Մոսկվայի դատարանը կալանավորել է հայ ձեռնարկատիրոջը, որին ավելի վաղ առևանգել էին
Դատարանը կալանավորել է Արեգ Շչեպիխինին, որն օրեր առաջ առևանգվել էր Մոսկվայի Յարոսլավսկի երկաթուղային կայարանում։
«Ռիա Նովոստի» գործակալության փոխանցմամբ, Մոսկվայի Զամոսկվորեցկի դատարանը հիմնավորել է, որ բլոգեր Արեգ Շչեպիխինն ատելություն է հրահրում, ծայրահեղականության կոչեր անում։
«Մոսկվայի Զամոսկվորեցկի շրջանային դատարանի որոշմամբ բավարարվել է ներկայացուցչական քննչական մարմինների միջնորդությունը՝ Ռուսաստանի Դաշնության քրեական օրենսգրքի 282-րդ հոդվածի 280-րդ հոդվածի 2-րդ մասի «ա» կետով նախատեսված հանցագործություններ կատարելու մեջ մեղադրվող Արեգ Սամվելի Շչեպիխինի համար խափանման միջոց ընտրելու վերաբերյալ՝ կալանքի տեսքով, 2 ամիս ժամկետով», - նշել են դատարանում։
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր Ռուսաստանի Դաշնության քննչական կոմիտեն, Շչեպիխինի դեմ գործ է հարուցվել Ռուսաստանի Դաշնության քրեական օրենսգրքի 280-րդ հոդվածի 2-րդ մասի (Ինտերնետում ծայրահեղականության կոչեր) և Ռուսաստանի Դաշնության քրեական օրենսգրքի 282-րդ հոդվածի 2-րդ մասի «ա» կետի (բռնության սպառնալիքով ատելության հրահրում) հատկանիշներով։
Առաջին հոդվածով նախատեսված է պատիժ մինչև 5 տարի ազատազրկում, երկրորդով՝ մինչև 6 տարի։ Նիստը փակ էր։ Դատարանի մամուլի ծառայության կողմից տարածված  լուսանկարներում, տեսանյութերում Շչեպիխինի  աչքերի տակ կապտուկներ են եղել։

Суд арестовал Арега Щепихина, которого ранее похитили на Ярославском вокзале в Москве
Замоскворецкий суд Москвы арестовал блогера Арега Щепихина по делу о разжигании ненависти и призывах к экстремизму, сообщили РИА Новости в пресс-службе суда.
«Постановлением Замоскворецкого районного суда города Москвы удовлетворено ходатайство органов представительного расследования об избрании меры пресечения в виде заключения под стражу в отношении Щепихина Арега Самвеловича, обвиняемого в совершении преступлений, предусмотренных частью 2 статьи 280, пунктом "а" части 2 статьи 282 УК РФ, на срок 2 месяца», - рассказали в суде.
Как ранее сообщил СК РФ, против Щепихина возбуждено дело по части 2 статьи 280 УК РФ (призывы к экстремизму в интернете) и пункту "а" части 2 статьи 282 УК РФ (разжигание вражды с угрозой насилия). Санкция первой статьи предусматривает лишение свободы на срок до 5 лет, второй - до 6 лет.
Заседание было закрытым. На фотографиях из зала заседаний, распространенных пресс-службой суда, у Щепихина виден синяк под глазом.
Напомним, вечером во вторник на Ярославском вокзале в Москве несколько мужчин схватили и затолкали в багажник машины блогера Арега Щепихина (ранее носил фамилию Оганесян). Утром в среду власти Чечни сообщили, что мужчина «был не похищен, а задержан», поскольку его подозревают в оскорблении чувств верующих. МВД РФ сообщило, что вечером 3 июня столичные полицейские задержали 6 участников событий на Ярославском вокзале, вызвавших общественный резонанс, впоследствии было возбуждено уголовное дело о похищении человека и превышении должностных полномочий. Об их аресте не сообщалось.