Այ տղա ջան, Արցախը որ հանձնել եք, այդ կուսակրոնությո՞ւնն է մեղավոր. Շարմազանով
«Սա մեր բոլորի խայտառակությունն է։ Մարդը պետությունը կործանել է... Այ տղա ջան, Արցախը որ հանձնել եք, այդ կուսակրոնությո՞ւնն է մեղավոր։ Մենք քեզ պետք է հարցեր տանք»,- Կոմիտասի անվան զբոսայգու պանթեոնում ՀՀ նախկին վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանի ծննդյան առիթով հարգանքի տուրք մատուցելուց հետո լրագրողներին ասաց ՀՀԿ ԳՄ անդամ Էդուարդ Շարմազանովը՝ անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի, ՔՊ-ականների արշավին ընդդեմ եկեղեցու, հոգևորականների ու Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի։
Ըստ նրա, աբսուրդ է, որ Արցախը հանձնածը, 5000 զոհի պատճառ դարձածը, Արցախի հայաթափումն իրականացրածը, Ադրբեջանի ու Թուրքիայի պասով Ցեղասապանության պահանջատիրությանից հրաժարվողը, երրորդ հանրապետությունից հրաժարվողը, կանգնում է ու ինքն է հարցեր տալիս։
«Ամբողջ աշխարհում նման բան չկա։ Իշխանություններին են հարցեր տալիս, այս մարդն է նստել ու հարցեր տալիս։ Այ քեզ բան։ Մենք պետք է քեզ հարցեր տանք, դու ես այս պետությունը կործանել»,- ասաց Շարմազանովը։

Эдуард Шармазанов: А в том, что вы сдали Арцах, виноват этот обет безбрачия?
«Это наш общий позор. Этот человек погубил государство... Дорогой, а в том, что вы сдали Арцах, виноват этот обет безбрачия? Это мы должны задавать тебе вопросы», – заявил представитель Исполнительного органа Республиканской партии (РПА), бывший вице-спикер парламента Армении Эдуард Шармазанов, комментируя кампанию, развернутую Николом Пашиняном и представителями правящей партии «Гражданский договор» против Церкви, священнослужителей и Католикоса всех армян.
Эдуард Шармазанов сделал соответствующее заявление в беседе с журналистами 12 июня в Пантеоне парка имени Комитаса, где он ранее почтил память бывшего премьер-министра Армении Андраника Маргаряна в день его рождения.
По словам Шармазанова, абсурдно, что человек, сдавший Арцах, ставший причиной гибели 5000 человек, допустивший деарменизацию Арцаха, отказавшийся от требований по признанию Геноцида армян по велению Азербайджана и Турции, отрекающийся от Третьей республики, теперь встает и сам задает вопросы.
«Такого нет нигде в мире. Вопросы задают властям, а этот человек сидит и задает вопросы сам. Ну и дела! Это мы тебе должны задавать вопросы. Это ты разрушил это государство», – подчеркнул Шармазанов.