Խաղաղության պայմանագրի ստորագրման և ԵԱՀԿ մինսկի խմբի լուծարման գործընթացները պետք է զուգահեռվեն. Արարատ Միրզոյան
14:55 05/06/2025
«Ունենք շատ նաշանակալի և աննախադեպ ձեռքբերում՝ փաստաթուղթ, որի տեքստը համաձայնեցված է։ Հայաստանն ու Ադրբեջանը հայտարարել են, որ փաստաթղթի շուրջ բանակցությւոններն ավարտված են և երկու կողմի համար կա համաձայնեցված տեքստ»,-ԱԺ-ում 2024թ բյուջեի կատարողականի քննարկման ժամանակ հայտնեց ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝անդրադառնալով խաղաղոթյան պայմանագրին։
Նա նշեց,որ ադրբեջանական կողմը առաջ է քաշում պայմաններ, որոնցից մեկը ԵԱՀԿ մինսկի խմբի լուծարման պահանջն է։
«Որպես օրակարգ, այն հասկնալի և ընդունելի է։ Երբ որ կլինի խաղաղության հաստատման ինստիտուցիոնալիզացված՝ ստորագրված, փաստաթուղթ և թղթի վրա նաև կոնֆլիկտը կավարտվի,  տրամաբանորեն հարկ չի լինի ունենալայս կոնֆլիկտին վերաբերող կառույց միջազգային հարթակներում»,-հայտարարեց Արարատ Միրզոյանը։
Նրա խոսքով՝ տեխնիկական նրբություններ կան և հայկական կողմը գտնում է, որ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման և ԵԱՀԿ մինսկի խմբի լուծարմանը գործընթացները պետք է զուգահեռվեն, օրինակ միաժամանակ հանդիպել երկու փաստաթղթերի ստորագրման նպատակով։

Арарат Мирзоян: Процесс подписания мирного соглашения и роспуск Минской группы ОБСЕ должны проходить параллельно
16:20 05/06/2025
«У нас есть очень важное и беспрецедентное достижение – документ, текст которого согласован. Армения и Азербайджан объявили о завершении переговоров по проекту соглашения „Об установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой”», – заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян во время обсуждения в НС РА годового отчета «Об исполнении Государственного бюджета РА в 2024 году».
По словам Мирзояна, для подписания данного документа азербайджанская сторона выдвигает условия, одним из которых является требование о роспуске Минской группы ОБСЕ.
«Как повестка дня – это понятно и приемлемо. Когда будет институционализированный, подписанный документ об установлении мира и конфликт будет считаться завершенным на бумаге, логично, что не будет более необходимости в международной структуре, связанной с этим конфликтом», – отметил глава МИД РА.
По его словам, остаются определенные технические нюансы, и армянская сторона считает, что процесс подписания мирного соглашения и роспуск Минской группы ОБСЕ должны проходить параллельно, например – на одной встрече, с подписанием обоих документов.