азербайджан, Турция, Франция, Россия и другие не имеют к этому никакого отношения», – отметил он.
По словам эксперта, нужно двигаться путем создания надпартийных единиц, работающих систем. «Мы должны суметь хоть раз быть превыше себя,  смотреть немного дальше. Кто наш союзник? Любой, кто имеет государственное мышление», – подчеркнул Ваге Оганесян.
«Нужно также прекратить войны в антиправительственных системах. Это передает негативные настроения общественности. Нужно ставить правильные вопросы. Мы должны начать правильно разговаривать с нашим собственным обществом. Выступления против власти – еще не гарантия интеллекта, опыта и порядочности. Единственный шанс Армении — сформировать солидную власть, но для этого нам нужно работать солидно с этого момента (со вчерашнего дня)», – указал он.