«Հրապարակ» թերթին անպայման դատի կտամ. Փաշինյանն արձագանքել է կնոջը դավաճանելու վերաբերյալ հրապարակմանը
16:57 06/06/2025
««Հրապարակ» թերթին անպայման դատի կտամ, որ ապացուցվի, որ ընտանեկան եւ հոգեւոր կյանքը ինձ համար արժեք ու սկզբունք են եւ ոչ թե մարդկանց մոլորեցնելու միջոց»,-արձագանքելով «Հրապարակ»-ի հրապարակումներից մեկին՝ ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Նիկոլ Փաշինյանը։
«Այս առիթով նաեւ պնդում եմ, որ Գարեգին Բ կաթողիկոսը խախտել է կուսակրոնության ուխտը եւ զավակ ունի։
Թող Գարեգին Բ–ն էլ ինձ դատի տա հայտարարված արժեքներին եւ Կաթողիկոսի կարգավիճակին իր համապատասխանելիությունը ապացուցելու համար։
Հ․Գ․ Հայ առաքելական եկեղեցին մեր սրբությունն է, մեր ինքնությունը։ Չպիտի այլեւս հանդուրժենք այդ սրբությունը պղծողներին»։
Փաշինյանի գրառման ներքո մեկնաբանություն է թողել «Հրապարակ»-ի գլխավոր խմբագիր Արմինե Օհանյանը.
«Այսինքն, դու հարցադրումներ անելու իրավունք ունես, կաթողիկոսին ամեն օր կարող ես հարցնել` ասա` կուսակրո՞ն ես, թե չէ...իսկ «Հրապարակի» հոդվածագիրը նման իրավունք չունի...դու եւ կինդ կարող եք տարիներ շարունակ չապացուցված մեղադրանքներ հրապարակել տարբեր անձանց, այդ թվում մի երկու օր առաջ` Բորիս Մուրազիի մասին... կարող եք հայտարարել, որ սրբազանները մանկապիղծ են, 12 հազար դասալիք կա երկրում, նախկինները երեխաներ են վաճառել, Արցախում օտար գործակալներ են գործել...ձեր ոչ մի ասածը չկարողանաք ապացուցել, իսկ մի Նորայր Մարտիրոսյան իրավունք չունի իր լսածը հրապարակել եւ հռետորական հարցադրումներ անել... Մի տող էլ ավելացրու ստատուսիդ` ինչի` Հայաստանում կա՞ դատավոր, որ իմ ասածը չանի...ու դիմիր դատարան»։

«Добавь еще одну строчку к своему посту и обращайся в суд»: главред оппозиционной газеты отреагировала на угрозу Пашиняна
14:24 07/06/2025
«Обязательно подам в суд на газету „Грапарак”, чтобы доказать, что семья и духовная жизнь для меня – ценности и принципы, а не средства для введения людей в заблуждение», – написал на своей странице в социальной сети Facebook Никол Пашинян, коснувшись одной из публикаций газеты «Грапарак».
«По этому поводу я также настаиваю, что Католикос Гарегин II нарушил обет безбрачия и имеет ребенка.
Пусть Гарегин II тоже подает на меня в суд, чтобы доказать свое соответствие провозглашенным ценностям и статусу Католикоса», – продолжил Пашинян.
«Армянская Апостольская церковь является нашей святыней, наша идентичностью. Мы больше не должны терпеть оскверняющих эту святыню», – подчеркнул он.
Под записью Пашиняна комментарий оставила главный редактор оппозиционной газеты «Грапарак» Армине Оганян:
«То есть ты имеешь право задавать вопросы, каждый день можешь спрашивать католикоса, нарушил ли он обет безбрачия… а вот у автора статьи в газете „Грапарак” такого права нет… Ты и твоя жена можете годами публиковать недоказанные обвинения в адрес разных лиц – в том числе пару дней назад в адрес Бориса Мурази… Вы можете заявлять, будто бы священнослужители – педофилы, в стране 12 тысяч дезертиров, прежние власти продавали детей, а в Арцахе действовали иностранные агенты… Но при этом не суметь доказать хоть одно из своих утверждений. А вот некий Норайр Мартиросян не имеет права публиковать услышанное и задавать риторические вопросы... Добавь к своему посту еще одну строчку – “Разве в Армении есть хоть один судья, который осмелится не сделать то, что я скажу?” – и обращайся в суд».