Հանգիստ կարելի է եզրակացնել, որ այդ 100 միլիոն դոլարը լափվել է․ Բագրատ Միկոյանն արձագանքել է Նիկոլ Փաշինյանին
14:04 12/06/2025
Կառավարության այսօրվա՝ հունիսի 12-ի նիստում Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի միջոցներից 100 մլն դոլարի՝ 2020թ․ պատերազմի օրերին պետբյուջե մուտք անելու և անհետանալու թեմային։ Իրեն բնորոշ ոճով՝ վիրավորական արտահայտություններ թույլ տվեց երկրորդ նախագահի հասցեին, ով անդրադառնում է համաժողովրդական հանգանակությամբ ձևավորված գումարների մսխմանը և հարցադրումներ անում։
Yerevan.Today-ը դիմել է երկրորդ նախագահի գրասենյակի ղեկավար Բագրատ Միկոյանին՝ Փաշինյանի ելույթին արձագանքելու խնդրանքով։
««Հայաստան» հիմնադրամից 100 միլիոն դոլարն անհետացել է բոլորի աչքի առաջ և հենց այն ժամանակ երբ դա և՛ վարչապետ էր, և՛ Հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ։ Գումարն անհետացել է անննախադեպ ֆոկուսով․ մեր հայրենակիցները փոխանցնել են այն համահայկական հիմնադրամին իսկ Հիմնադրամը՝ կառավարությանը։ Եվ որևէ բաց տեղեկատվություն չկա, թե գումարը ուր է․ այնինչ Հիմադրամից ծախսված ցանկացած դրամ պետք է ներկայացվի բաց հաշվետվությամբ»,- ասաց Բագրատ Միկոյանը։
«Ի դեպ, այդ գումարին առնչվող նիստի տեսագրությունը նախագահ Քոչարյանի հարցադրմամբ և դրա «կռուտիտներով» համացանցում բաց մատչելիությամբ կա, ցանկացած ոք կարող է դիտել-համոզվել ասածիս մեջ»,- ասաց պարոն Միկոյանը և հավելեց․ «Հանգիստ կարելի է եզրակացնել, որ այդ 100 միլիոն դոլարը լափվել է և/կամ նստել որևէ իշխանավորի արտասահմանյան բանկային հաշվին։ Ամենօրյա ռեժիմով չաղացող և հարստացող ՔՊ-ական վերնախավը դրա վառ ապացույցն է։ Եվ ամենից նողկալին այն է, որ այդ անհետացած 100 միլիոն դոլարը մեր հայրենակիցների հավաքած գումարն էր, որը հանգանակվել էր պատերազմի ընթացքում և պետք է ուղղվեր այդ նպատակին:
Վստահ եմ՝ հաջորդ իշխանությունն այս և այլ անհետացած և լափված գումարների վերաբերյալ հստակ տեղեկատվություն կտա մեր ժողովրդին՝ տալով դրանց նաև իրավաքրեական գնահատական և իրականում միլիոն առ միլիոն վերադարձնելով թալանվածը։
Իսկապես ձանձրալի է, երբ լսում ես մի մարդու, ով արդեն  8 տարի է իշխանության է և շարունակում է դեղին մամուլին բնորոշ ոճով բամբասել»։

Микоян - Пашиняну: Можно с уверенностью сделать вывод, что эти 100 млн долларов из фонда «Армения» были растрачены
14:04 12/06/2025
На сегодняшнем заседании правительства, 12 июня, Никол Пашинян коснулся темы поступления в госбюджет во время войны 2020 года 100 миллионов долларов из средств Всеармянского фонда «Айастан» и их последующего исчезновения. В присущем ему стиле он позволил оскорбительные высказывания в адрес второго президента, который недавно поднял вопрос растраты средств, собранных на общенародные пожертвования, и задался вопросом: куда они исчезли?
Yerevan.Today в связи с данными заявлениями обратился за комментарием к руководителю Офиса второго президента Роберта Кочаряна Баграту Микояну.
«100 миллионов долларов из фонда «Айастан» исчезли у всех на глазах, и именно тогда, когда он (Пашинян — ред.) был и премьер-министром, и членом попечительского совета Фонда.
Деньги исчезли в результате беспрецедентного фокуса: наши соотечественники собрали их и передали Всеармянскому фонду, а Фонд — правительству. И нет никакой открытой информации о том, где находится эта сумма, на что потрачена, в то время как в случае потраченных из фонда средств должен быть представлен публичный отчет», — сказал Баграт Микоян.
Кстати, видеозапись заседания, посвященного этому вопросу с вопросами президента Кочаряна и «крутитами» Пашиняна находится в открытом доступе в интернете, любой может посмотреть и убедиться в моих словах, добавил Микоян.
По словам Микояна, можно с уверенностью сделать вывод, что эти 100 миллионов долларов были растрачены и/или находятся на зарубежных банковских счетах какого-либо представителя власти.
Элита «ГД», которая толстеет и обогащается в ежедневном режиме, является ярким тому доказательством, отметил Микоян.
«И самое мерзкое то, что эти пропавшие 100 миллионов долларов были деньгами, собранными нашими соотечественниками во время войны и должны были быть направлены на эту цель.
Я уверен, что следующая власть предоставит нашему народу четкую информацию об этих и других пропавших и растраченных суммах, дав им также юридическую оценку и фактически вернув награбленное — каждый миллион.
Уже реально скучно, когда слушаешь, что говорит человек, который находится у власти на протяжении 8 лет и продолжает сплетничать в стиле, присущем желтой прессе», — заключил руководитель Офиса второго президента.