Կուրբան Բայրամի առաջին օրը Թուրքիայում 14 հազար մարդ վնասվածքներ է ստացել
Թուրքիայում ավելի քան 14,000 մարդ բժշկական օգնության է դիմել Կուրբան Բայրամի առաջին օրը՝ զոհաբերվող կենդանիների մորթի ժամանակ ստացած վնասվածքներից հետո։ «Ռիա Նովոստի» գործակալության փոխանցմամբ, այդ մասին հայտնել է հերկրի առողջապահության նախարար Քեմալ Մեմիսօղլուն։
Իդ ալ-Ադհան (արաբերեն) կամ Իդ ալ-Ադհան (թյուրքերեն) զոհաբերության տոնն է՝ մուսուլմանական գլխավոր տոներից մեկը։ Թուրքիան տոնի առաջին օրը նշել է ուրբաթ օրը, այն կշարունակվի մինչև երեքշաբթի։
Սոցիալական ցանցերում հրապարակվել են մսագործներից փախչող կենդանիների բազմաթիվ տեսանյութեր։
«Տոնի առաջին օրը հիվանդանոցներում բուժօգնություն է ստացել 14 372 մարդ՝ զոհաբերության ժամանակ ստացած վնասվածքների պատճառով, այդ թվում՝ 1049-ը՝ Անկարայում, 753-ը՝ Ստամբուլում և 655-ը՝ Քոնյայում», - գրել է նախարարը՝ հիշեցնելով, որ մորթը պետք է իրականացնեն մասնագետները։

Турция: более 14 тысяч человек обратились к врачам в первый день Курбан-байрама
В Турции более 14 тысяч человек обратились к врачам в первый день Курбан-байрама, получив ранения во время закалывания жертвенных животных, сообщил министр здравоохранения страны Кемаль Мемишоглу.
«За первый день праздника из-за ранений, полученных во время жертвоприношения, в наши больницы обратились 14 тысяч 372 человека, из них 1049 в Анкаре, 753 в Стамбуле и 655 в Конье», — написал он в соцсети X.
Мемишоглу напомнил, что животных должны закалывать профессионалы во избежание таких инцидентов.
В 2024 году к врачам в первый день Курбан-байрама обратились почти 16 тысяч граждан Турции.
Курбан-байрам — праздник жертвоприношения, один из главных праздников мусульман. У него нет постоянной даты, его отмечают по окончанию хаджа через 70 дней после другого самого важного праздника для мусульман — Ураза Байрам, пишет РИА Новости.