Հայաստանում գործազրկության մակարդակն աճել է. ֆինանսների նախարար
«2024 թվականին Հայաստանում գործազրկության մակարդակը, նախորդ տարվա նկատմամբ, աճել է 1.5 տոկոսային կետով՝ կազմելով  13.9 տոկոս»,- ԱԺ-ում  «ՀՀ 2024 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության նախնական քննարկումների ժամանակ ասաց ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը։
Նա նշեց, որ միջին ամսական անվանական աշխատավարձը,  նախորդ տարվա նկատմամբ, աճել է 6.4 տոկոսով՝  կազմել է 287 հազար դրամ, այդ թվում՝ պետական  հատվածում 224 հազարա դրամ, ոչ պետական՝ 311 հազար դրամ։
«Իսկ  իրական աշխատավարձը 0.3 տոկոս գնաճի պայմաններում աճել է 6,1 տոկոսով, այսինքն քաղաքացիների, ովքեր աշխատում են, իրական եկամուտը ավելացել է 6.1 տոկոսով»,- ասաց Վ.Հովհաննիսյանը։

Armenia’s unemployment rate increased by 1.5 percentage points in 2024 compared to the previous year, reaching 13.9%, Finance Minister Vahe Hovhannisyan announced at preliminary debates on the Annual Report on the Execution of the 2024 State Budget on Wednesday.
Meanwhile, average monthly nominal wages saw a 6.4% increase year-on-year, reaching 287,000 drams. The minister noted that wages in the public sector averaged 224,000 drams, compared to 311,000 drams in the private sector.
“In real terms, adjusted for the 0.3% inflation rate, wages grew by 6.1%, meaning that those who are employed have seen their real incomes rise accordingly,” Hovhannisyan said.