Իրենք չեն էլ ուզում ապացուցել, որ իրենք թալանչի, սրիկա, ստահակ են. Նիկոլ Փաշինյան
«Իրենք մի խնդիր ունեն, որ ցույց տան, որ մենք իրենց նման ենք, արդեն իրենք չեն էլ ուզում ապացուցել, որ իրենք թալանչի, սրիկա, ստահակ են»,-կառավարության նիստում հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը
Նա անդրադարձավ ֆրանսիական մամուլում հրապարակված տեղեկատվությանը, ըստ որի ինքը Ֆրանսիայում 3 մլն եվրոյով առանձնատուն է գնել։
«Ասենք մի երկու հատ դաշնակ-մաշնակ կա Ֆրանսիայում, տանում են 3 եվրոյով կայք են բացում մի շաբաթանոց, մեջն ինչ զառանցանք ասես դնում են, դե արի ապացուցի, որ...»,-հայտարարեց Փաշինյանը և հավելեց. «Այս մարդեիկ՝ քոչարյանասերժական ստահակ զանգվածը չի էլ ուզում ապացուցի, որ իրենք բան են։
Նա հայտարարեց, թե սխալվում են որ կոռեկտություն են պահում այդ հարցօում։
«Օրինակ մենք պաշտոնապես չենք արձանագրել, որ Ռոբերտ Քոչարյանը կաշառակեր է և դա արձանագրված է դատարանի որոշմամբ, որովհետև մադը գնացել է իր դեմ կաշառակերության գործին ասել՝ վաղեմության ժամկետ կիրառեք։ Հիմա ՀՀ դատական համակարգում պաշտոնապես արձանագրվել է, որ ՀՀ երկրորդ նախագահի պաշտոնը զբաղեցրած անձը կա-շա-ռա-կեր է, թող գնան դատի տան։ Հիմա երբ ես ելույթ ուեննամ և հնչի Ռուբերտ Քոչարյան անունը, ասելու եմ Ռոբերտ Քոչարյանը կաշառակեր է»։
Փաշինյանը հայտարարեց, թեսուտ է նաև լուրը թե Երևանի հենկետային քոլեջի մասնաշենքերը իր դստեր անունով է օտարվել։
«Ոչ մի ձուկ և ոչ մի մուկ չի պլաստալու արդեն չեն պլստում»,-եզրափակեց Փաշինյանը։
Փաշինյանը ելույթ ունեցավ ՀՀ Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի զեկույցից հետո, երբ ասվեց, որ Դիլիջանի մանկապարտեղը դատարանում հաշտությամբ վերադարձվել է համայնքին։ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, թե այդ մանկապարտեզը տրվել է ՀՀ նախկին ԱԳ նախարար Վարդան Օսկանյանի կնոջը։
Աննա Վարդապետյանը ստիպված էր ճշգրտել, որ մանկապարտեզը 19 տարի առաջ տրվել էր «Առաջինը երեխաներին» հիմնադրամին և չէր օգտագործվել, որի տնօրենն է Օսկանյանի կինը։

Пашинян: Они уже и не хотят доказывать, что не являются грабителями, подлецами и негодяями
«У них (у прежних властей. – Ред.) одна задача – показать, что мы такие же, как они. Они уже и не хотят доказывать, что не являются грабителями, подлецами и негодяями», – заявил на заседании правительства Армении 5 июня Никол Пашинян.
«Говорят, вот, премьер-министр купил дом во Франции за три миллиона евро. Во Франции пара дашнаков, скажем, за 3 евро открывают сайт на неделю и размещают там всякую чушь. А ты теперь иди и докажи…» – сказал Пашинян, добавив: было неправильно соблюдать корректность в этих вопросах.
«Например, мы официально не зафиксировали, что Роберт Кочарян является взяточником. А это, между прочим, зафиксировано решением суда, потому что человек этот явился на рассмотрение возбужденного против него дела о взяточничестве с просьбой применить срок давности. Теперь судебная система РА официально зафиксировала, что человек, занимавший должность второго президента РА, является взяточником. Пусть подают в суд. После этого, когда в моих выступлениях прозвучит имя Роберта Кочаряна, я буду говорить – взяточник Роберт Кочарян», – отметил он.
Пашинян также назвал ложью информацию об отчуждении здания колледжа в Ереване на имя его дочери.
Он выступил после доклада Генерального прокурора РА Анны Вардапетян, когда было указано, что детский сад Дилижана был возвращен общине по решению суда. Никол Пашинян сообщил, что детский сад был передан жене бывшего министра иностранных дел РА Вардана Осканяна.
Анне Вардапетян пришлось уточнить, что детский сад 19 лет назад был передан фонду «Дети прежде всего» и не использовался, директором фонда является жена Осканяна.