Դատարանը մերժել է Հովիկ Աբրահամյանին կալանավորելու միջնորդությունը. Փաստաբան
Հովիկ Աբրահամյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել պաշտոնեական դիրքի չարաշահման և ենթադրյալ հանցավոր ծագում ունեցող գույքի՝ հողամասերի օրինականացման մեղադրանքներով, ապա նրա նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու միջնորդություն է ներկայացվել դատարան։ Հայտնում է նրա փաստաբան Երեմ Սարգսյանը։
«Շուրջ 7 ժամ տևած դատական նիստում մանրամասն ներկայացրել ենք մեղադրանքն անհիմն լինելու, այն հաստատող ապացույցներ քրեական վարույթում չլինելու վերաբերյալ մեր փաստարկված հիմնավորումները, ինչպես նաև այն, որ Հովիկ Աբրահամյանին նախկինում ևս նույն հոդվածներով մեղադրանք էր ներկայացված և խափանման միջոց էր կիրառված չհեռանալու մասին ստորագրությունը, որի պարագայում նա մշտապես պատշաճ վարքագիծ է դրսևորել, այդ 7 տարիների ընթացքում գործի քննությանը որևէ կերպ չի խոչընդոտել, ուստի դեռևս 2018-2019 թվականների ըթնացքում ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա ներկայումս ներկայացված մեղադրանքով նրան կալանավորելու միջնորդություն ներկայացնելը բացարձակ անօրինական է։
Միջնորդության քննության արդյունքում Դատարանը որոշել է մերժել Հովիկ Աբրահամյանին կալանավորելու միջնորդությունը և նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել տնային կալանքը»,-մանրամասնել է փաստաբանը։

Антикоррупционный суд Армении отправил экс-премьера Овика Абрамяна под домашний арест
В отношении бывшего премьер-министра и экс-спикера парламента Армении Овика Абрамяна возбуждено публичное уголовное преследование по обвинениям в злоупотреблении служебным положением и легализации имущества предположительно преступного происхождения, в частности – земельных участков. Следствие ходатайствовало об избрании в отношении Овика Абрамяна меры пресечения в виде заключения под стражу. Об этом сообщает адвокат Абрамяна Ерем Саркисян.
На длившемся около семи часов судебном заседании мы подробно представили аргументированные доводы о необоснованности обвинений и отсутствии подтверждающих их доказательств в уголовном производстве.
Мы также указали, что Абрамяну в прошлом также по тем же статьям УК было предъявлено обвинение, а в качестве меры пресечения ему была избрана подписка о невыезде.
На протяжении семи лет, находясь под подпиской о невыезде, Абрамян проявлял всегда подобающее поведение и не препятствовал ходу расследования дела. Следовательно, подача ходатайства о его аресте на основании доказательств, собранных еще в 2018–2019 годах, является абсолютно незаконной», – отметил Саркисян.
Антикоррупционный суд Армении отклонил ходатайство о заключении под стражу Овика Абрамяна и избрал ему меру пресечения в виде домашнего ареста, указал адвокат.