Ռուսական ռազմաբազայի դուրսբերման վերաբերյալ Երևանից որևէ ազդակ չի եղել. Մարիա Զախարովա
Ռուսական կողմը ակնկալում է, որ Ադրբեջանն ու Հայաստանը կհասկանան Ռուսաստանի մտահոգությունները Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում ՆԱՏՕ-ի գործունեության վերաբերյալ: Այդ մասին ճեպազրույցում հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
«Մենք բազմիցս ասել ենք, որ ՆԱՏՕ-ն ոչ մի լավ բան չի բերում Հարավային Կովկասի անվտանգությանը: Ընդհակառակը, արևմտյան երկրների գլխավոր նպատակը, ինչպես մենք լավ հասկանում ենք, տարածաշրջանը անկայունացնելն է, մեզ միմյանց դեմ հանելը և լարվածության նոր օջախներ ստեղծելը: Մենք հույս ունենք, որ և՛ Բաքուն, և՛ Երևանը հավասարապես կհասկանան մեր արդարացված մտահոգությունները այս հարցի վերաբերյալ և լիովին կգնահատեն ագրեսիվ ռազմական դաշինքների հետ իրենց համագործակցության խորացման ռիսկերը»,-նշել է դիվանագետը:
Զախարովային հարևց ուղղվեց. «Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը վերջերս հայտարարել է, որ տարածաշրջանում օտարերկրյա ռազմական ուժեր տեղակայելու անհրաժեշտություն չկա: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք այս հայտարարությունը, հաշվի առնելով, որ այստեղ տեղակայված են միայն ռուսական ուժեր՝ 102-րդ ռուսական ռազմաբազան Շիրակում»:
«Մենք տեղյակ ենք Բաքվի մտահոգություններին, և արդարացի մտահոգություններին, կապված Հայաստանում ԵՄ առաքելության գործունեության հետ։ Լավ հայտնի է, թե ինչ են անում այսպես կոչված առաքելության աշխատակիցները։ Նրանք լրտեսում են Հայաստանի հարևան երկրներին։ Իհարկե, նրանք չեն զեկուցում Երևանին և չեն նպաստում տարածաշրջանում որևէ կայունության։
Ինչ վերաբերում է Հայաստանում տեղակայված ռուսական ռազմաբազային՝ մենք որևէ ազդանշան չենք ստացել Երևանից դրա հնարավոր դուրսբերման մասին։ Հանրապետության պաշտոնյաները հաստատում են, այդ թվում՝ հրապարակայնորեն, որ նման հարցեր օրակարգում չկան»,-նշել է ռուս դիվանագետը և հավելել. «Երևանը հասկանում է, որ ռուսական ռազմական ներկայությունը տարածաշրջանի անվտանգության ճարտարապետության կարևոր տարր է՝ թե՛ Հայաստանում, թե՛ ամբողջ Հարավային Կովկասում։ Բազայի տեղակայումը և գործունեությունը կարգավորվում են Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև համապատասխան երկկողմ փաստաթղթերով»։

Сигналов от Еревана о выводе российской военной базы не было – Мария Захарова
Российская сторона рассчитывает, что Азербайджан и Армения понимают обеспокоенность РФ деятельностью НАТО в регионе Южного Кавказа. Об этом заявила на брифинге официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«Мы неоднократно говорили, что ничего хорошего НАТО для безопасности Южного Кавказа не несет. Напротив, основная цель, как мы прекрасно понимаем, западников – расшатать регион, стравить, создать новые очаги напряженности. Надеемся, что и в Баку, и в Ереване в равной мере понимают как нашу обоснованную обеспокоенность по этому поводу, так и в полной мере оценивают риски углубления своего взаимодействия с агрессивными военными блоками», – отметила дипломат.
Захаровой был адресован и следующий вопрос: помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев заявил недавно, что нет необходимости в размещении в регионе иностранных военных сил, как вы прокомментируете это заявление с учетом того, что здесь размещены только силы РФ – 102-я российская военная база в Гюмри.
«Мы осведомлены об обеспокоенности Баку, причем о справедливой обеспокоенности по поводу деятельности миссии ЕС в Армении. Хорошо известно, чем  занимаются сотрудники так называемой миссии. Они шпионят за соседними с Арменией странами. Перед Ереваном они, конечно, не отчитываются, никакой стабильности в регионе они не содействуют».
«Что касается дислоцированной в Армении российской военной базы, никаких сигналов от Еревана о ее возможном выводе мы не получали. Официальные лица республики подтверждают, в том числе публично, что подобные вопросы на повестке дня не стоят», – отметила российский дипломат.
«В Ереване понимают, что российское военное присутствие – это важный элемент архитектуры безопасности в регионе – и в Армении, и на всем Южном Кавказе. Размещение и функционирование базы регламентируется соответствующими двусторонними документами между Арменией и Россией», – указала официальный представитель МИД РФ.